آمار بازدیدکنندگان سایت

01528867
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1360
2141
13125
44374
50755
1528867

آی‌پی شما: 54.224.60.122
امروز: ساعت

هزینه نگهداری جنگل گران تر از گذشته خواهد بود - ۱

مردم از دولت حفاظت و صیانت از جنگل می خواهند، این خواسته به حقی است.

 

هزینه نگهداری جنگل گران تر از گذشته خواهد بود - ۱

مردم از دولت حفاظت و صیانت از جنگل می خواهند، این خواسته به حقی است. اما بعضی ها به دولت گفته اند جنگبان ها جنگل را تخریب کرده اند و مساحت جنگل های هیرکانی کاهش یافته است و جنگلداری عملکرد خوبی بجا نگذاشته است و جنگلبان ها دیگر مورد اعتماد نیستند !

چگونه می توان گفت آنها راست می گویند ؟ آیا کارنامه درخشانی در بخش تحقیقات و اجرا دارند که بتوان بر مبنای نظراتشان تصمیم گرفت ! این بخش از داوری را به عهده ملت می سپاریم که بدانند اگر در کشور جنگلبانی تشکیل نمی شد ! آیا جنگل ها ملی می شد ؟ و جنگلبان ها مأمور ملی کردن جنگل ها در کشور می شدند، به راستی تا کنون دولت و ملت در راستای ملی کردن جنگل ها، به چه میزان و چه نوع کمک هایی به جنگلبان ها در حفظ و نگهداری جنگل ها کرده اند ؟

مقایسه این قسمت خیلی ساده است، جنگلبان ها با توانی اندک خود توانستند، فقط در حدود ۱،۱ میلیون هکتار از جنگل های کشور را در قالب طرح جنگلداری مدیریت کنند. این توان جنگلبان ها قابل ارزیابی است. اما دولت برای حفاظت و صیانت از بقیه سطوح جنگل چه تاجی بر سر جنگل و جنگلبان و صاحبان جنگل گذاشت، همانطور که می بینید حتی نتوانست برای یک سال حتی به بدترین حالات مبلغ ۸۰ میلیارد تومان به قانون پیشنهادی خودش ، یعنی اقدام شجاعانه اش اختصاص دهد.

هر یک از جنگل نشینان می توانند با بیان چند خاطره از اقدامات جنگلبان ها، از رنج خود و از سخت گیری های جنگلبان ها در نگهداری جنگل بگویند، این نوع اظهارات بیان واقعیات است و به هیچ شکلی قابل کتمان نیست، اما اینکه گفته شود جنگلبان مأمور معذور بوده است و یا مأمور مسئول و یا ذینفعان در بهره برداری حقی داشته یا نداشته اند، نکات ارزشمند این بحث است که در چارچوب مباحث اجتماعی اقتصادی و اصلاح نظام بهره برداری آن را دنبال کنیم و با وصف ایننکه اراده عمومی این است که هیچ حق فردی یا حق عمومی تحت هیچ شرایطی مخدوش و تضییع نشود، در راستای تحقق اهداف متنوع و مختلف حفاظتی برای بهبود معیشت و جایگزینی حق عرف اقدام کنیم ! 

برای احاد جامعه بسیار واضح است که جنگلبانان نمی توانستند، بیش از مساحت ۱،۱ میلیون هکتار از جنگل را در زیر پوشش طرح جنگلداری مدیریت کنند، آنها با مقاومت های محلی مواجه بودند. واقعیت این است که به سبب عدم همراهی دولت نه جنگلبان ها ساز و کار ساماندهی بهره برداری در مناطقی پر تعارض را داشتند، نه ذینفعان جنگلنشین در این مناطق می توانستند مانند دیگر جنگلنشینان جابجایی را تحمل کنند.

یک واقعیت دیگر این است که قانون از جهات اقتصادی اجتماعی اخلاقمدار وضع نشد و استاد دکتر شامخی نیز اخیراً نکاتی را در این مورد و مرتبط با تعداد دام هر خانوار اشاره نمودند. در هر حال جنگلبانان در جایگزینی نظام مالکیت دولتی، بازیگر نقش منفی این سناریو بوده اند.

ضعف های قانونی همیشه بود و هست! روح اصلاح نظام بهره برداری در تعلیف دام مانند ارفاق مصارف روستایی چوب و هیزم نبود ! و علت سخت گیری های دور از حوزه اخلاق، همان روش نزع ریشه مالکیتی در مراتع بود.

استفاده از معیار بهره برداری مجاز چوبی در حد مصرف شخصی ! در جنگل مشکلی نداشت، اما در بهره برداری مرتعی سبب شد تا حد تعداد دام روستایی محدود شود و این معیار تبعات خوبی برای جنگلبانان به جا نگذاشت.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

  • مهمان - شيروانى

    از اشاره شما به مطالب ارزنده ممنونم

كاربران آنلاين

ما 65 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم