آمار بازدیدکنندگان سایت

01528873
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1366
2141
13131
44380
50755
1528873

آی‌پی شما: 54.224.60.122
امروز: ساعت

ماهیت قیمت تمام شده کالا و خدمات

 

روز دانشجو مبارکباد ! این روز سیاسی را باید به یک روز سیاست گذاری در خروج از فروچاله های حقوق مسلم اربابان خدمت تبدیل کرد

 

ماهیت قیمت تمام شده کالا و خدمات

 

روز دانشجو مبارکباد ! این روز سیاسی را باید به یک روز سیاست گذاری در خروج از فروچاله های حقوق مسلم اربابان خدمت تبدیل کرد، تا بیاموزیم حتی استیفای حقوق نیز باید دانش بنیان شود و دانشگاه نقش خود را باز یابد.

غالبا برایند تصورات مردم به این نکته منتهی می شود که دولت باید پل و تونل فرودگاه و... بسازد. آنگاه این تصورات دارای ریشه و منطق است که مردم ارباب خدمت و دولت ها خادم المله محسوب شوند.

دولت های خادم المله با دو منابع درآمدی در خور توجه مانند فروش منابع ملی و عوارض و مالیات، خدمات متنوع را به اربابان خدمت ارائه می دهند و خدمات یا سرمایه ای هستند که به آن دارایی های سرمایه ای گفته می شود و یا ماهیت هزینه ای دارند که به آن هزینه های جاری می گویند و جالب است که بدانیم دول توسعه یافته جهان، عموما از محل درآمدهای عوارض و مالیات خدماتی دارای ماهیت هزینه ای را ارائه می دهند و فروش منابع ملی «معدنی و غیره» با هدف افزایش تولید سرمایه برای تولید دارایی های سرمایه ای اختصاص می یابد.

اینک باید عامل متمایز کننده تفاوت توسعه یافتگی و در حال توسعه و یا عقب ماندگی را در یک واژه «تکنولوژی» جستجو نمود، که سر حلقه ارائه خدمت استاندارد و ارزان و قابل رقابت در بازاراست.

اکنون باید بدانیم تکنولوژی چیست !

تکنو در زبان یونانی به معنی فن و هنر و لوژی به معنی شناخت است و به « فناوری » یعنی شناخت فن ترجمه شده است. در توصیف مفهوم فناوری می توان گفت فناوری یک نوع توانمندی است که می تواند در قالب دانش، مهارت و تجهیزات تبلور یابد.

برخی تکنولوژی را یک ارتباط می دانند و بین ابزار تکنولوژی با تکنولوژی تفاوت قائل هستند و معتقدند تکنولوژی یک باطنی است در قالب جسمي که این باطن تعیین کننده آن است.

'' از دیدگاه اقتصاددانان تکنولوژی دانشی است که در امر تولید، تجاری کردن و توزیع کالاها و خدمات به کار می‌رود و وسیله‌ای است جهت ارتقای توانایی‌های فیزیکی و فکری انسان و ابزاری است برای تبدیل منابع ساده به منابع و کالاهای پیچیده !

تکنولوژی شامل دانش کاربردی قابل اعمال در تمام زمینه‌های "ساخت"  "استفاده کردن"  و "انجام دادن" کار می‌باشد و تعاریف مختلفی از تکنولوژی شده است و لیکن هنوز تعریف همه جانبه و دقیقی که مورد اتفاق همگان باشد، از آن به دست داده نشده است.'' [1]

با این توصیف می توان این استنباط را بیان نمود که تعیین قیمت تمام شده فرایند دارد و فرایند به شناخت نیاز دارد و لازم است به تناسب فن و هنر شناخت تفکیک منابع درآمدی به بحث بپردازیم که اگر یک آزاد راهی در دهسال گذشته احداث شد و در برگشت سرمایه در سنوات پیش گفته تردید نیست، این دارایی سرمایه ای متعلق به اربابان خدمت است که در یک حکمرانی خوب می تواند یک تنظیم گری خوبی داشته باشد و برای مرمت و نگهداری آزاد راه،عوارض جدید وضع و دریافت شود، تا از اعتبارات عمرانی مختص تولید دارایی های قابل تملک استفاده نکند

فن و هنر شناخت منابع مصرف شده در گذشته و تفکیک هر یک از منابع می تواند برای اربابان خدمت این خدمت را تولید کند، تا آنها خواستار تعیین قیمت تمام شده آب از محل سد امیر کبیر که در بر گشت سرمایه گذاری اولیه تردید نیست ! وزارت نیرو باید به اربابان خدمت مال الاجاره سد تعیین نماید و مدیریت سد باید هر ساله در قالب یک حکمرانی خوب که حقوق ملی ذینفعان در این سرمایه گذاری را ملحوظ نظر قرار می دهد، به خزانه داریکل واریز نماید !

قیمت تمام شده تولید یک کالا نباید با هزینه تمام شده تولید آن کالا مشتبه شود، اگر تکنولوژی تعیین قیمت تمام شده را داشته باشیم، برای این دو ماهیتی متفاوت از هم قائل خواهیم شد !

آنچه از ممیزی و متمایز کردن حقوق فردی در یک حکمرانی خوب می توان بیان کرد این است که بدون تضییع حقوق فردی بتوان به سمت استیفای حقوق عمومی گام برداشت و به هیچ ارقام نجومی ۲۰۰۰ تومانی تا ۲۵۰۰ تومانی قیمت تمام شده آب را نپذیرفت[2] که دولت منت بگذارد بگوید یارانه می دهد، تا آب بها ۴۴۰ تومان برای هر مترمکعب تعیین شود.

آنگاه که رئیس سازمان برنامه و بودجه اذعان می کند که دولت کالا و خدمات را گران تولید می کند، باید اذعان کند که دولت تکنولوژی تعیین قیمت تمام شده ندارد و اولین گام رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون رئیس جمهور این است که تکنولوژی قیمت تمام شده را برای دولتش خریداری نماید و برای یک حکمرانی خوب به تنظیم گری بپردازد و در تنظیم گری تمامی سعی خود را معطوف به یک نتیجه ! یعنی تولید خدمت ارزان تر قابل رقابت تر و استانداردتر نماید.

یادمان باشد !          فناوری = تجهیزات + مهارت + دانش[1] - محمد ستاری فر

[2] - مشکل اقتصاد آب داریم http://iana.ir/fa/news/50462/

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 65 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم