آمار بازدیدکنندگان سایت

01528807
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1300
2141
13065
44314
50755
1528807

آی‌پی شما: 54.224.60.122
امروز: ساعت

توقف بهره برداری در جنگل، توقف اصلاح نظام بهره برداری در کشور است.

انتصاب رشته زراعت و مشابه آن به عنوان رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور، مسبوق به سابقه است،

 

 

توقف بهره برداری در جنگل، توقف اصلاح نظام بهره برداری در کشور است.

انتصاب رشته زراعت و مشابه آن به عنوان رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور، مسبوق به سابقه است. اما التهاب ناشی از انتصاب جدید که در بین سازمان های مردم نهاد و دانشگاه های کشور و بدنه کارشناسی سازمان دیده می شود، باید ناشی از وجود بحران مدیریت در منابع طبیعی کشور دانست.

رکود اقتصادی و اجرای قانون تنفس جنگل و ترکیب نا مناسب ساختاری و نیروی انسانی، منابع مالی اعتباری و عدم اصلاح قوانین، هریک به اندازه خود در بهم خوردگی شرایط عادی، تأثیر گذاشت و اکنون مشکلات مدیریت جنگل در زمره معضلات لا ینحل ذسته بندی می شود.

به نحوه اجرای طرح های جنگلداری آنچه ایراد وارد شده و می گویند و من به خود اجازه خرمن کردن آن ایرادات را در برابر طوفان فکری تنفس نداده بودم، نشأت گرفته از همین نوع انتصابات بود. خاطرم هست که نزد یکی از مقامات مسئول رفته بودم و با مستنداتی به ایشان گزارشی شفاهی ارائه کردم. این مقام مسئول در جنگل های شمال با توجه به اینکه من سه بار تکرار کردم که محموله این پروانه های حمل به مقصد تعیین شده در پروانه حمل نرفته است، متوجه نشد که منظور یک جنگلبان چیست، او بالطبع باید حرفم را قطع می کرد و می پرسید مهندس، واحدهای حفاظت و نظارت ما چه حجمی در فلان شهر پروانه حمل تبدیلی صادر کرده اند و من باید به ایشان پاسخ می دادم که خارج از محدوده مأموریت شغلی من است و ایشان دستور بررسی تحلیلی چگونگی نظارت بر تبدیل مستحصلات صادر می کرد، تکرار عبارت کلیدی بی فایده بود و من دیدم که ایشان متوجه نمی شود، حرفم را عوض کردم و تعارفاتی و از محضرشان مرخص شدم. !

قاچاق چوب دارای فرایند قطع – تبدیل – حمل نا شناخته ای نیست و بازار مشخصی دارد و صد البته محموله حجیمی است که حمل آن از هر نوع و ابعاد و حجم مستحصله ای در هر مسافتی برای هر نوع وسائل حاملی، صرفه اقتصادی ندارد.

دانش و تجربه اجرایی لازم دارد که طی مطالعات اجتماعی و اقتصادی، بدانیم روستایی دارای ۵ راس قاطر که هر روز باید مبالغی را برای نگهداری و سیر کردنش هزینه کند، لاجرم برای کار کشیدن از قاطر یا اسب برنامه و فکری دارد، که آن فکر از منظر اجتماعی مذموم و برنامه بر خلاف قانون است و یا عملی مرسوم و متعارف در فعالیت اجتماعی ! و از حیث اقتصادی به صرفه است ، یا فاقد صرفه اقتصادی است !

طرح های جنگلداری با همه ایراداتی که به آن وارد می کند و من همه آن ایرادات را ناشی از مخدوش شدن سیاست جنگل و تسری غیر کارشناسی سیاست عمومی جامعه در جنگل می دانم، که نمی تواند برداشت صحیحی از عملکرد تهیه و اجرای طرح جنگلداری در جایگزینی نظام مالکیت دولتی به جای مالکیت ارباب رعیتی و اصلاح نظام بهره برداری از طریف ساماندهی بهره برداری عرفی و سنتی داشته باشد.

تهیه طرح جنگلداری نقطه شروع فعالیت دانش بنیان حفظ و احياء و توسعه اصلاح و بهره‌برداري از منابع طبیعی کشور در جنگل ها و مراتع بود، در جنگل ها به دلیل حساسیت و اهمیت و جنبه اقتصادی آن، کمی بیشتر از مراتع رونق گرفته و به چشم می آید.

در مراتع رونق کمتری گرفت و مشکلاتی بیشتری وجود دارد، همچنانکه در جنگل های زاکرس مشکلات در این جنگل های با اهمیت عدیده است و در حالیکه مسئله غامض و پیچیده نیست، برای آحاد جامعه از نگاه بهره برداری یعنی قطع درخت بسیار غامض و پیچیده بیان می شود.

اما کسی فکر نکند که جنگلداران در جنگلداری شمال شق القمر کرده اند. نه ! آنها فقط فعالیت نگهداری جنگل را دانش بنیان دنبال کرده اند. یعنی آنها به ازای هر هکتار ۰،۶ مترمکعب در هر سال چوب برداشت کرده اند. به طور مثال در یک طرح با متوسط مساحت ۲۵۰۰ هکتار، امکان برداشت به طور متوسط ۱۵۰۰ مترمکعب و ارزش آن با تعرفه نرخ فعلی در حدود حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان، به مجری طرح فروخته می شد. اما جنگلداران در جنگل بدون هیچ هزینه حفاظت و احیا و توسعه و اصلاح، نظارت می کردند !

 

تصور کنید اگر در هر هکتار جنگل زاگرس نتوانند در همین میزان مساحت سالانه ۲۰۰ میلیون تومان درآمد تعریف کنند، باید این میز را ببوسند و بروند و مردم و دانش آموختگان و دانشگاه ها و سازمان های مردم نهاد را ملتهب و نگران آینده نگه ندارند.

فاجعه هست که نتوانیم یک تنظیم گر خوب باشیم ! هر چند که درخت تنومند سازمان جوان نشد و درون قرمزی تنه به پوسیدگی و توخالی شدن رفت. پیشکسوتان می گفتند ! گوش شنوا و یا محدودیت ها ! نبود ! یا نشد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 38 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم