آمار بازدیدکنندگان سایت

01470243
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
692
86
7205
36505
70849
1470243

آی‌پی شما: 54.166.233.99
امروز: ساعت

هیچ مقاومتی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نیست‌ - ۲

در حالیکه محدودیت های مختلفی که در حوزه مدیریت روستاهای کشور وجود دارد و باید بیشتر به ساماندهی فعالیت های اقتصادی توجه شود

 

 

هیچ مقاومتی برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نیست‌ - ۲

در حالیکه محدودیت های مختلفی که در حوزه مدیریت روستاهای کشور وجود دارد و باید بیشتر به ساماندهی فعالیت های اقتصادی توجه شود، بسته رونق تولید با پشتیبانی اعتباری ناشی از اجرای بسته تأمين مالي و سرمايه‌گذاري، به سمت شتاب دادن فعالیت ها اقتصادی موجود خواهد رفت. در چنین وضعیتی حوزه روستایی کشور به سمت عدم تعادل محیطی می رود و هرگز نمی تواند به توسعه روستایی برسد.

مقامات کشور شک نکنند، اگر بسته رونق تولید و اشتغال با محوریت منابع طبیعی نباشد. تهدیدات زیستی موجود را تشدید می کند و هرگز اشتغال پایدار ایجاد نخواهد کرد.

وقتی وزیر محترم نیرو اعلام می کند آب ۱۰۰۰ تومانی را ۴۵۰ تومان میفروشد، در حالیکه ۱۰۰۰ تومان فقط هزینه ایجاد شبکه و نگهداری آب رسانی است و این وزارتخانه یک ریال بهره مالکانه آب و یا هزینه مدیریت و احیای منابع طبیعی پرداخت نمی کند.

آیا با این قیمت تمام شده ناشی از سوء مدیریت مختلف می توان بسته رونق تولید و اشتغال نوشت ؟

آیا رونق تولید نباید به جنبه درونزایی اقتصاد مقاومتی بسط یابد و آقای وزیر بودجه ریزی را عملیاتی نماید و قیمت تمام شده خود را با قیمت تمام شده دیگر کشورها و خدمات آنها مقایسه نماید ؟

آیا در ۳۰۷ شهر دارای تنش آبی شدید، اگر بسته رونق تولید و اشتغال سبب شتاب دادن فعالیت های اقتصادی شود و اتفاقا تحرک اقتصادی در پی داشته باشد و بارگذاری جمعیت نیز مولود چنین تفکری شود، نتیجه تنش آبی شدید فعلی آب در این شهرها چه خواهد شد ؟

بسته رونق تولید و اشتغال در کشور قطعاً باید با محوریت بهبود مدیریت منابع طبیعی نوشته شود !.

تصور کنید در ۱۴۰ میلیون هکتار از مساحت کشور باید کارهای مختلف احیایی و عمرانی انجام شود. با چنین محوریتی، فعالیت های مختلفی می تواند شکل گیرد. اگر ثروت های ملی غیر قابل تجدید این کشور مانند نفت و سایر معادن، با وصف اثرات تخریب در عرصه و تولید أنواع آلاینده ها، مخصوصا گاز کربنیک که در پدیده گرم شدن کره زمین نقش اساسی دارد، می تواند محور توسعه منطقه ای و یا کشور قرار داده شود، منابع طبیعی تجدید پذیر کشور نیز این توانایی را دارد که محور توسعه منطقه ای باشد.

تصور کنید ناحیه پشتیبان کشور چه ناحیه ای هستند و مفهوم منابع طبیعی پشتوانه کشاورزی چیست ؟ چرا با وجود تجمع جمعیت و فعالیت مختلف در نواحی جلگه و دره و واحه به فکر محور قرار دادن منابع طبیعی در ناحیه پشتیبان نیستیم.

چرا برخی فکر می کنند اقتصاد یعنی یک فعالیت مالی دارای منفعت ! و برداشت درستی از این کلمه در برنامه ریزی ندارند ؟ با توجه به تهدیدات زیستی باید یعنی مجبوریم ! مقتصد باشیم یعنی به جنبه دیگری از معنی واژه اقـتصاد از کلمه «قصـد» به معنای «میـانه روی » توجه کنیم. این جنبه فقط متناسب سازی دخل و خرج نیست. این جنبه ملاحظه لازم به مفهوم قابلیت و توان پشتیبانی[1] است، بنابراین دولت باید با سرمایه گذاری مناسبی به توان پشتیبانی بیافزاید و ناکارمدی منابع طبیعی در این نقش را ارتقاء دهد.

بسته رونق تولید واشتغال به نحوی تنظیم شده است که از سینه خشک این گاو شیرده باید دستگاه های جدید شیر دوشی نصب شود، تا بهتر و بیشتر شیره جان منابع طبیعی را بمکد.

نباید مانند گذشته و راه رفته گذشته پیشنهاد شود، کشاورزی متداول نمی تواند محور توسعه قلمداد شود و در برخی استان ها معدن یا صنعت محور توسعه قرار داده شود، محیط زیست کشور با پدیده های نوظهور مخربی دیگری مواجه کند.

برخی نواحی کوهستانی در کشور وجود دارد، که حتی منابع طبیعی را محور توسعه قرار نداده اند، این مناطق حتی با محوریت نفت و معدن و یا صنعت و یا کشاورزی نیز به سمت توسعه نرفته است، توسعه آن مناطق فقط مرهون داشته های منابع طبیعی است که مردم تحت نظام بهره برداری سنتی از آن بهره مندند. 

محور تولید و اشتغال باید منابع طبیعی باشد ! چرا برخی مقامات در موقع برشمردن مواهب مناطق کوهستانی مثل بلبل چه چه می زنند و در حالیکه به دلیل ضعف کارکرد این مناطق، مدام خسارت زیستی را تحمل می کنند، نسبت به سرمایه گذاری در این مناطق غفلت می نمایند ؟.[1] - منابع طبیعی پشتیبان کشاورزی است

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 60 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم