آمار بازدیدکنندگان سایت

01470246
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
695
86
7208
36508
70849
1470246

آی‌پی شما: 54.166.233.99
امروز: ساعت

اما و اگر کاشت نهال در طرح های بیابان زدایی !

غالبا برخی از فعالان محیط زیستی جامعه در مورد کاشت درخت در طرح های بیابان زدایی سؤال مطرح می کنند.

 

اما و اگر کاشت نهال در طرح های بیابان زدایی !

غالبا برخی از فعالان محیط زیستی جامعه در مورد کاشت درخت در طرح های بیابان زدایی سؤال مطرح می کنند. به نحویکه سؤال مطرح شده توام با ابهام، برآیندی از پاسخ را با خود در اذهان عمومی متبادر می کند.

خوب ابتدا باید به این جنبه توجه نمود که دولت باید به توقع جامعه در برابر این تهدید محیط زیستی ناشی از ریزگرد پاسخ دهد و کاری بکند، پس باید کاری کرد !

اما اینکه چه کار مثبتی در کوتاه مدت می توان کرد، مسئله بسیار مهمی است که ساز و کارهای مؤثر همان است که سازمان جنگل ها با وجود تجربه ذیقیمت گذشته و حال در بخش بیابانزدایی انجام می دهد، روی مظهر و چشمه های انتشار ریزگرد که در قلمرو جغرافیای سیاسی شناسایی شده است، با دو عامل مؤثر حقابه و مالچ پاشی تمرکز دارد.

بر قراری حقابه تالاب ها می تواند چشمه انتشار ریزگرد تالابی را در بستر و حریم و حتی مستحدث بخیساند و کنترل کند و مالچ پاشی می تواند چشمه انتشار با منشأ بیابانی را کنترل کند.

اما بیابازایی یک فرایند بلند مدتی داشته و احیای ان اراضی تبدیل شده به بیابان نیز قطعاً باید یک فرایند بلند مدت را سپری کند، به همین جهت است که جلوگیری از تخریب در منابع طبیعی بسیار با اهمیت بیان شده و به مانند رفتار کودک ناسپاس نسبت به شیر خوردن و گاز گرفتن پستان پس از سیر شدن تعبیر می شود.

اراضی بیابانی شده با چالش کم آبی و خشکسالی به سیمای بیابانی شدن پیدا کرده است. بنابراین با توجه به مسئله مهم تبخیر که یک تاج پوشش تأثیر می گذارد و گونه های کم توقع به نیاز آبی که می توانند معادله تبخیر و مصرف آب در اندام های خود را مثبت کنند باید به سمت بحث تعرق و تعریق رقت !!!

اهمیت تعریق در گیاهان

گیاهان در حالیکه از طریق ریشه آب جذب می‌کنند، از طریق اندام های هوایی مقداری از آب جذب شده خود را از دست می‌دهند.

این عمل به وسیله دو مکانیزم متفاوت از هم شامل تعرّق و تعریق انجام می‌شود تعرق مسئله اساسی‌تری بوده و در نتیجه انجام آن، آب به صورت بخار آب خارج می‌شود. در حالیکه در تعریق باعث دفع آب مایع از گیاه می‌شود.

تعرق انواع مختلف دارد.

- تعرق روزنه‌ای: برگ اندام اصلی و عمده تعرق است و قسمت اعظم تعرق از میان روزنه‌های آن انجام می‌شود، لذا این نوع تعرق را تعرق روزنه‌ای می‌نامند.

- تعرق کوتیکولی: مقدار کمی بخار آب از برگ ها و ساقه‌ها بوسیله تبخیر مستقیم از طریق یاخته‌های اپیدرمی و از میان کوتیکول خیلی نازک آنها خارج می‌شود که این پدیده را تعرق کوتیکولی می‌گویند.

- تعرق عدسکی: مقدار آبی که از طریق روزنه خارج می‌شود، خیلی زیاد است. همچنین خروج بخار آب می‌تواند از طریق عدسک های ساقه‌های چوبی یا عدسک های میوه انجام شود که تعرق عدسکی نامیده می‌شود.

با استفاده از منابع نظری در فیزیولوژی گیاهی باید به نقش تعرق در جذب آب از ریشه نیز تأمل جدی نمود:


تعرق باعث می‌شود که نسبت پتانسیل آب برگ به پتانسیل آب ریشه کاهش یابد. این وضعیت در حوالی ظهر که اختلاف پتانسیل آب ‌برگ نسبت به آب ریشه به بیشترین مقدار خود می‌رسد، نمایان می گردد. در این هنگام سرعت و شدت جذب آب توسط ریشه به بیشترین مقدار می رسد.

اگر منحنی تعرق و منحنی جذب آب در ساعات مختلف شبانه روز یک گیاه را با هم مقایسه کنیم، خواهیم دید که تغییرات هماهنگی را نشان می‌دهند. یعنی هر چقدر تعرق بالاتر باشد به همان اندازه هم شدت جذب آب نیز بالاتر رفته است. به طور کل زمانیکه تعرق صورت می‌گیرد، پتانسیل آب ریشه منفی تر از خاک است و پتانسیل برگ منفی‌ تر از ریشه و پتانسیل جو منفی تر از برگ است.

درک این نکته برای اینکه در طرح های بیابان زدایی نهال بکاریم یا نهال نکاریم بسیار مهمتر است !!!

باید بدانیم

یک جریان آبی از خاک به طرف جوّ یا اتمسفر، از طریق گیاه برقرار می‌شود که طی آن انتقال مواد محلول مورد نیاز گیاه نیز با صعود آب همراه می‌شود. تعرق در اراضی تحت اجرای طرح های بیابان زدایی حداکثر است در چنین وضعیتی که تعرق می تواند باعث ایجاد یک فشار منفی ‌شود به نحویکه صعود شیره خام و آب را حتی تا ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر مانند درخت غول «سکویا» ایجاد کند، کاشت نهال یک چاه عمیق غیر مجاز است که هر چه ریشه عمیق تری ایجاد کند، از ذخایر آب زیر زمینی بدون نیاز به کف شکنی این چاه غیر مجاز بر می دارد.

کاشت گیاهان غیر بومی و کاشت گیاهان پر توقع حتی بومی ، نباید توصیه شود. مالچ پاشی تثبت دامنه انتشار ریزگرد را ایجاد کرده و اگر توان تجدید پذیری در اکوسیستم مهیا شود، طبیعت در باز پس گیری گستره خود استاد است. اجازه دهیم مدیریت اجرای طرح های بیابان زدایی در افق کوتاه مدت اثر بخشی اجرای طرح را نمایان کند و حداکثر به بذر پاشی اکتفا کنیم، که اگر سبز نشود، مواد غذایی حشرات و پرندگان خواهد بود و آنها گاهی ناقل های بسیار هوشمند و خوبی هستند. 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 61 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم