آمار بازدیدکنندگان سایت

01470238
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
687
86
7200
36500
70849
1470238

آی‌پی شما: 54.166.233.99
امروز: ساعت

ذخیرگاه های جنگلی چه کارکرد حمایتی برای جنگل دارند ؟

ذخیره گاه های جنگلی در جنگل های هیرکانی، نه تنها توان مقابله با بیماری و آفت را نداشتند

 

ذخیرگاه های جنگلی چه کارکرد حمایتی برای جنگل دارند ؟

 

ذخیره گاه های جنگلی در جنگل های هیرکانی، نه تنها توان مقابله با بیماری و آفت را نداشتند و به عامل بازدارنده تبدیل نشده اند، بلکه نقطه کانونی توسعه آلودگی بوده اند، چرا ؟

چرا درختان خشک سرپا در جنگل آلوده به آفت شمشاد، برای نابودی جنگل سرپا هستند ! آیا مدیریت جنگل ذخیرگاهی مرده است یا هیچ مدیریت ایجاد نشده تا بمیرد ؟. با حلوا حلوا دهان شیرین نمی شود. با عنوان ذخیره گاه گونه شمشاد را به فنا دادند !

یکی بگوید چه نوع مدیریتی در جنگل شمشاد در جریان دارد. آیا هر کسی از گَرد راه رسیده هر چه بگوید همان مبنای مدیریت است ؟ به راستی چقدر جنگل خوش اقبال که فقط گونه شمشاد آن می میرد.

پوپولیست ها احتمالا ملهم از حکمت سلطانی نهفته در کله پاچه !!! جنگل ها را مدیریت می کنند. در اجرای این حکمت چه بسیار نیروهای کارآمدی از رفتارشان متحیرند ! پوپولیست ها جز آموزش پاچه خواری به زیر دستان چه ارمغان دیگری برای منافع ملی دارند

نقل می کنند که روزی سفره ای گسترانیده و کله پاچه ای برای سلطان بیاوردند. سلطان فرمود:

در این کله پاچه اندرزها نهفته است. سپس لقمه نانی برداشت و یک راست " مغز " کله پاچه را تناول نمود، سپس گفت: اگر می خواهید حکومتی جاودان داشته باشید، سعی کنید جامعه را از " مغز " تهی کنید. سپس " زبان " کله پاچه را نوش جان نمود و فرمود:

اگر می خواهید بر مردم حکمرانی کنید " زبان " جامعه را کوتاه و ساکت کنید. سپس " چشم ها و بناگوش " کله پاچه را همچون قبل برکشید و فرمود:

برای اینکه ملتی را کنترل کنید، بر چشم ها و گوش ها مسلط شوید و اجازه ندهید مردم زیاد ببینند و زیاد بشنوند. وزير اعظم عرض کرد:

پادشاها ! قربانت بروم حکمت ها بسیار حکیمانه بودند، اما جواب شکم ما را چه می دهید؟  ذات ملوكانه، در حالیکه دستان مبارک را بر سبيل های چرب خویش می کشیدند، با ابروان خویش اشاره ای به " پاچه " انداختند و فرمودند:

شما " پاچه " را بخورید  و " پاچه خواری " را در جامعه رواج دهید، باشد تا حکومت مان مستدام بماند...!

از أواخر سال ۹۱ و اوایل سال ۹۲ که شمشاد به شدت تحت تأثیر بیماری بلایت بود، من در رابطه با مدیریت بهینه این گونه اندیمیک جنگل های شمال کشور حرف زدم ! اکنون باید بگویم کسی به فکر بهبود مدیریت برای جنگل شمال و گونه شمشاد نیست

جنگل های کشور از عنوان ذخیره گاه ها چه خیری دیده است ! آیا در این کشور کسی هست که مدافع بی چون چرا در توسعه این روش مدیریت تهی از مبانی نظری باشد ؟ .

اکوسیستم جنگل با پرهیز از رفتار انتزاعی باید سیستمی و فرایندی مدیریت مشخص و تعریف شده ای داشته باشد. حمایت از جنگل بخشی از برنامه حفاظتی است و به طور عام فقط می تواند به صورت مکانیکی در جنگل اجرا شود، بنابراین هیچ اقدام گیاهپزشکی نمی تواند مؤثر بوده و یا تجویز شود. از این رو طبیعیت به واسطه ضعفی «قطعاً‌عارضی» در برابر حمله این بیماری آسیب پذیر نشان داد، باید در چارچوب برنامه حمایتی به جنگل توان مقابله با این بیماری را إعطاء کرد !

چرا کسی نمی پرسد، چگونه جنگل از ناحیه گونه ذخیره گاهی آسیب پذیر شد. در حالیکه این گونه ذخیرگاهی در طرح های جنگلداری فاقد برنامه بهره برداری بود.

چرا کسی نمی پرسد ذخیره گاه ها چه کار کردی قابل اعتنایی داشتند و چرا نتوانستند از گونه شمشاد در برابر بیماری بلایت و آفت شب پره حمایت و صیانت کنند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 56 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم