آمار بازدیدکنندگان سایت

01350039
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1201
3355
12323
60086
106919
1350039

آی‌پی شما: 54.80.115.140
امروز: ساعت

حفاظت جنگل با مردم یا بی مردم !

برای مردم اخبار حوادث حریق فحوای سوختن حیات در خود دارد و آشوبی در دل آنها ایجاد می کند و طولانی شدن عملیات حریق و یا تشدید و گسترش آن برانگیختگی می آورد،

 

حفاظت جنگل با مردم یا بی مردم !

برای مردم اخبار حوادث حریق فحوای سوختن حیات در خود دارد و آشوبی در دل آنها ایجاد می کند و طولانی شدن عملیات حریق و یا تشدید و گسترش آن برانگیختگی می آورد، که کاری باید بکنند، این بخشی از برآیند رفتاری مالکان واقعی جنگل های کشور است.

اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست[1] دارای بیانی است که به مردم مشت نشان می دهد و طبعاً تجری می آورد !.

متولی جنگل های کشور سازمان جنگل های کشور است و سیاست مشخص این سازمان در سال های اخیر مشارکت مردمی بوده است، نباید این سیاست یک بام و دو هوا شود.

در حالیکه از مجموع گزارشات حوادث آتش سوزی جنگل، کمتر حادثه حریقی تعمدی گزارش می شود و بر عکس در تمامی حوادث از کمک مردمی و سمن ها در عملیات اطفای حریق به تفصیل گزارش می گردد، اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست بر روی سایت زیست آنلاین، نشان دادن مشت به مردم است و رنگ و بوی کمک و استمداد در پیشگیری حادث حریق ندارد.

تعطیلات این هفته به مناسبت عید سعید فطر که در ابتدای فصل تابستان، فرصت استمرار مهمانی و انتقال از مهمانی ماه خدا به مهمانی در طبیعت را برای مردم فراهم کرده است، نیاز به نشان دادن مشت ندارد، بلکه ایفای وظیفه تبلیغی و ارشادی را در انتفاع از طبیعت می طلبد.

حادثه و اتفاق که ارادی نیست ! در یک حادثه ای که مشخص بود آتش از زیر سایه یک درخت حاشیه رودخانه به یک باغ سه هکتاری و جنگل سرایت کرده است، فقط به محض خارج از کنترل شدن و ترس از عقاب حادثه سبب شد، تا فرد یا افراد بگریزند و تلاش نکنند، تا شاید حریق خاموش شود و خسارت سنگین نگردد.

ماده ۴۷ قانون حفاظت و بهره برداری اثر اجرایی خوبی نداشت و جنگلبانان به ندرت از این ماده قانونی استفاده کردند و نتیجه هیچگاه مناسب نبود و در بعضی مواقع سبب ایجاد تجری شد و ابزار های جنگلبانی در جلوگیری از وقوع حوادث و انتقال اخبار حوادث و کمک به اطفای حریق بسیار ظریف و پیچیده است.

چرا مبتکران چنین توصیه یا نسخه ای متوجه نمی شوند، که اگر بنا باشد با اطلاع دهنده حادثه حریق به عنوان یک متهم رفتار کنیم، مانند همان تراژدی می شود که در انتقال مجروح به بیمارستان به سبب گرفتاری های پس از تحویل مصدوم وجود داشت و انگیزه های امداد رسانی را مخدوش می کرد.

واژه ای مانند پیشگیری متمایز از واژه جلوگیری تعبیر می شود، پیشگیری تمهید است و تمهیدات پیشگیرانه در جنگل عموماً به صورت فنی اجرایی به اجرا گذاشته می شود، در حالیکه جلوگیری اقدام احتیاطی است و از طریق هدایت و نظارت افراد مانع بروز حادثه حریق می شود.

کشف حادثه حریق باید در چارچوب ساز و کار عملیات اطفای حریق قرار گیرد، تا بتوان در قالب سرعت دقت کاهش خسارت وارده به جنگل را توجیه نمود. از این رو ابزارهایی که بتواند اخبار درون جنگل را سریعتر به واحدهای اطفا کننده حریق منتقل کند، مهمترین گام در عملیات اطفای حریق است[1] - ضمن تشکر و قدردانی از تمامی دوستداران طبیعت و حامیان محیط زیست ایران در حفاظت این سرمایه الهی که در جهت پیشگیری و اطفای حریق عرصه‌های طبیعی به سازمان حفاظت محیط زیست کمک می‌کنند، سازمان حفاظت محیط زیست از قوه قضائیه و قضات درخواست می‌کند در برخورد قانونی با افراد و اشخاص سودجو که بصورت عمد اقدام به آتش‌سوزی در پارک‌های ملی و آثار طبیعی ملی را می‌کنند با عنایت به مجازات‌های تعیین ‌شده در ماده ۶۷۵ و تبصره ۲  قانون مجازات اسلامی که تصریح می‌کندک: « هر کس عمداً جنگل، اشجار و...را آتش بزند، به حبس از دو تا پنج سال محکوم می‌شوند » اشد مجازات را اعمال کند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 31 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم