آمار بازدیدکنندگان سایت

01408699
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1184
2469
17716
45810
72936
1408699

آی‌پی شما: 54.196.86.89
امروز: ساعت

تیغ منطقه آزاد بر گلوی منطقه حفاظت شده میانکاله !!!

تکلیف حفاظت و احیاء و مدیریت تالاب میانکاله ایجاب می کند، متولیان محیط زیست کشور برای رفع نگرانی مردم جهت ارتقاء سطح حفاظتی بافر زون میانکاله و تالاب آن اقدام کنند

 

تیغ منطقه آزاد بر گلوی منطقه حفاظت شده میانکاله !!!

تکلیف حفاظت و احیاء و مدیریت تالاب میانکاله ایجاب می کند، متولیان محیط زیست کشور برای رفع نگرانی مردم جهت ارتقاء سطح حفاظتی بافر زون میانکاله و تالاب آن اقدام کنند و اراضی معارض را خریداری و اراضی دولتی را برای این منطقه حفاظت شده بی بدیل اختصاص دهند.

با وصف اینکه حریم تالاب میانکاله تعیین نشده است و اراضی مستحدث آن به سهولت در فرایند دریاخواری قرار گرفته است، موافقت با منطقه آزاد به منزله تیغ گذاشتن بر گلوی میانکاله است.

میانکاله یکی از نادرترین زیستگاه با وپژه گی بوم شناختی منحصر به فرد، پاهایش با واگذاری زمین به بانک زمین – احداث بندر امیر آباد – احداث سد گلورد و بالتبع اختلال در روند حقابه تالاب – تقسیمات کشوری و قرار گرفتن بخشی از میانکاله در استان گلستان – توسعه صنعت اکوتوریست در جزیره آشوراده لنگِ لنگ بود، اما خیلی عجیب أست که چرا برخی مدعیان دروغین حفاظت از محیط زیست کشور بر روی فرایند معارض و مخرب و در جریان تصویب منطقه آزاد امیر آباد چشم فرو بسته اند و با این موضوع یک بام و دو هوا رفتار کرد.

اکنون مشخص است که کالبد این منطقه حفاظت شده چقدر درگیر است. پاهای میانکاله در استان گلستان گیر کرده است و به بازوانش مأموریت داده شده تا قولنج شانه های بندر امیرآباد را بگیرد ! حقابه شکم «تالاب» میانکاله با افزایش جمعیت و مصرف آب شرب و کشاورزی، از دست رفته یا مخدوش شده و قطعاً تالاب از کمبود آب در عطش می سوزد و می خشکد. بنابراین نباید با حیات این منطقه حفاظت شده بی بدیل بازی کنند.!

‌شاید اکنون بحث زمین برای منطقه آزاد مطرح نباشد، اما افق یک منطقه آزاد را می توان با نگاه به شرق و غرب و جنوب ترسیم کرد، راه دوری نرویم در همین استان شمالی در منطقه آزاد انزلی، تا ساحل لاهیجان در نقشه توسعه منطقه آزاد قرار گرفته و با نقشه منطقه حفاظت شده بوجاق یعنی با دلتای بزرگترین رودخانه کشور تداخل پیدا کرده است.

البته می دانیم که در قانون تمهیداتی شده و مسئولیت حفاظتی مناطق چهارگانه با قرار گرفتن در منطقه آزاد تنزل نمی یابد، اما نگویید که اخبار دیگر مناطق را نداریم و از بُرد اجرایی قانون نمی توان عملکرد سازمان متولی را سنجید. مگر مشکلات محیط زیستی فعلی در بیست سال گذشته وجود داشت. با افزایش جمعیت همه نوع تبعات تخریب زیستی به وجود آمد !

سوال واضح این است که ایا احداث بندر امیر آباد با منطقه حفاظت شده میانکاله تعارض دارد، ظاهراً به زعم مقامات استانی نه هیچ منافاتی ندارد ! اما دیوار به دیوار کر زون این منطقه و تالاب منحصر به فرد آن، بافر زون میانکاله یعنی کل بخش غربی آن در اشغال بندر امیر آباد است !

اگر فاز دو و سه و چهار بندر امیرآباد فعال شود و این بندر به منطقه آزاد تبدیل شود، آن تأسیسات جدید مورد نیاز در تجارت و احیانا توسعه صنعت گردشگری در خشکی و دریا و قطعاً کورس رقابت استان گلستان با استان مازنردان در صنعت گردشگری و یک حجم ترافیکی سنگین در دریا و خشکی و غلغله جمعیتی که اقتضای منطقه آزاد است، آیا هرگز هیچ پرنده ای جرات پرواز بر فراز میانکاله را خواهد داشت، تا چه رسد به اینکه این منطقه حفاظت شده را به عنوان آشیان اکولوژیک خود بشناسد.

این سخنان شاعری که گفته است : بندر امیرآباد با دارا بودن امتیازاتی از جمله بهرهمندی از ۲ هزار و ۶۰ هکتار منطقه ویژه و پس کرانههای مناسب، امکانات ریلی، جادهای و هوایی و سومین بندر استراتژیک نسل سه در کشور با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۷ میلیون تن کالا بهترین و بهروزترین زیرساختهای لازم برای تبدیل شدن به منطقه آزاد را دارد نیز گویای همین نکته است که نه تنها بافر زون در بخش غربی بلکه کل اراضی حریم و اراضی مستحدث تالاب در معرض تقاضای توسعه منطقه ازاد خواهد بود.

با این بیان شاعری باید تعلل دولت در اعلام نهایی را سنجید و تأمل کرد که آنها هم نگرانند در موافقت با منطقه آزاد تجاری در بندر امیر اباد و می دانند تا چه حدی مصوبه آنها می تواند از حیث محیط زیستی مخل و بر هم زننده باشد.

تأمل کردن در این مسئله بسیار عاقلانه و مدبرانه است، زیرا با وصف اینکه حریم تالاب میانکاله تعیین نشده است و اراضی مستحدث آن به سهولت در فرایند دریاخواری قرار گرفته و می گیرد. با ابلاغ قانون حفاظت، احياء و مديريت تالاب ها مصوب ۹۶ علی القاعده باید در چارچوب حفاظت و احیا، تالاب که نگرانی منطقه است، دولت نسبت به خریداری أراضی معارض برای توسعه منطقه حفاظت شده و ارتقاء سطح حفاظتی بافر زون منطقه حفاظت شده میانکاله اقدام کند، نه منطقه آزاد امیر آباد !!!

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 47 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم