آمار بازدیدکنندگان سایت

01408700
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1185
2469
17717
45811
72936
1408700

آی‌پی شما: 54.196.86.89
امروز: ساعت

سندروم های مدیریت جنگل برای دولت دوازدهم !

 

در این روزهای پایانی دولت یازدهم سازمان جنگل ها ابلاغ خاتمه دادن به قراردادها با مجریان طرح ها را دریافت کرد و گفته اند در کانون مدیریت جنگل سایه یأس گسترده شده است

 

سندروم های مدیریت جنگل برای دولت دوازدهم !

در این روزهای پایانی دولت یازدهم سازمان جنگل ها ابلاغ خاتمه دادن به قراردادها با مجریان طرح ها را دریافت کرد و گفته اند در کانون مدیریت جنگل سایه یأس گسترده شده است، اما من به قدری به توان تجدید پذیری جنگل خوشبین هستم که نسبت به حیات از دست رفته مدیریت علمی عملی جنگل، مأیوس نباشم و از کسانیکه در نیمه عمر خدمتی خود وارد سازمان شدند و یک روز سابقه کار عملیاتی در جنگل ندارند، انتظار ندارم برای جنگل تصمیمی بهتر از این  !!! در راستای بهینه سازی مدیریت جنگل بگیرند ! 

دولین های موجود در جنگل همه تصمیم های بر خلاف سیاست جنگل را در خود محو می کند، شهرنشینان هرگز به وعده حفاظت جنگل امیدوار نباشند، دلخوش بودن به تصمیمات کسانیکه هرگز در جایگاه جنگل نشین و جنگلبان قرار نگرفتند و به عنوان عضوی از اکوسیستم جنگل شناخته نشده اند، همیشه اشتباه بود و این نکته را می توان در فرایند اصلاح قوانین و یا لغو و نسخ های قانونی دریافت که به رغم مخالفت جنگلبانان به اجرا گذاشته شد.

تا کنون دولت ها با سرمایه گذاری ضعیف خود و وضع قوانین جنگل زدا، بستر جنگلخواری را فراهم کرده است و پس از ملی شدن جنگل ها بیخ گوش جنگل و جنگلبان از مصوبات مجلس و دولت همیشه لرزان بود و اینک به واسطه رکود اقتصادی و بیکاری مفرط لرزانتر از هر مقطع زمانی است و البته حق دارد بلرزد چون مانند مرغ !!!  هم غذای ولیمه عروسی است و هم غذای نذری مراسم عذا و سوگواریست !

دولت احمدی نژاد سهمی ۱۰۰۰ متر مربعی از منابع طبیعی برای خانواده های ایرانی تعیین و تصویب کرده بود، ترسم از این است که قدرالسهم حفاظتی به واسطه رکود اقتصادی افزایش یابد و دولت دوازدهم با گام بزرگتری به سمت آبادکردن جنگل ها برود !‌  با این دخالت های غیر علمی و غیر تخصصی انتظار بهتری نیست !!!

مادامیکه مدیریت منابع مختلف کشور غیر تخصصی و فرمایشی است و ریش سفیدان دولتی، بر خلاف اسناد بالاسری به سلیقه عمل می کنند و به دانش بنیان شدن فعالیت ها اعتنایی ندارند، سند چشم انداز و تهیه اسناد بالاسری و سیاست اقتصاد مقاومتی هم نمی تواند بر سلایق این خود محوران تاجر پیشه فائق آید، از هر شکافی برای رونق کسب و کار خود و وابستگانشان سود می برند.

خاتمه دادن به قراردادها و تعطیلی طرح های جنگلداری نه علمی است و نه عملی !‌ آیا از کار انداختن سکان کشتی در دریای مواج شرایط هدایت را فراهم می کند یا عین سرگردانی در بین امواج خروشان دریا و غرق شدن است. برنامه حفاظت و نگهداری جنگل نه دانش بنیان است و نه مبتنی بر سنت و عرف !

تکلیف بالاترین مقام دستگاه اجرایی ذیربط نسبت به بهره برداری جنگل، به موجب ماده ۲۹ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور تعیین شده است، بنابراین در چهارچوب مصوبات هیات وزیران، توقف بهره برداری چوبی از جنگل و خاتمه دادن قراردادها قانونی نیست. تاوان این اقدام برخلاف قانون را سلیقه محوران نمی دهند، بلکه خسارت ناشی از محکومیت ها از خزانه و منافع ملی کشور هزینه می شود !

با وصف اینکه بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه مشخص کرده است که جنگل چگونه باید مدیریت شود، این تعجیل در این روزهای پایانی خدمت دولت یازدهم چه معنایی دارد !

اما من در هر حال به عملکرد دولین های موجود در جنگل خوش بینم ! قطعاً همه تصمیات بد و بر خلاف سیاست جنگل را در خود محو می کند !

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 48 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم