آمار بازدیدکنندگان سایت

01408710
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1195
2469
17727
45821
72936
1408710

آی‌پی شما: 54.196.86.89
امروز: ساعت

کشاورزی پایدار از شعار تا عمل !

تعریف ساده ای که برای کشاورزی پایدار ارائه می شود، در بر گیرنده این نکته است كه بهره برداری در آن مستمر بوده و به زمين، منابع طبيعي و ذخاير زير زميني صدمه وارد نشود

 

کشاورزی پایدار از شعار تا عمل !

تعریف ساده ای که برای کشاورزی پایدار ارائه می شود، در بر گیرنده این نکته است كه بهره برداری در آن مستمر بوده و به زمين، منابع طبيعي و ذخاير زير زميني صدمه وارد نشود، تا نسل‌هاي بعدي هم بتوانند از آن استفاده كنند.

اما برخی به این متن حاشیه های امکان جايگزين‌ کردن فعالیت گردشگري و فعالیت های دوستدار محيط زيست کشت ارگانیک و نظائر آن می دهند. که ارتباطی با متن یعنی کشاورزی پایدار ندارد.

فعالیت کشاورزی بیش از آنکه از سنتی بودن نظام بهره برداری و کوچک و غیر اقتصادی بودن مساحت اراضی و نظائر آن، آسیب ببیند از فقدان اطلاعات آماری دقیق و عدم حمایت متولیان امر آسیب می بیند.

حال در کشوریکه نظام آماری با دقت لازم ندارد چگونه می توان به کشاورزی پایدار رسید ؟، وضعیت اماری به نحوی است که نمی توان مساحت اراضی آبی – اراضی دیم را دقیق دانست و مشخص نیست چه میزان مساحت اراضی هر ساله به باغ تبدیل می شود و یا چه مساحتی از باغ به مسکونی تغییر کاربری پیدا می کند و چه مساحتی تحت کشت است و چه مساحتی از اراضی آبی سالانه در زمره اراضی رها شده قرار می گیرد و یا چه مساحتی از اراضی آبی با ضریب کشت یک و یا بیشتر قرار دارد. در اراضی دیم سطح زیر کشت چه میزان است و چه مساحتی در زمره اراضی شیبدار قرار می گیرد و مساحت آیش چه میزانی است و یا چه مساحتی از اراضی دیم سال های مدیدی است که رها شده و به زیر کشت نرفته است.

نظام اماری کشور کلاً سنتی است و متحول نشده و هنوز جمع آوری آمار با مراجعه حضوری انجام می شود، در حالیکه در کشورهای توسعه یافته منسوخ گردیده است و از طرفی بسیاری از اطلاعات واقعی قابل دستیابی نیست و بدین ترتیب دقت و صحت را با ابهام مواجه می کند.

نمی دانم چگونه برخی از افراد متخصص در مورد اطلاعات آماری تولید شده سازمان جنگل ها که با استفاده از عکس های هوایی در رابطه با مساحت جنگل اعلام می شود ابهام ایجاد می کنند و یا نتایج ارزیابی کمی و کیفی دوره ای یا نتایج آماربرداری طرح های جنگلداری را نمی پذیرند، اما در رابطه با میزان فرسایش خاک کشور – تغییر آب و هوا – پدیده سیلخیزی که هیچ شاخص قابل بررسی و ارزیابی برای آن نیست و به محض وقوع یک سیل و یا یک حادثه قهری و طبیعی با استفاده از کلمه ببین ، ببین چه بلایی بر سر منابع طبیعی این کشور آوردند، به تجزیه و تحلیل وضعیت می پردازند.

امنیت غذایی از جمله تکالیف بسیار با اهمیت دولت ها در حکومت است. امنیت غذایی که در بعد کمی و کیفی حائز اهمیت است در چارچوب مقررات پدافند غیر عامل نیز ملاحظات در خور توجهی دارد که نمی توان بدون توجه به ان به مقوله امنیت دست یافت.

به طور مشخص ناپایداری در اراضی شیبدار دیم که در قرون گذشته به صورت سد جوع تحت بهره برداری بوده است با آثار ناپایداری در آن یعنی بیرون زدگی سنگی ناپایدار بوده است و در اراضی کم شیب آبرفتی دره ها و جلگه ها چنانچه کشاورزان و باغداران مدیریت استفاده از نهاده ها را ارتقا دهند و بهره برداری از منابع آب را بهینه سازی کنند، کشاورزی در اراضی کشور ایران پایدار است.

عمده ترین بخش ناپایداری کشاورزی مرتبط با اقتصاد کشاورزی است و سوداگری زمین است. سوداگری زمین به طور واضح سبب شده است تا بخش اعظمی از اراضی مناسب کشت و زرع تغییر کاربری یافته و کشاورزی را ناپایدار کند. 

پشتوانه کشاورزی پایدار ایران اکنون یک ظرفیت درونی مانند دانش آموختگان بیکار دارد که می تواند در مسیر اجرای الگوی کشت – بهبود عملکرد –اقتصاد کشاورزی، ظرفیت بی بدیلی تصور شود. مدیریتی که بتواند از این ظرفیت دانش آموخته استفاده کند، بخش از مطالبات مردم محسوب می شود که  چشم به بهبود وضع معیشتی و کاهش نرخ بیکاری و افزایش تولید داخلی دوخته اند. 

  

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم