آمار بازدیدکنندگان سایت

01408684
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1169
2469
17701
45795
72936
1408684

آی‌پی شما: 54.196.86.89
امروز: ساعت

چه هوای دود آلودی دارد، مقابله با آتش سوزی جنگل ها !

در حالیکه حوادث حریق جنگل عمدتاً غیر عمد و ناشی از عدم احتیاط رهگذران اتفاق می افتد. 

 

چه هوای دود آلودی دارد، مقابله با آتش سوزی جنگل ها !

در حالیکه حوادث حریق جنگل عمدتاً غیر عمد و ناشی از عدم احتیاط رهگذران اتفاق می افتد. رئیس محترم سازمان حفاظت محیط‌ زیست در گفتگو با شرق، آخرین تمهیدات این سازمان را برای مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها با استفاده از ادبیات '' عامدانه '' - ''متخلف '' - '' به شدت برخورد می کنیم '' تشریح نمود.

این بیان کدورت زا برای مردم ما جهت مقابله با آتش سوزی کشور مناسب نیست، این ادبیات دون شأن مردمی همراه و ممد در مخاطرات طبیعی است، بنابراین اما توقع این است که مردم با نسیم ملایمت و دقت و تدبیر هوای جنگل را صاف کنند.

دستشان از منابع مالی و تمهید و تدبیر خالی است، چرا کتمان می کنند ؟ متولی امر در این وضعیت مدیریت مالی اعتباری با تخصیص ۳۰ درصدی، الزاماً باید با زبان ترویج، اخلاق محیط زیستی را بسط دهد.

ما در حوادث حریق جنگل های کشور مکرر شنیده ایم که نیروی واکنش سریع تهیه فیلم و خبر آمده و رفته اند، اما هیچگاه برای اطفای حریق جنگل ها نیروی واکنش سریع ندیده ایم.

چگونه می توان در عین کمبود نیروی انسانی و محدودیت امکان پرواز چرخبال در مناطق کوهستانی به مدت ۴ تا ۶ ساعت با این اخبار مردم را قانع نمود، در حالیکه آنها می بینند سرمایه های خدادادی آنها در برابر چشمشان دود نمی شود. گویا خبر ندارند که در واحدهای حفاظتی تحت امر آنها چه می گذرد و با چه تعداد نیروی انسانی و به چه مدت تأخیر در پرداخت حقوق و دستمزد مواجه است.

مردم بدانند هیچ گروه مجهز و آماده ای برای اطفای حریق حتی در مراکز استان وجود ندارد، کارکنان در حوادث فراخوانی و اعزام می شوند. بنابراین واکنش سریع غلو و بلف مدیریتی است. نیروی انسانی دو سازمان متولی و در گیر، مأموریت ذاتی متنوعی دارند. اما در فصل خشک نه متأثر از برنامه، بلکه انگیزه های معنوی به مدت گشت ها و کشیک های خود را اضافه می کنند، در حالیکه در این زمینه مدیران استانی در جبران خدمت کارکنان تنها مانده و غالبا شرمنده کارکنان خود هستند.

به طور واضح می توان گفت  اقدامات محیط‌ زیست برای مقابله با آتش‌سوزی جنگل‌ها در حالیکه تخصیص اعتبارات عمرانی سال ۹۵ حداکثر ۳۰ درصد است به منزله بدون پشتوانه مالی اعتباری است.

هر یک از مردم می توانند یک ارزیاب مناسبی باشند و از مسئولین واحدها بپرسند، میزان تنخواه گردان آنها در این مورد چه مبلغی است، در حالیکه آنها در تأمین هزینه سوخت خودروی واحد خود محدودیت دارند، چگونه می توان گفتگو را برنامه و اقدامات برای مقابله با آتش سوزی جنگل تصور نمود.

این اقدامات مورد اشاره فاقد ساز و کار است. آنها حتی ساز و کارهای مطمئن مأمورین را در قالب طرح جنگلداری وجود داشت، با اجرای برنامه صیانت که جز خیانت نتیجه دیگری در پی نداشت، نابود کردند و مأمورین حفاظت جنگل در این چند ساله هرگز مطمئن به جبران خدمت نبودند و خدمات آنها جبران نشد.

بنابراین مردم باید در استفاده از مواهب طبیعی دقت کنند، مأمورین منابع طبیعی و محیط زیست مانند دیگر کارکنان دولت با شرایط مندرج در قانون مدیریت خدمات کشوری در استخدام دولت هستند و همان ۴۴ ساعت کار در هفته و ۲۱۱۲ ساعت در سال را باید کار کنند، آنها در خارج از وقت اداری بی هیچ توجه مالی، با انگیزه های معنوی بالاصاله و حرفه ای در پی حفاظت از جنگل ها و محیط طبیعی و حیات وحش هستند، شما مردم مستحضر باشید که اگر در زیر سایه درختان جنگل ساعتی آرمیده اید، انتظار جنگلبانان از شما این است که دیگران نیز مثل شما باید متنعم از این نعمت شوند و در زیر سایه همان درختان سبز، به دور از هر گونه آلودگی ها، تمدد مفرحی را به عنوان خاطرات یک سفر در خاطرشان ماندگار کنند.

همه با هم برای حفاظت از جنگل هایمان تلاش کنیم و به محض مشاهده دود در جنگل با واحدهای حفاظتی تماس بگیریم و این اراده ملی را به عنوان اخلاق محیط زیستی خود بدانیم.

متولیان امر باید تلاش کنند، آحاد جامعه متخلق به اخلاق محیط زیستی شوند، زبان تهدید با خود تجری می آورد و ترویج ندارد.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 42 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم