آمار بازدیدکنندگان سایت

01408758
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1243
2469
17775
45869
72936
1408758

آی‌پی شما: 54.196.86.89
امروز: ساعت

تولید کار همیشه دولت ها را زمین گیر کرده است

نقشه راه مدیریت اثر بخشی در منابع طبیعی نمی توان دید، اگر مدیریت منابع طبیعی به همین شکل ادامه یابد

 

تولید کار همیشه دولت ها را زمین گیر کرده است

نقشه راه مدیریت اثر بخشی در منابع طبیعی نمی توان دید، اگر مدیریت منابع طبیعی به همین شکل ادامه یابد، قطعا حیات خلوت بسیاری از بد رفتاری ها خواهد شد و بی تردید به پس روی مرزها منتهی خواهد شد.

بیکاری رو به تزاید جمعیت – وعده های انتخاباتی تعهد اور – اجرای ایده تنفس جنگل و تعطیلی طرح های جنگلداری نشان می دهد، دولت باید برای برون رفت از مشکلات عارض شده، مانند دولت نهم بر روی زمین منابع طبیعی فکر کند و زمین گیر شود.

دولت ها همیشه برای رفع مشکلات مسکن و تولید به سمت اراضی ملی دست دراز کرده اند. مقاومت های هر چند بی اثر تا کم اثر جنگلبانان در واگذاری اراضی نیز، در هر حال به نوع دیگری تا کنون تاوان داشت و به نحوی به سبب همین نوع مقاومت ها باید تبعات علل پس روی مرزها را نیز به مانند چوب دو سر طلا از سوی مقامات سیاسی اجتماعی می پذیرفتند.

اما بهبود عملکرد در واحد سطح در چارچوب طرح های تولیدی می تواند اتفاق بیافتد، برنامه ریزان کلان کشور باید بهبود عملکرد را در چارچوب اقتصاد مقاومتی می تواند، اهرم مناسبی برای درونزایی اقتصاد تلقی شود. برنامه ریزان اقتصادی نباید گرفتار سایه سنگین مالکیت اراضی در کشور بشوند. باید بتوانند در چارچوب بهبود عملکرد در واحد سطح، برای مالکین اراضی فعالیت های دارای توجیه اقتصادی بنویسند.

حقوق پیچیده ناشی از مالکیت در این کشور، نباید برنامه ریزان را درگیر و دولتمردان را به پیدا کردن فرصت های شغلی در اراضی ملی مجبور نماید. چنین تصمیم و شرایطی بی تردید با مقاومت هایی هر چند شکننده، اما در سر جمع برای برون رفت از وضعیت رکود اقتصادی از اثر بخشی لازم برخوردار نیست.

از سوی دیگر چنین فرایندی نشان می دهد، اقتصاد کشاورزی نمی تواند از تجربه و دانش کارشناسی برای درون زایی استفاده کند. هر چند این ضعف منحصر به بخش کشاورزی نیست، بخش مسکن نیز از چنین ضعف کارشناسی برخوردار است و نمی تواند نیازهای بخش خود را به صورت درون زا تأمین کند.

می توان به یک وجه مثبت دیگری در مورد بهبود عملکرد اشاره نمود که دستیابی به آن مستلزم تهیه و اجرای طرح های تولیدی توسط دانش آموختگان بخش کشاورزی است و بدین ترتیب دانش آموختگان می توانند مدیریت غیر دولتی بخش کشاوری را ارتقا دهند و جایگزینی خوبی برای زارعینی کم سواد تا بی سواد گردند.

چهارصد سی ششمین ساعت صفر در تابناک با عنوان '' آیا رویای توقف زمینخواری به حقیقت خواهد پیوست'' به مواردی از زمینخواری و عدم التزام سران قوه و جدی نبودن و شائبه سیاسی شدن جریان رسیدگی پرونده های قضایی در مبارزه با این معضل اشاره می کند. که باید اشاره نمود که برخی از موارد که تصمصم بر أساس قانون و آیین نامه و دستورالعمل اجرایی است و اساساً از مصادیق زمینخواری نیست، بلکه دارای قرارداد و مجاری رسیدگی خاص به خود است، چرا از ابتدا اجازه داده شد مستمسکی برای تسویه حساب های شخصی شود.

قرارداد واگذاری اراضی ملی یک طرفه و برای اجرای طرح است، عدول از مفاد قرارداد موجب فسخ قرارداد و خلع ید اراضی است. چرا سیاست عمومی جامعه را بر سیاست جنگل غلبه داده اند. 

 

دولت دوازدهم برای تولید کار نباید زمین گیر شود، باید با تحرک و برنامه ریزی مناسبی در مورد حماسه ۲۹ اردیبهشت ایفای تعهد نماید. کاهش نرخ بیکاری و تحقق وعده های انتخاباتی و بهبود معیشت آحاد جامعه مسئله با اهمیتی هستند، اما دولت تدبیر امید باید به تدبیر عمل کند و طرح هایی مانند طرح کارآفرین نباید پیشنهاد و تکرار شود و زمینه پسروی مرزهای منابع طبیعی را فراهم نماید.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 60 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم