آمار بازدیدکنندگان سایت

01263702
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1348
3677
17766
80668
115563
1263702

آی‌پی شما: 54.156.61.117
امروز: ساعت

انتخابات و پاشنه آشیل تولید داخلی

 

 


اقتصاد مسئله اول کشور است. بی توجهی به معیشت مردم خسارت دنیایی و اخروی دارد. نمی توان منافع ملی را به منافع میلی تبدیل کرد. خیانت به آرمان های انقلاب گناه نابخشودنی است.

 

انتخابات و پاشنه آشیل تولید داخلی

اقتصاد مسئله اول کشور است. بی توجهی به معیشت مردم خسارت دنیایی و اخروی دارد. نمی توان منافع ملی را به منافع میلی تبدیل کرد. خیانت به آرمان های انقلاب گناه نابخشودنی است.

با تولید ناخالص ملی درآمد سرانه ملی کشورها تعیین می شود، اما بین درآمد سرانه و برابری قدرت خرید[1] تفاوت معنی داری وجود دارد.

همانطوریکه میزان سرانه درآمد ملی با اهمیت است، مقایسه تفاوت قدرت خرید نیز اهمیت فزاینده ای دارد و از این طریق است که متوجه می شویم، تولید داخلی از چه درجه اهمیتی برخوردار است و کشورهاییکه در توان تولید داخلی دارای ساختارهای مناسبی نیستند، قدرت خرید مردم آن کشورها بسیار پایین است.

با این توصف که یک دولت برنامه محور می تواند با استفاده از عوامل تولید برای این مردم  از طریف افزایش تولید ارتقای رتبه قدرت اقتصادی – افزایش درآمد سرانه ملی - برابری قدرت خرید ایجاد کند و چقدر تأسف آور است که یک دولت پوپولیست با رای مردم بر سرکار آید و فرصت های پیش روی این مردم را بسوزاند.

دولت نهم و دهم با همین نوع شرایط تشکیل گردید و در استفاده از عوامل تولید توانایی نداشت. عوامل تولید کشور دارایی های مشهود و نامشهود کشور و منابع ملی هستند. سرمایه انسانی و نیروی کار به این پرچم تعلق دارد و سرمایه و دارایی های فردی و ملی – توانایی های مدیریتی – منابع طبیعی آب و خاک مجموعاً  دارایی های این جغرافیای سیاسی هستند. استفاده درست و مناسب به معنای بهره وری و رفتار توام با تدبیر است و استفاده ناضیحیح و غلط به معنای بهره برداری صرف و رفتار توام با سوء مدیریت است!

بنابراین؛ پاشنه آشیل انتخاب مردم و تولید داخلی کشور در توجه درست به مسئله بهره وری نهفته است

اینکه مقامات کشور که در کسوت کاندیدا با عنوان رجل سیاسی، در مناظره که به منظور تنویر افکار عمومی در رسانه ملی برگزار می شود،برای جلب اعتماد مردم و کسب رای بیش از تبیین برنامه اقتصادی خود به مباحث حاشیه دار مناقشه وار، تشویش اذهان عمومی ایجاد می کنند، جای تأسف دارد.

چرا شش کاندیدا به ظاهر برادر وار در کنارهم، اما دور از هم اند ؟

هر مقام مسئولی باید بتواند کارایی خود را برای مردم در تولید خدمت روزانه –ماهانه – سالانه تشریح کند و بنویسد، که تولید خدمتش چه اثر بخشی و به چه میزانی بهره وری دارد. در حالیکه مردم به عنوان ولی نعمتان حکومت با سختی های معیشتی مواجه هستند، کاندیداها مشغول انالیز دولت یازدهم هستند، انگار این دولت باید به همه کاستی ها و نابسامانی ها پاسخ دهد و از خود نمی پرسند که رجل سیاسی در نظام اسلامی هستند و اگر ده دولت گذشته خوب کار می کردند، دولت یازدهم در شرایط دیگری بود.

آنها باید برنامه های خود را تشریح کنند، نه اینکه برنامه دولت قبل را نقد کنند، مناظره باید در رابطه با سؤال هر بخشی سه داور بی طرف داشته باشد بدین ترتیب کاندیدا ها به محض حاشیه رفتن ها باید از داورهای متخصص کارت زرد بگیرند، تا هر کاندیدایی در چارچوب سؤال برنامه خود را تشریح کند.

همه متخصصین می دانند که بهره وری در کشور بسیار پایین و قیمت تولید به نسبت مواد خام و دستمزد بسیار بالاست و اگر بودجه ریزی عملیاتی شود، بهره وری ارتقا یافته و قیمت تولید کاهش می یابد. بدین ترتیب جبران خدمت کارکنان و انگیزه های خدمت تقویت می شود. چرا با وصف اینکه از ابتدای دهه هشتاد یعنی اواخر برنامه سوم و شروع بحث های تدوین و تصویب برنامه چهارم، مسئله بودجه ریزی عملیاتی با اهمیت محسوب گردید، در عمل بدون هیچ پیشرفت فیزیکی ابتر ماند.

در رمز گشایی افزایش تولید داخلی در مؤلفه قیمت و کیفیت زمینه ساز بستر توانایی رقابت است، سامانه تشخیص کیفیت کالا و تولیدات همیشه با شاخص های استاندارد تقاضا را ساماندهی می کند، اگر کالا دارای استانداردهای لازم باشد و قیمت آن در مقایسه با دیگر کالاهای مشابه از دیگر کشورها عرضه شود، بازار داخلی همیشه به سمت تولید داخلی گرایش دارد، زیرا ارزانتر بودن کالا و امکان دریافت خدمات بعدی می تواند وجه تمایز محسوب شود.

طبقه‌بندی سال ۲۰۱۶ اقتصادهای جهان، توسط بانک جهانی انجام و گزارش شده است. '' بر اساس این گزارش ایران از نظر برابری قدرت خرید در جایگاه 90 قرار گرفته است، اما بر اساس درآمد ناخالص سرانه ملی که ۶۵۵۰ دلار است، در رتبه ۱۱۰ قرار دارد. در گزارش سال ۲۰۱۴ نیز ایران در گروه اقتصادهای دارای درآمد متوسط بالا قرار داشت، اما رتبه آن ۹۰ بود.'[2]

ایران در سال ۲۰۱۳ با درآمد ناخالص سرانه ملی ۵۷۸۰ دلار در رتبه ۱۱۳ و در گروه اقتصادهای دارای درآمد متوسط بالا قرار داشت.

اگر تولید داخلی رونق بگیرد، برابری قدرت خرید به نحو چشمگیری رشد می کند، مخصوصا اگر توسعه روستایی و کشاورزی محور برنامه هر کاندیدای محترمی در دولت دوازدهم شود، برابری قدرت خرید مردم نیز مضاعف می شود، زیرا تراکم جمعیت کشور پایین است و منابع طبیعی سرشار است و با کمی رفتار محتاطانه و توجه به توان اکولوژیک، می توان شرایط توام با رفاه مطلوب برای مردم ایجاد کرد.

به امید درک تدبیر و توجه به امید و جلب اعتماد خدمت و حفظ امانت با جلوگیری از هر نوع خیانت ! [1]  - قدرت خرید با نسبت هزینه های دو سبد کالای یکسان در دو جامعه بر حسب ارزهای ملی تعریف می شود.

[2]  -  بانک جهانی - http://www.bartarinha.ir/fa/news/348279/

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 40 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم