آمار بازدیدکنندگان سایت

01408622
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1107
2469
17639
45733
72936
1408622

آی‌پی شما: 54.196.86.89
امروز: ساعت

انتخابات، جمعیت، غذا، زمین و توسعه روستایی

در حالیکه اکثر شهرهای کشور در یک یا چند پدیده طبیعی آسیب پذیر و تحت مخاطره هستند، رشد جمعیت خواسته یا ناخواسته برای ایران از بعد توسعه اقتصادی اجتماعی پایدار، کماکان نگران کننده است.

 

انتخابات، جمعیت، غذا، زمین و توسعه روستایی

در حالیکه اکثر شهرهای کشور در یک یا چند پدیده طبیعی آسیب پذیر و تحت مخاطره هستند، رشد جمعیت خواسته یا ناخواسته برای ایران از بعد توسعه اقتصادی اجتماعی پایدار، کماکان نگران کننده است.

در نظام بهره برداری سنتی افزایش جمعیت به طور طبیعی به افزایش مساحت زیر کشت نیاز دارد و این در حالی است که سکونتگاه ها و نظام مدیریت اراضی شهری نیز سنتی است و توسعه شهری بیشتر با گسترش مساحت شهرها و تعداد شهرها تفسیر و تحلیل می شود.  

متأسفانه به رغم وجود مخاطرات طبیعی ساخت و سازها حتی با صدور پروانه ساخت، ادامه دارد و مجاری نظارتی شهرسازی و معماری با وصف اینکه در کمسیون های مختلف عهدار مسئولیت خطیر در این زمینه هستند، عاری از تمهیدات لازم به همان روال سنتی توسعه آتی شهر را نظاره می کنند.

در این راستا مدیریت کلان کشور با چند شیب تند متناقض و غیر هم جهت شرح زیر روبرو است.

الف ؛ در یک مسیر سراسر نشیب مساحت اراضی زراعی و باغی کاهش می یابد.

ب ؛ در یک مسیر دیگر با تقاضای جدید به باغ و زمین مساحت اراضی ملی جنگل و مرتع کاهش می یابد.

ج ؛ به تبع افزایش جمعیت کشور با شیب تندی امصرف سرانه مواد غذایی افزایش می یابد.

د ؛ به تبع افزایش جمعیت و مهاجرت تعداد و مساحت شهرها و جمعیت مصرف کننده افزایش می یابد.

چگونه می توان این وضعیت را که معادله چند مجهولی است، با ضعف های مختلفی که بیشتر به عوامل تولید مرتبط می شود، به سمت توسعه مدیریت و افزایش بهره وری سوق داد. جائیکه مدیریتی می داند در حوزه ای اهلیت ندارد و از عواملی به عنوان مدیر زیر مجموعه استفاده می کند که اهلیت ندارند و عملکردها به قدری ضعیف و بهره وری به تبع سوء مدیریت ها به حدی تنزل دارد، که نمی توان القائات «نمی شود و نمی توانید» دشمن را نادیده گرفت، القائات در نتیجه مدیریت کم تجربه تأثیر گذاشت و نفوذ کرد.

بسیار زیبنده است؛ به دور از بخشی نگری مسئولیت ایرانی بودن خود را در چارچوب مقاوم سازی اقتصادی ملی به نمایش بگذاریم و برای ارتقاء منافع ملی به تولید ملی و اشتغال دانش آموختگان کشور توجه جدی داشته باشیم و غفلت نکنیم.

آنچه که در توسعه روستایی از درجه اهمیت برخوردار است، تدوین و تصویب برنامه توسعه روستایی است. کراراً از اختصاص تسهیلات برای طرح های کوچک روستایی سخن به میان می آید، راهی که مکرر استفاده شد و یا اثر بخشی نداشت و یا نتایج کمتری به جا گذاشت.

مشاغل خانگی از سال ۸۹ در اجرای قانون ساماندهی تحت حمایت در آمده و آیین نامه های اجرایی آن نیز ابلاغ شده است، اما ساماندهی است نه مشاغل خانگی برنامه محور ! بیشتر اعتبار است. برنامه های اعتبار محور هرگز نمی توانند در قامت یک برنامه عملیاتی ظاهر شوند و صفر تا صد فرایندهای برنامه خود را پیاده سازی کنند.

بسیاری از فعالیت هاییکه حمایت نداشت و یا تحت حمایت قرار گرفت، اما تولیدات در این فعالیت استاندارد نداشت و یا تحت استاندارد تولید شد، اما بازار نداشت !

برخی رفتارهای سازنده با بد رفتاری خنثی می شود، حمایت از تولید کنندگان یکی از روزنه ها و شکاف ها است، زیرا استاندارد ندارد و از سر دلسوزی به هر نحوی مطرح و به اجرا گذاشته می شود. خرید گندم دیم نیز از جمله این حمایت ها بد رفتاری است که می تواند گندم دیم در اراضی فاقد شیب باشد یا اراضی شیب دار و مراتعی که به سبب قیمت مناسب گندم و خرید تضمینی از صرفه خوبی برخوردار است.

سازمان جهانی خواربار و کشاورزی اعلام کرد سرانه مصرف گندم در ایران ۱۶۵،۲کیلوگرم در سال است که از این نظر ایران در رتبه ششم جهان قرار گرفته است.

آمار «فائو» نشان می‌دهد مردم ایران یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان گندم در جهان است. در سطح جهان تونس بالاترین مصرف سرانه گندم را به خود اختصاص داده است، به طوری که هر تونسی طی یک سال ۲۱۶ کیلوگرم گندم مصرف می‌کند. پس از این کشور، الجزایر با ۲۱۰ کیلوگرم در رتبه دوم و ترکیه با ۱۹۸ کیلوگرم در رتبه سوم جای گرفته‌اند. سرانه مصرف گندم در مصر نیز ۱۸۵ کیلوگرم و در مراکش ۱۹۱کیلوگرم اعلام شده است. میزان سرانه مصرف گندم در ایران بیش از دو برابر متوسط جهانی یعنی حدود ۱۶۰ گیلوگرم است. سرانه جهانی مصرف گندم حدود ۶۷،۵ کیلوگرم در سال است و این رقم برای کشورهای در حال توسعه ۶۰،۱ کیلوگرم و برای کشورهای توسعه یافته ۹۷،۳ کیلوگرم اعلام شده است.

آنچه که بیش از هر نکته برای فرایند توسعه پایدار با اهمیت است، وقوف به چارچوب الگوی کشت و الگوی مصرف است. اگر الگوی کشت با توجه به محدودیت های منابع طبیعی مد نظر قرار گیرد، آنگاه باید الگوی مصرف در کشور را چکش کاری کرد و فرهنگ مصرف نان به عنوان غذای مبنا و اصلی کشور به سیب زمینی به عنوان غذای مبنا و اصلی تغییر کند. عملیاتی کردن این نکته نقشه راه توسعه پایدار است.

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 24 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم