آمار بازدیدکنندگان سایت

01974538
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
297
938
2979
18245
34729
1974538

آی‌پی شما: 54.237.249.90
امروز: ساعت

مشاوره برای زمین‌خواری

 

در آسیب شناسی مسئله زمین خواری بنگاه‌های معاملات ملکی بیشترین سهم را دارند. 

 

 

در آسیب شناسی مسئله زمین خواری بنگاه‌های معاملات ملکی بیشترین سهم را دارند. این بنگاه‌ها در هر حوزه سکونتگاهی  توسط افرادی متنفذ مدیریت می شود که از حوزه نفوذ خاصی برخوردار بوده و قادرند با اطلاعاتی که از سکوت و خلاء قانونی و موازی کاری دستگاه ها و از شکاف اختلاف نظرهای مسئولین به دست می آورند، تعهدات خود را به خریداران زمین در محدوده حریم و اراضی خارج از محدوده انجام دهند.

واقعیت تلخ این نوع وقایع غیر قابل کنترل از ناهنجاری­ های اجتماعی، این جهت است که از مباحث خروجی مرکز تصمیم گیری مبارزه با پدیده شوم زمین خواری، ساز و کار مبارزه وجود ندارد و خود یکی از علل رواج زمین خواری است.

آنها که در حال شکافتن کوه‌های لواسان و ساخت ‌و ساز در این منطقه هستند. دقیقاً می دانند با کاشتن نهال آثار تصرف ایجاد می‌کنند و بعد با اقداماتی هر چند نا پیچیده وکاملا ساده زمان می خرند، تا نهال را به سن درخت تبدیل برسانند و از دستورات خاص اقتضایی عدم قطع درختان مثمر یا قطع درخت در کشور دارای اقلیم خشک تا نیمه خشک بهره مند شوند واقعاً چه معنایی دارد، که این افراد در پشت این رفتار مکارانه سنگر بگیرند و از حمایت مسئولان دولتی برخوردار شوند.

به هر طریق باید بهانه­ های تصرف من غیر حق را گرفت. برخی مسئولان به راحتی آدرس می دهند و مزیت ها را احصا کرده و به وسوسه سوداگران دامن می زنند. دلیلی ندارد ییلاق و قشلاق جغرافیای طبیعی مناطق مختلف خود را حراج بزنیم. اول باید زیر ساخت را آماده کرد، بعد مناطق خوش‌آب ‌و هوا را به نفع منافع ملی و توسعه گردشگری معرفی نمود.با گسترش پدیده شوم زمین‌خواری همه مناطق مستعد تحت تاراج است.

جالب است در حالیکه همه می دانند همه جا به غیر محدوده قانونی شهرها و بافت روستا­ها ساخت و ساز ممنوع است، اما مردم زمین می خرند، چون قیمت زمین به اندازه یک متر پارچه ململ است. چون مردم فقیر شدند. چون میراث خواری عادت شده است و مردم از دولت تأسی می کنند. دولت نفت می فروشد تا اموراتش را اداره کند و مردم زمین می فروشند تا اموراتشان را بگذرانند. نه دولت توانست در مباحث اقتصادی خود را وابستگی محض به درآمد نفتی خلاص کند و نه مردم توانستند به تولید ثروت فکر کنند و تولید ثروت را فرهنگ عمومی کنند.

مادامیکه مردم جامعه هدف فقیرند، هرگز به حفظ کاربری اراضی حفظ منابع طبیعی حفظ محیط زیست حفظ حقوق عمومی امیدوار نباشیم. باید بر حسب قاعده امنیت غذایی به موضوع نگاه کرد. زیرا به هر میزانی که از درآمد مردم کاسته شود وابستگی معیشتی مردم به طبیعت افزایش می یابد و میزان تخریب نیز به طور فزاینده افزایش می یابد و به هر میزانی که منابع تخریب می شوند، باید بر حسب امنیت بستر حیات به موضوع توجه کرد. زیرا به هر میزانی که  هوا آلوده  می گردد و آلودگی استمرار یابد، فرار بر قرار ترجیح می یابد.

نگهداری زمین- نگهداری منابع طبیعی - نگهداری محیط زیست نگهداری حقوق عمومی به معیار نگهداری معیشت پایدار مردم وابسته است. مدیریت منابع طبیعی می تواند سامانه ساماندهی بهره برداری را بنویسد، اما هرگز در قد و قباره خود در زمین مدیریت به بازی گرفته نشد و بهره برداری نیز سامان نیافت و با این وصف هرگز سامان نمی گیرد و بهره برداری مازاد بر تحمل اکولوژیک به عنوان درد مزمن امروز و فردای جامعه ما بی درمان خواهد ماند. 


نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 50 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم