آمار بازدیدکنندگان سایت

01974506
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
265
938
2947
18213
34729
1974506

آی‌پی شما: 54.237.249.90
امروز: ساعت

سرمایه انسانی + اقدام و عمل+ تولید ثروت

 

سال اقدام و عمل است باید از اقدامات بنویسم شاید تأثیر بهتری داشته باشد

 

سال اقدام و عمل است باید از اقدامات بنویسم شاید تأثیر بهتری داشته باشد. امروز از سایت بلیران بازدید کردم. بلیران یکی از پایلوت های مدیریت چند منظوره هیرکانی است. در اینجا ظرفیت تعاونی اکوتوریستی تشکیل شد. ظرفیت تعاونی دامداران که ذینفعان جنگل بلیران محسوب می شوند در حال شکل گیری است.  

مهارت­های فردی در سایت افزایش نیافته است، ظاهراً دوره­ های آموزشی بهبود مهارت تشکیل نشد، اما آمادگی در مردم و مدیر و تیم پروژه هیرکانی متبلور بود. ظرفیت پارک جنگلی- ظرفیت چشمه آب معدنی- ظرفیت صنایع دستی چوبی- ظرفیت صنایع دستی غیر چوبی- درک درست از خانه ­های گردشگری- آمادگی دامداری بسته- آمادگی تغییر معیشت در سایت بلیران وجود دارد.

مطالعات اقتصادی اجتماعی کامل نیست و کار زیادی باید انجام شود. ظاهراً مشاور جنگلداری اجتماع محور با فرایندهای تهیه و تصویب طرح جنگلداری تسلط ندارد، کمیته های فنی اداره کل و معاونت نیز با اجتماع محور کردن فرایند تهیه و تدوین طرح جنگلداری فاصله دارند. در حالیکه کارشناسان ما غالباً نظرات درست و صائب دارند، در یکپارچه کردن و تلفیق اطلاعات، در مسیر اجماع نظر نیستند.

گفته شده که مرتب کارها پیگیری می شود، این نکته مرا نگران کرد. در بازدید یخکش قرار شد طرح شیلر را واگذار کنم، اما تا کنون به اجرا در نیامد و به شوخی گفتم  چرا طرح یخکش نخ کش شده و پیگیری جدی نیست !  گفتند اتفاقاً پیگیری جدی است و گفتم  اگر شما می خواستید، قطعاً در حین سفر نامه را در کاراتابل می دیدم و اگر نظر مشورتی می خواستید قطعاً ویدئو  کنفرانس در خدمت شما بود. بهتر است بگوییم جدی نبودیم.

 از ابعاد تحول در مدیریت باید به گونه دیگر بحث کرد. اراده سازمانی می تواند به موازات سرعت انتقال اطلاعات در فضای مجازی جریان داشته باشد. دنیای مجازی متفاوت از دنیای حقیقی است. دنیای حقیقی سخت افزاری و تبادل آن فیزیکی است و دنیای مجازی نرم افزاری و تبادل آن داده­ های دیجیت شده است، باید با کوچ فعاليت­ ها به دنياي ديجيتال و حرکت داده ­ها به جاي حرکت آدم­ ها، بیشتر آشنا شویم.

باید ابعاد تحول را به نحوی بسط دهیم که جامعیت جهان تبدیل شده به دهکده را به درستی بپذیریم. باید بین فضای حقیقی و فضای مجازی تفاوت قائل شده و مختلف باشیم،  آن گونه که اگر رفتن در فضای حقیقی را فیزیکی و به یکی از روش پیاده روی- سواره با اسب- استفاده از ماشین- ترن- هواپیما- کشتی تجربه کردیم، رفتن در فضای مجازی را باید الکترونیکی و پر سرعت تجربه کنیم و خدمات را پرسرعت ارائه دهیم. 

باید بتوانیم ! اقتضای عمل در بلیران واگذاری طرح جنگلداری موجود به تعاونی بلیران است، تا فرصت مطالعه اجتماع محور به دست آید. یا باید شدت آماربرداری و مطالعات صحرایی و پایه این طرح را بپذیریم و هر یک از مشاورین نظرات خودشان را ارائه دهند و احتمالاًً این نظرات در قالب طرح قابل درج و تدوین نیستند.

مطالعات اقتصاد اجتماعی باید تا حد میزان درآمد فعلی ساکنین و ذینفعان تعمیق داده شود و ضریب چسبندگی معیشت به بهره برداری مستقیم سنتی محاسبه شود و اثر بخشی تغییر معیشت و معیشت جایگزین باید در مدت دهساله اجرای طرح محاسبه شود.

اقتضای عمل این است که مردم در بهار امسال به پارک جنگلی برسند و پارک جنگلی به آنها واگذار شود. با درآمد ناشی از اجرای طرح پارک جنگلی آنها قادر خواهد شد، مسیر کالسکه رو تا چشمه آب معدنی را  استاندارد اجرا کنند. فرصت های شغلی خدمات در پارک جنگلی می تواند علاوه بر روستای بلیران، زمینه ساز فرصت شغلی در روستاهای مسیر راه بلیران باشد.

راز حفاظت از جنگل در گرو چند منظوره کردن فعالیت ها در قلب جنگل های هیرکانی نهفته است. آنهایی که در مسیر استراحت جنگل انرژی خود و مدیریت جنگلداری را مصرف کردند یادشان در همین مقطع دو ساله که بر روی طبل استراحت جنگل کوبیدند، جایگاه مبارزه با قاچاق چوب با اصلاح قانون قاچاق و تغییر عبارت "چنانچه مرتكب فاقد پروانه بهره‌برداري باشد طبق قانون مجازات مرتكبين قاچاق "  به عبارت " در صورتی که ارزش‌کالا " ، از جایگاه مبارزه با قاچاق به جایگاه تعزیرات تنزل یافت.

 اگر عنوان قاچاق چوب از متن قانون حفاظت و بهره برداری حذف نشد، بی تردید فرایند اقدام در کشف و ضبط چوب تضعیف شد و اقتدار از عناصر حفاظتی سلب گردید. پیشکسوتان ایده استراحت جنگل دیگر نباید بگویند یا نمی توانند بگویند قاچاق چوب یکی از عوامل تخریب جنگل است.


 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - شهروندی از گرگان

  با سلام خدمت جناب آقای مهندس انگورج
  مردم شهرستان گرگان بیش از 15 سال است که منتظر ساخت تله کابین در منطقه زیبای ناهارخوران هستند ... ولی متاسفانه هر بار که این طرح خواست اجرا شود همکاران شما در سازمان منابع طبیعی و جنگلداری از این اقدام مهم و حیاتی که می توانست نقش عظیمی را در توسعه توریستی و ایجاد اشتغال در منطقه داشته باشد ، ممانعت و مخالفت کردند! دلایلی که هیچ وقت منطقی نبوده و فقط قصد آن پاک کردن صورت مسئله بود .
  اما سوال مردم از شما اینست براستی چرا شما مخالف این طرح و خواسته چندین ساله مردم هستید!
  چرا نمیخواهید این شهر با اجرای این گونه پروژه ها پیشرفت کند؟
  اگر تله کابین واقعا مخرب جنگل و منابع طبیعی ست پس چرا در نمک آبرود و چالوس و لاهیجان و... که اتفاقا از نظر محیطی و جغرافیایی مشابه گرگان هستند مخالفتی نشد؟
  قطعا هیچ شهروندی دوست ندارد طبیعت زیبا و منحصربفرد شهرش در معرض تهدید و یا نابودی قرار بگیرد... اما اجرای چنین طرح هایی با رعایت استانداردها و توجه به قوانین منابع طبیعی باعث شکوفایی صنعت توریسم و ایجاد توسعه پایدار می گردد.
  در پایان امیدوارم اینبار با دید مثبت به این طرح موجب رسیدن مردم این دیار به آرزوی دیرینه شان شوید.
  یاحق

كاربران آنلاين

ما 23 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم