آمار بازدیدکنندگان سایت

01974615
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
374
938
3056
18322
34729
1974615

آی‌پی شما: 54.237.249.90
امروز: ساعت

مشارکت در یازدهمین همایش آبخیزداری در حاله ابهام

 

یازدهمین همایش همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران- توسعه مشارکتی در مدیریت حوزه های آبخیز فرصت بازدید از فعالیت مشارکتی استان کهگیلویه و بویر احمد 

یازدهمین همایش همایش ملی علوم و مهندسی آبخیزداری ایران- توسعه مشارکتی در مدیریت حوزه های آبخیز فرصت بازدید از فعالیت مشارکتی استان کهگیلویه و بویر احمد را بوجود آورد. با تقدیر از تلاش همکاران ما در استان مزبور و گزارش  آنها در مورد کسب موفقیت های احیایی در این عرصه کم پوشش، از قسمت خالی لیوان نه به عنوان ضعف مدیریتی، بلکه به عنوان تحول نیافتگی مدیریت و عدم انتقال تجربه و تعمیم مدل های موفق با توجه کرد.

با تشکر از انجمن و سایر برگزارکنندگان و مدیریت و هیات علمی دانشگاه یاسوج ، از غفلتی که در مورد عدم مشارکت پروژه چند منظوره هیرکانی به وجود امد باید اشاره نمود. در هر حال واژه مشارکت از جنبه های مختلف در یازدهمین همایش درحاله ابهام قرارگرفت. در هر حال همانطور که در پانل همایش گفتم؛ طرح ها و پروژه های سازمان باید اجتماع محور شود. زمانی طرح ها و پروژه ها اجتماع محور می شوند که مشاور بتواند تحت نظام فنی اجرایی عمل کند و در مراحل پدیدآوری طرح، مرحله پیدایش را اجتماع محور انجام دهد. در این صورت برونداد اقدامات مشاور در مرحله پیدایش، برآیندی از تقاضای عوامل ذینفع و جوامع محلی را تدوین خواهد کرد که با تصویب و اجرای طرح به مجموعه تقاضاها پاسخ داده می شود.

مشارکت باید صادقانه باشد و ماشین توسعه بتواند به محض مشاهده منافع عوامل ذینفع آنها را با خود همراه کند و به جلو ببرد. ماشین توسعه نباید بی اعتنا از کنار منافع عوامل ذینفع عبور کند. این رفتار متکبرانه را ترک کند. ماشین توسعه نباید با منافع عوامل ذینفع مزوارانه برخورد کند. تونل نزند . ماشین توسعه نباید از روی منافع عوامل ذینفع حرکت کند. نباید منافع مردم را  له کند. صادق باشیم و برنامه مشارکتی درستی بنویسیم

 جنگل های کم پوشش این محدوده از استان کهگیلویه و بویر احمد، دارای سابقه فعالیت حفاظت - مراقبت و بهره برداری مشارکتی آنقوزه باریجه -کرفس 8 ساله است و در هر هکتار حدود 80 تا 90 کیلو آنقوزه برداشت می شود.       

                             

و این میزان شیره برداشت شده، درآمدی حدود 50 میلیون ریال معادل پنج برابر درآمد حاصل از فروش چوب طرح های جنگلداری شمال کشور را دارد. متوسط برداشت چوب دهه گذشته با توجه به روند کاهش برداشت در حدود 5 تا 7  مترمکعب با قیمت متوسط 1.500.000 ریال معادل 10 میلیون ریال می باشد.

                    

چرا این همه تفرق آرا و نظرات مانع از تحول و توسعه مدیریت بوجود آمده است و به تأسی از روش مدیریت طرح جنگلداری شمال برای تهیه تراز مالی اقدام نمی شود.

     

حتی در جنگل های کم پوشش نیز جنگلکاری اقتصادی اجتماعی به سهولت قابل اجرا است. جنگل های خارج از شمال به همین دلیل که طرح جنگلداری با اقتصاد درون زا نداشته اند و اعتبار محور متکی به اعتبارات دولتی بوده اند، در خصوص تحول و توسعه مدیریت روند رو به جلو نداشته اند.

در همایش مدیریت آبخیزداری در یاسوج همه از عوامل تخریب و تهدید گفته اند و همه عوامل احصا شده از دیدگاه اعضای پانل درست بود. اما تصور  کنند  یک تسبیح دارای دانه های است که نخ آن پاره شده است و دانه ها پراکنده اند ولی نقش دانه غیر قابل انکار زمانی برای عملکرد تسبیح  تبلور می یابد که نخ تسبیح ترمیم یا  تعویض شود. البته مجموعاً همه انتظار اعجاز دولت در تأمین اعتبار از محل تخصیص 2 درصد درآمد نفت و بهای تولید آب را دارند.  

چرا در حالیکه مدیران اقتصادی کشور در تلاش هستند، وابستگی اقتصاد ملی به درآمد نفتی را کاهش دهند و بیشتر به سمت تولید ثروت بروند، عده ای بر خلاف جریان آب شنا می کنند و به تحرک اقتصادی جهت تولید ثروت بی تفاوت باشند وتلاش می کنند برای حفاظت و نگهداری منابع طبیعی لابی قدرت بسازند و از محل درآمد نفت و آب منابع مالی دریافت کنند.؟

مدیریت علمی عملی مبتنی بر تراز مالی  درآمدهای هر واحد مدیریت جنگل را در همان واحد جهت انجام مأموریت و رسالت سازمان به کار می گیرد و دارایی زیستی و ظرفیت جدیدی تولید و ایجاد می کند . از جمله ظرفیت سازی های مهم در طرح های جنگلداری سازمان کار و جذب نیروی انسانی است.

 اکنون در مساحت یک میلیون هکتار از جنگل های دارای طرح جنگلداری در شمال کشور حدود 2114 نفر حقوق می گیرند. و تعداد 2790 نفر در چهار اداره کل شمال حقوق می گیرند و در مجموع 5117 نفر در مساحت حدود 3.8 میلیون هکتار عرصه منابع طبیعی شمال فعالیت حفاظتی و حمایتی و مراقبتی دارند.

چرا به توسعه و تحول در مدیریت مبتنی بر علم و فن اقبال نشان نمی دهند. واقعاً پس از هر بازدید برایم فقط حسرت باقی می ماند. رشد باریجه- آنقوزه -کرفس و ارس در این عرصه شگفت آور بوده است. البته ارس از لحاظ قامت و بلندی متفاوت بود. واقعاً با سه گونه علفی کف جنگل شامل؛ کرفس - آنقوزه - باریجه  می توان احیای جنگل و حفاظت  مطلوب را بهینه سازی کرد.

 


نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 33 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم