آمار بازدیدکنندگان سایت

02962085
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
284
1305
6079
14842
41241
2962085

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

واگذاری اراضی نتیجه حبس منافع منابع طبیعی ؟

تاکنون دیم کاری متداول نیاز به شخم داشت. اما چون رشته ام زراعت نیست ! مفهوم عبارت "تمرکز دقیق 

واگذاری اراضی نتیجه حبس منافع منابع طبیعی  ؟

تاکنون دیم کاری متداول نیاز به شخم داشت. اما چون رشته ام زراعت نیست ! مفهوم عبارت"تمرکز دقیق بر کشت بدون شخمو توسعه کشاورزی حفاظتی دیم‌ کاری"را نمی فهمم، چگونه قابل جمعند.

طرح منابع طبیعی و اقتصاد پایدار یکی از نتایج حبس منافع در دهه اخیر است، زیرا نسل کنونی در پایان این دهه با توقف بهره برداری از منافع اعیان منابع طبیعی مواجه شد. به هر حال شرایط به گونه ایست که توان کارشناسی در دولت و مجلس تنزل یافت، مطالبات اجتماعی انباشت شد، لاجرم آثار مطالبات انباشت شده ی جامعه را که چیزی جز بیکاری و تورم و فقر نیست، باید پذیرفت ؟

با وصف وجود تلاطم بازار نفت و تحریم و... فروش اعیان منابع طبیعی یا منابع غیر قابل تجدید یا آنچه که بدان معادن گفته می شود، با چالش جدی مواجه شده است، برای دولت و مجلس کنونی نیز جهت حل مسئله انباشت شده ی جامعه، چاره ای جز اختصاص اراضی ملی برای واگذاری باقی نمانده است،

آنها در طول دو دهه گذشته همه ی راه ها را برای اشتغال و رفع بیکاری را امتحان کرده اند، آنها زمین را ملک و اسناد مالکیت را به عنوان وثیقه و دیگر اسناد معتبر می دانند. نقدینگی جامعه را خود به خود به سمت خرید اراضی و اراضی را به سمت تفکیک و تغییر کاربری سوق دادند و بسیاری از افراد را به سمت طی کردن ره صد ساله در یک شبه سوق دادند.

آنها بسیاری از اراضی زراعی را از دست داده اند، بنابراین راهی جز جبران اراضی کاهش یافته از طریق تغییر کاربری برای آنها باقی نمانده است. مخصوصا اینکه به هر بهانه ای بر روی برخی مواد و تبصره ی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی یک اصلاحیه ای تصویب می شود، تا هدف حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی کلا محو گردد، یعنی متن و حاشیه و فحوی قانون از دست برود.

انگاه که بر متن ماده واحده و عبارت اراضی منابع طبیعی بدون مالکیت و فاقد پوشش گیاهی و لم یزرع را برای کشت بدون شخم به افراد دارای توان مالی متمرکز می شوید، متوجه می شوید؛

از حیث پوشش گیاهی، هیچ اراضی منابع طبیعی فاقد پوشش گیاهی در منابع طبیعی وجود ندارد. حتی کویرها هم بر اساس توان اکولوژیک دارای پوشش گیاهی هستند.

از حیث لم یزرع بودن هیچ اراضی منابع طبیعی سابقه زراعت و عملیات زراعی ندارد

از حیث کشت بدون شخم هیچ اراضی منابع طبیعی برای فعالیت زراعی نمی تواند اقتصادی تصور شود، مگر اینکه برای فرایند زمینخواری بدین نحو از منابع طبیعی منفک و در فرایند دیگری با احداث بنا هاپلی شود.

نسل میراث خواری بودیم و برایمان فرقی نداشت که سهم الارث ما از ماترک اموال مورث، اراضی زراعی یا باغی آبی یا دیمی است، هر چه بود به یمن وجود و حاکمیت حقوق مدنی بر مبانی امنیت غذایی و حفظ کاربری اراضی و مدیریتی که تا کنون نبود و من بعد نیز نخواهد بود، به افراز و تفکیک و اخذ سند و الحاق به محدوده قانونی شهرها فروختیم و تحت احداث بنا قرار گرفت.

به نظر می رسد فراتر از میراثخواری بتدریج داریم به نسل خائنی نسبت به تضییع حقوق نسل های بعدی تبدیل می شویم و به نحو و بهانه برای افزایش وابستگی به منابع طبیعی هدفگذاری می کنیم و نقشه راه و سیاست اجرای را با الفاظی چون "بدیهی است وزارت جهاد کشاورزی و سازمان بسیج مستضعفین در تمامی مراحل، نظارت کامل را بر این طرح مبنی بر ممانعت از هر نوع تغییر کاربری و همچنین ... " افکار عمومی را فریب می دهیم، غافل از اینکه در دهه های گذشته نیز در متون قوانین مختلف مرتبط، همین نوع عبارت ها و البته وزین تر را نگاشته بودند، اما بتدریج با اصلاحیه های مکرر از هدف اولیه دور شدند.

احتمالا خودشان هم کمتر متن این ماده واحده را خوانده اند، زیرا هنگامی که کشت بدون شخم پیشنهاد می دهند مشخصا باید کشت به صورت دیم می نوشتند نه دیم کاری ! که با پسوند "کاری" نیاز به شخم خواهد داشت.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم