آمار بازدیدکنندگان سایت

02962057
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
256
1305
6051
14814
41241
2962057

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

ما و رفتار غیر قابل بازگشت

قدر مواهب طبیعی و خدادی را ندانستیم ! اولین مطالبه مردم ما از دولت ها توسعه اجتماعی اقتصادی

 ما و رفتار غیر قابل بازگشت

قدر مواهب طبیعی و خدادی را ندانستیم ! اولین مطالبه مردم ما از دولت ها توسعه اجتماعی اقتصادی بوده است و در این دهه به بهبود معیشت تنزل یافت! به هر حال رفتارمان به عجیبی نمایانگر آن است که هنوز اقتصاد مسئله اول ما نیست که به هیچ جایی نرسیدیم.

مادامیکه رفتار اقتصادی در امورات جاری نداشته باشیم و نسنجیده هر رفتار بدون صرفه ی اقتصادی هزینه زا و هزینه بر را در طبیعت انجام دهیم، در دریای استمرار حیات و زندگی خود من بعد، چونان غریق محکوم به مرگیم و راه نجاتی پیش رو نداریم !

قدر مسلم به عنوان عضوی آگاه در جامعه باید بدانیم که در زیستن و استمرار حیاتِ نزدیک به طبیعت، اعاده به وضع سابق در زیست بوم و یا بازگشت به عقب ! به موازات رشد فرهنگی در بین آحاد جامعه، به یک عملیات احیایی بسیار سنگین و پر هزینه در عرصه های طبیعی نیاز است. هر چند که حتی رشد فرهنگی برای دستیابی به چنان هدفگذاری نیز مستلزم تدارک بودجه برای تهیه برنامه آموزشی و ترویجی مناسب است.

چگونه در حالیکه باید برای عملیات احیایی هر هکتار مشتمل بر هزینه تهیه بذر و تولید نهال و غرس نهال در محیط طبیعی، بیش از ۵ میلیون تومان پیش بینی بودجه نمود، می شود به فرایند اجرای برنامه احیا و بازسازی محیط طبیعی تخریب یافته تا دست خورده خوش بین بود، توسعه جنگل ارزانی تخریب کنندگان محیط طبیعی ! که باید گفت آرزوهای بسیار بلند ! یعنی رویا

بدین ترتیب در قالب یک برنامه دهساله، کشور ما برای احیا و بازسازی باید سالانه بیش از نیم میلیون هکتار را احیا کند و برای چنین حجم عملیاتی قطعا سالانه به میزان ۲۵۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز است و قطعا تامین و تخصیص چنین مبالغی در قالب بودجه ی سالانه، امری دور از ذهن تلقی خواهد شد.

به طور واضح با ترسیم چنین افقی برای برنامه احیا و بازسازی محیط طبیعی، که از حیث تقدم و تاخر تشخیص ضرورت ها به تناسب نیاز هر عرصه ی طبیعی در چگونگی احیا و بازسازی، برنامه احیا بیشتر با تقدمی مبتنی بر بودجه مورد نیاز برای انجام احیا و بازسازی تهیه و تدوین و تنظیم می شود، هرگز نباید انتظار داشته باشیم که روند احیا و بازسازی محیط طبیعی به صورت نرمال به جریان بیافتد.

قطعا برآیند چنان وضعیتی این است که ایران کشوری رو به توسعه بود ولی در جریان اجرای شش برنامه پنجساله توسعه اجتماعی اقتصادی، شرایط محیط طبیعی کشور را ناپایدار کرد و شاید بیشتر به دلیل عدم بازگشت سرمایه در اجرای طرح ها و پروژه ها، مخصوصا طرح های نیمه تمام به توسعه نرسید و آسیب ها در محیط طبیعی جدی شد و شرایط ناپایداری را تشدید کرد و امکان سرمایه گذاری برای بهبود وضع نیز غیر ممکن شد و کشور از جایگاه رو به توسعه در فاز مدیریت محیط طبیعی به شرایط یک کشور عقب افتاده تنزل نمود و عدم توجه آحاد اجتماعی به رفتارشان و رفتار دولت در چگونگی مدیریت منابع و مدیریت ناکارآمدی که برای محیط طبیعی بوجود آورده و تداوم بخشیده، چنین نتیجه ی را برای کشور رقم زده است.

ما ایرانی ها با وجود غنای فرهنگی از حیث مدنی و دینی ! هم در گفتار و هم در رفتارمان واقعا انحطاط دچار اخلاقی هستیم و صرفه و صلاح را در هیچیک از گفتار و رفتارمان لحاظ نمی کنیم ! هر چه را در هر جا می گوییم و هر عملی را در هر جا انجام می دهیم ! ما باید برای اخلاق مدار شدن از خودسازی شروع کنیم ! تا از طریق کاهش ایجاد هزینه های به سمت تعادل برسیم. بهره برداری از محیط طبیعی بدون ملاحظات اخلاقی به تخریب منتهی می شود.

عملیات پیشگیری کلا هزینه بر است و اساسا به دلیل فقدان بودجه فراموش شده است. برنامه حمایت از منابع طبیعی به برنامه ی مقابله و مبارزه با اطفای حریق تبدیل شده است. در حالیکه کشورهای دارای تجهیزات کافی در عملیات اطفای حریق موفقیت چندانی ندارند ! چگونه برخی آتش بیار معرکه افزایش هزینه و تجهیز و تامین آن می شوند !

به هر عملیات اطفای حریق که نگاه کنیم، در مراحل اولیه در نقطه کانونی حریق هیچ مهندسی حضور ندارد، تا روند اطفای حریق را مهندسی مدیریت کند، مدیریت بدون اطلاعات محیطی چگونه می تواند موفق آمیز باشد. کسی مشخصات محیطی« ارتفاع از سطح دریا - جهت دامنه - میزان دما - ساعت تولید اطلاعات - جهت و سرعت باد نمی دهد ! چگونه باید بدون اطلاعات عملیات اطفای حریق موفق را با نیروهای آموزش ندیده و کم سواد به نمایش گذاشت.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم