آمار بازدیدکنندگان سایت

02962097
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
296
1305
6091
14854
41241
2962097

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

چرا محیط زیست اولویت دولت ها نیست ؟

یقیناً حفظ محیط زیست خواسته ی فاقد اولویت در دولت ها نیست ! اما بیکاری و رکود و سختی معیشت مسئله کم

 چرا محیط زیست اولویت دولت ها نیست ؟

 

یقیناً حفظ محیط زیست خواسته ی فاقد اولویت در دولت ها نیست ! اما بیکاری و رکود و سختی معیشت مسئله کم اهمیتی نیستند. در واقع خواسته ی قشر متکلم جامعه پنداشت که از قضا دارای دانش و ابزار ارتباط رسانه ای مناسب هستند، به موازات آن خواسته ی قشر ساکتِ بی ایزار یا دارای ابزار ضعیف جامعه توجه داشت.

دولت ها اساسا بیشتر کانون هزینه هستند، تا کانون تولید و درآمد ! این مشکل جامعه است که دولت هایی انتخاب می کنند که به هر شکل نتوانسته اند در تحقق خواسته ی هیچ یک از دو قشر نتیجه قابل قبولی ارائه دهند.

بنابراین به ناتوانی دولت ها کسی ابهامی ندارد زیرا همه دیدند دولت یازده و دوازده تلاش کرد با چنان رویکردی به سمت حل مسائل مرتبط با خشک شدن تالاب ها و مخصوصاً دریاچه ارومیه و حل مسئله جنگل برود.

اما نتیجه اقدام های دولت یازده و دوازده در حل هر مسئله بسیار بد است.

به نظرم برای پاسخ چنان سوالی باید بر روی پروژه های نیمه تمام کشور و عدم باگشت سرمایه و بیکاری و رکود ناشی از آن نیز تمرکز نمود و به راه حل های ارائه شده و تحت اجرا توجه نمود.

 در موضوع مقابله با خشکسالی می توان گفت دولت یازده و دوازده از قضا به پروژه های انتقال حوزه به حوزه تمرکز نمود و افکار عمومی را ملتهب کرد ! خوب طبعا باید اذعان نمود که اساسا چنان راه حل هایی به میزان کمبود آب یا تصریحا کاهش حجم نزولات ناشی از خشکسالی توجه ندارد، بلکه با رویکرد مقابله خشکسالی در یک تلاشی عبث، سعی در توزیع فقر در دو جامعه انسانی و زیست بومی دارد. در حالیکه نتایج تحقیقات مقابله با خشکسالی در زمینه های مختلف ، رعایت استانداردهای مصرف و بازچرخانی و شیرین سازی و انتقال از منابع آب است، با این وصف دولت ها هیچ اقدام مؤثری در تولید آب و بازچرخانی آن ندارند. استان های چون خراسان جنوبی - کرمان - یزد خشک تر و منابع آبی فقیر تر، از بعد تنش زایی با دیگر استان ها قابل مقایسه اند که بفهمیم راه حل های دولت تا کنون درست نبوده است.

دولت ها تاکنون عموماً حل یک مسئله ی جامعه را با چند مسئله دیگر جامعه گره زدند ! و با تهیه طرح و پروژه ها و تامین اعتبار ، تلاش می کنند برای شرکت ها و پیمانکاران فرصت کار ایجاد کنند !

ظرفیت های جامعه ما بسیار بالاست و تاریخ کشور و آثار تاریخی نیز گواه خوبی است. همه ی ما باید به قنات ها که در قرون قبل ایجاد شد توجه جدی داشته باشیم ‌! حداقل چند مؤلفه مانند اراده و انگیزه های مادی و معنوی - بودجه مورد نیاز - زمان لازم برای حفر چنان قنوات طویل و حجم جابجایی خاک و احیانا سنگ را مد نظر قرار دهیم و مردم این ملک مملکت را که با کلنگ و بیل توانسته اند چنان عملیات عظیمی را انجام دهند، به عنوان الگوی خود در این چند مؤلفه بر شمرده پیش گفته قرار دهند.

ما در کشور ایران سرمایه انسانی مناسبی برای تخقق خواسته ی مقدسی چون حفظ محیط زیست داریم ! هدایت

افکار عمومی برای رعایت استانداردهای مصرف آب شرب و کشاورزی می تواند یک راه حل نجات بخش در موضوع مقابله با خشکسالی باشد باید از طریق گفتگوی مسنمر و مؤثر با دست اندرکاران، التهاب کنونی در جامعه را که در آسیب های اجتماعیی تهدیدزایی دارد به سمت فرصت زاییی سوق دهیم !

گفتگو برای اجرای راه حل رعایت استاندارد مصرف اب را باید اقدامی در زمره مقدورات محسوب نمود ! چرا باید به جای نوشتن یک صورت مسئله ای مانند جیره بندی آب ! یک صورت مسئله من چقدر حق دارم از آب شرب در اختیارم استفاده کنم ! چرا نباید یک مرجع فتوی بدهد «مثلا گرفتن وضو با بیش از یک لیوان آب حرام است.»

تک تک احاد جامعه مسئولند که مصرف بهینه داشته باشند و الگوی مصرف بهینه آب در هر روز :  ۴۳ لیتر برای استحمام -  ۵/۸ لیتر برای نظافت خانه و آبیاری باغچه -  ۵/۴ لیتر برای کولر و تهویه -  ۲۶ لیتر برای دستشویی ۵/۱۷ لیتر برای لباسشویی -  ۵/۴ لیتر برای آشامیدنی و غیره - ۱۳ لیتر برای پخت و پز - ۱۳ لیتر برای ظرفشویی جمعا ۱۳۰ لیتر را  رعایت کنند.

بی تردید رفاه حق آحاد جامعه است، اما شاخص های جهانی و ملی رفاه در مصرف منابع آب و دیگر منابع بی حد و حصر نیست !

باید گفتگو کرد باید بر راه حل های مسئله پیچده توجه داشت هرگز نباید برای حل مسئله یک صورت مسئله جدید بنویسیم !‌ مطالبات به حق نباید با ناهنجاری های اجتماعی بیان شود، باید با هنجارهای مناسب با ابزار مناسب مطالبات را خواست و بیان نمود ! حفظ محیط زیست خواسته مقدسی است و دولت ها تا کنون در تحقق چنان خواسته موفق نبوده اند. اقدامات پرحاشیه داشتند و دارند.

 هرگز یادمان نرود این یک شرایط کاملا طبیعی است که به طور طبیعی فقر جامعه با فقر منابع طبیعی گره بخورد ! اکنون با ناتوانی های دولت در حل مسئله، آحاد جامعه و طبیعت دچار چنان شرایطی هستند ! راه حل های نجات بخش استفاده از دانش در قالب گفتگوی همه جانبه دست اندرکاران است ! حفظ محیط زیست اولویت اول یا اولویت دوم درست نیست ! بقا و استمرار حیات با حفظ محیط زیست ملازمه دارد و خواسته مقدسی است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم