آمار بازدیدکنندگان سایت

02962046
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
245
1305
6040
14803
41241
2962046

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

فقر متاثر از سیاست اجرایی

راهبردها و سیاست های اجرایی بی ثبات و ناپایدارند و همچنین از لحاظ ملاحظات اقتصادی در تعارض با منافع ملی

 فقر متاثر از سیاست اجرایی

راهبردها و سیاست های اجرایی کشور ما بی ثبات و ناپایدارند و همچنین از لحاظ ملاحظات اقتصادی در تعارض با منافع ملی تبیین شده اند. یکی از روش های حفاظت از ثروت های طبیعی تعیین سیاست و دستور دست نزدن و بهره برداری نگردن است ! و یا گاهی برخی منابع مشترک با کشورهای همجوار از ذخایر زیر زمینی نفت و گاز و یا منابع آبی و شیلاتی و غیره !

از نگاه زیست بومی نیز هر منبعی از ثروت های طبیعی زیر زمینی و روی زمینی به لحاظ علمی، منفک از منبع دیگر است و پوشش جنگلی هر ناحیه ی رویشی نیز منفک از دیگر نواحی رویشی با ذینفعانی متفاوت، تنوع زیستی غنی یا فقیری دارد !

بنابراین از نشانه‌های کارآمدی نظام‌های سیاسی است که کشوری مانند نروژ درآمدهای حاصل از نفت را در صندوق توسعه ذخیره می کند و بیش از هزار میلیارد دلار سرمایه در این صندوق ذخیره دارد.

ناحیه رویشی هیرکانی با نسبت پوشش جنگلی ۳۶ درصد با توقف بهره برداری مواجه است، اما قاره اروپا با نسبت مساحت ۱۶ درصدی پوشش جنگلی، نه حتی تامین ماده خام مورد نیاز داخلی، بلکه صادرات چوب دارد که ناشی از سیاست اجرایی مناسب و پایدار است و البته در همین قاره ! با تفکیک بلوک غرب از بلوک شرق، می توان فقر نسبی جنگل ها و باقی ماندن حل مسائل اجتماعی اقتصادی در این قاره را نیز تفکیک کرد و برای بلوک غرب در این قاره توسعه مدیریت نوشت و برای بلوک شرق این قاره توسعه نیافتگی را بیان نمود.

در جهان کنونی باید بسیاری از باورهای نظام اجتماعی و نظام سیاسی را کنار گذاشت و مبتنی بر نظام اقتصادی حرکت نمود. به زعم بنده اگر بر روی چهار «ن» تلخ حیات مانند « نادانی و ناتوانی و نگرانی و نیازمندی» متمرکز شویم، برای رفع چنان تلخ کامی های زندگی مردم، فقط به توانمندسازی نیاز داریم. زیرا طبعا در فرایند توانمندسازی اقدام های لازم برای رفع نادانی، آحاد جامعه را در مسیر دانایی قرار می گیرد و آحاد جامعه بتدریج بر ناتوانی نیز غلبه پیدا می کنند و دانایی و توانایی مکسوبه "هر چند اندک" بتدریج به آنها کمک می کند که بر نگرانی و نیازمندی غلبه پیدا کنند.

با این حال که حیات و زندگی آحاد جامعه با "نادانی و ناتوانی و نگرانی و نیازمندی" دست به گریبان است، می توان در این وضعیت نا به هنجار، با تعیین توانمند سازی به عنوان یک سیاست اجرایی درست و مناسب، به عنوان کلید راه حل معما تاکید کرد که متخصصان مختلف کشور بر آن چارچوب و روش آن وقوف دارند.

لازم است آگاهانه تصمیم دیگری بگیریم ! زیرا در مدیریت خرد و کلان کشور، هشت سال آینده را با آقای رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم همراه هستیم و همه انتظار حل مسئله مردم و مشکلات معیشتی آنها را دارند !  

در حالیکه ما در شبکه اجتماعی می خوانیم؛ اکتشافات گازی در چالوس برابرِ یازده فاز پارس جنوبی است و می گویند می تواند ۲۵ درصد نیاز گازی اروپا را تامین کند، در حالیکه سیاست های اجرایی کشور به هر دلیل نمی تواند، از خط تغذیه موجود بهره برداری و صادرات گاز انجام شود و ما باز در شبکه اجتماعی می خوانیم که:

ایران در وین درگیر مذاکرات رفع تحریم های برجامی است و روسیه سرگرم مذاکره با پاکستان جهت صادرات گاز !در حالیکه هزینه های سنگین خط انتقال گاز به اقتصاد ملی تحمیل شده است

شوربختانه حتی امر واردات نیز به تبع تحریم مختل شده است و ایران اسلامی حتی نمی تواند برای نجان جنگل و آنچه که برای حفظت و بقای جنگل هدفگذاری شده است، واردات چوب را به اندازه نیاز کشور انجام دهد و تعادل بین عرضه و تقاضا ایجاد کند، تا کاهش قیمت چوب در بازار داخلی سبب شود سواداگران چوب با افزایش هزینه تولید چوب صرفه ای در بهره برداری غیر مجاز از جنگل ها نبینند و این تهدید به مراتب سنگین تر از توقف و تعطیلی طرح های جنگلداری با فرمول اقتصادی کنترل شود.

لطفا کمی تامل کنید؛

 دامپینک و صادرات از خصایص واژه استعمار در کشورها، در این دهه به کلی تغییر کرد و به تحریم رسید و با دور زدن تحریم باید کالای مورد نیاز را با قیمت چند برابری خرید نمود و با دور زدن تولید با می گویند که حدود ۶۰ میلیون بشکه نفت ایران بر روی آب ها شناور است و شرایط این کشور اکنون این چنین است که روزگاری حرف می زد صادرات نفت را کاهش می دهد و یا تنگه هرمز را می بندد تا قیمت بالا بکشد، اما در این سال ها که اقتصاد ایران را نمدمال کرده اند، کاهش تولید نفت ایران یا حتی نفت عربسیتان هم بر روی قیمت نفت تاثیر گذار نیست و خبر یک ویروس جهش یافته از نوع کوید ۱۹ سبب کاهش تقاضا و قیمت نفت  می شود. راهبرد ها و سیاست های اجرایی را باید منطبق با شرایط روز جهانی با ثبات و پایدار بنویسم تا در تعارض با منافع ملی نباشد و بتواند منابع مالی را برای رفع مشکلات معیشتی مردم تامین کند.  

تردید نکنید ؛ توانمندسازی برای رفع مشکل معیشتی مردم و حل مسائل اجتماعی اقتصادی ساز و کار مناسب و خوبی است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم