آمار بازدیدکنندگان سایت

02962024
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
223
1305
6018
14781
41241
2962024

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

کاندیداها و وعده مسکن ارزان !

فقر چند جانبه جامعه ما مانع توسعه چند جانبه است. پدیده مهاجرت بدین جهت شوم است که از ابتدای انقلاب

 کاندیداها و وعده مسکن ارزان !

 

فقر چند جانبه جامعه ما مانع توسعه چند جانبه است. پدیده مهاجرت بدین جهت شوم است که از ابتدای انقلاب تا کنون دولت ها در تلاشند برای فاقد مسکن ها، سرپناهی بسازند ! نتیجه اهتمام آنها افزایش مساحت و جمعیت شهرها و کاهش جمعیت و فعالیت و نرخ موالید در روستاها و متروکه شدن بیش از ۳۰ هزار آبادی در کشور شده است.

تعداد شهرهای کشور از ۳۷۳ شهر در سال ۵۷  به تعداد ۱۲۴۴ شهر در نیمه سال ۹۹ رسید و طی چنان افزایش تعداد شهرهای کشور، بهترین اراضی آبی »زراعی و باغی» برای مسکن شهری اختصاص یافت و کماکان اشتهای سیری ناپذیر توسعه شهری، برای بلعیدان دیگر اراضی زراعی و باغی خیز جدیدی گرفته است.

علائمی از "ما می توانیم"در بین گفته های این کاندیداها در این دو مناظره مشاهده نشد. وعده ها عموماً منوط به وجود منابع مالی لازم برای تحقق وعده هاست. در حالیکه درآمد ارزی کشور منوط به فروش نفت و فروش نفت خود منوط به برداشتن و رفع اثر تحریم هاست، نمی دانم منابع مالی پرداخت این وعده های یارانه ای و تامین مسکن باید از کجا تامین شود.

این پدیده ی شوم مهاجرت است که احداث مسکن را ضروری و مقامات را مجاب به انجام می نماید، از این رو تامین مسکن ارزان من بعد اساساً معارض با روح عدالت اجتماعی در جامعه است.

کاندیداهای دوره سیزدهم اگر پدیده مهاجرت را شوم می دانند و به مهاجرت معکوس توجه دارند و استقرار ارادی را می فهمند و اگر بارگذاری جمعیت برایشان اهمیت دارد، پس یک مقام شایسته ای برای خدمت به مردم هستند. در این صورت آنها می دانند که همه ی افراد فاقد مسکن، مهاجرند ! از این رو هر فاقد مسکن در هر شهری را به موطنش بر می گردانند و از او در رابطه با آسیب های اجتماعی حمایت چند جانبه می کنند ! برای هر کسی از ظرفیت های بالقوه و بالفعل در موطنش فرصت شغلی ایجاد می کنند.

کاندیداهای ریاست جمهوری دوره سیزدهم با اظهاراتشان، تصور می کنند مردم کلاً جاهل هستند ! و این عیب بزرگی است و این عیب صلاحیت آنها را به عنوان رجل سیاسی مخدوش می کند. من فقط از آقای رئیسی از "اقتصاد دریا محور" کلمه ای شنیدم و در مورد توسعه معدنی نیز توسط دیگر کاندیداها حرف های زده شد که با توجه به تعطیل بودن نیمی از معادن کشور، کلاً پاسخ ها تبلیغاتی و غیر عملیاتی بود.

در حالیکه گفته می شود کشور فقط ۵ رایزن اقتصادی در ماه های پایانی از سال ۹۹ داشت ! کاندیداها شاید فکر می کنند به هر شکلی باید رایزن های اقتصادی خود را افزایش دهند !  

علاقمندی کاندیداها به تجارت با  کشورهای جهان، واقعاً علاقه ی یک طرفه است، باید دید از بین کشورهای جهان چند کشور علاقمندند، با کشور تحت تحریم ایران، تبادل تجاری داشته باشند و چند کشور در دوران تحریم می توانند تبادل تجاری موفقی داشته باشند.

 مادامیکه درک درستی از درونزا کردن فعالیت های اقتصادی به وجود نیاید، هیچیک از مشکلات مردم این کشور حل نخواهد شد. در واقع فقر چند جانبه ی درمان نشده ای، مانع توسعه چند جانبه است که هر چه زمان بگذارد میزان وابستگی معیشتی مردم به منابع طبیعی تجدیدپذیر افزایش می یابد و چوب حراج به این منابع می زنند و نتیجه فقر پوشش گیاهی هر ناحیه رویشی، به فرایند فقیر شدن ذینفعان آن جامعه شتاب می دهد.

هنگامیکه بر روی تلاش و اهتمام دلسوزان در مورد رفع مشکلات معیشتی مردم متمرکز می شویم ! ریشه ی ناکامی ها در حل مسئله را، نه در بودجه و تخصیص اعتبار، بلکه فراتر از اختصاص بودجه باید بدانیم ! زیرا بعضا از طریق صندوق توسعه در بخش هایی بودجه  اختصاص یافت، با وصف تزریق بودجه و یا حتی مقابله با فساد اداری یا فساد اقتصادی ! اما تلاش ها و اهتمام مقامات در رفع مشکلات مردم نتیجه ای نداشت.

در بخش کشاورزی و محیط زیست علت ها و سبب های ناکامی، به خشکسالی ربط داده می شود و تبعات تنش آبی مخصوصا آب شرب را نیز به گردن کشاورزان می اندازند در حالیکه اراضی آبی آنها دارای حق آبه است !

زارعین را در حق آبه اراضی مسلوب المنفعه می کنند و زارعین بیچاره مجبور به فروش اراضی می شوند و به اتهام مصرف مصرفانه آب کشاورزی اتهام افراز و تفکیک و تغییر کاربری متداول می شود.

تهدیدات زیستی مختلف خسارت بار نظیر پدیده های خشکیدگی تالاب ها و انتشار ریزگردها - تغییر اقلیم - پسماند و زباله و...، نتیجه ی توزیع ناعادلانه ثروت و پدیده ی شوم مهاجرت است که جمعیت حدود ۱۴۵۰۰ نفری سال ۱۳۳۵ شهر کرج را په جمعیت ۱،۶۰۰،۰۰۰ نفری در سال ۹۵ رساند و نسبت جمعیت ۳۲ درصدی شهروندان کشور از جمعیت حدود ۱۹ میلیونی را به نسبت ۶۸ درصدی از جمعیت حدود ۷۰ میلیونی افزایش داد.

مسئله مردم مشکلات معیشتی است آنها سال ها با اندوخته های خود زندگی کردند و دولت ها نیز سال ها با فروش ذخایر و ثروت های طبیعی این کشور تلاش کردند مشکل مردم را بر طرف کنند، اما با وصف ادعاهای مکرر دولت ها، هنوز مشکل باقی است.

 کاندیداهای دوره سیزدهم واقعا چه می گویند ؟ مشخص است که آنها با نظرات ابرازی خود در مناظره ها، برای حل مسئله تبدیل به معضل شده ی مردم کشور، راه حل درستی را طی نمی کنند و مشکل کماکان باقی مانده و انباشته می شود !

راهبرد نادرستی مدت پنجاه شصت سال در حال اجرا است که برای حمایت از مصرف کننده یارانه و انواع کمک ها را اختصاص می دهد تا به خانوارها کالای ارزان ارائه بشود.  اجرای این راهبرد فقط هزینه های ملی را افزایش می دهد و راهبرد نادرستی است و توازن منطقه ای ندارد و مغایر با عدالت اجتماعی است.  

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم