آمار بازدیدکنندگان سایت

02962045
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
244
1305
6039
14802
41241
2962045

آی‌پی شما: 3.230.144.31
امروز: ساعت

ناجی چهار تا هشت سال آینده

روزهای سیاسی اجتماعی چند روز بعد ما داغ خواهد بود و چند ناجی کشور و مدعی رفع مشکلات اقتصادی که هنوز

 ناجی چهار تا هشت سال آینده

 

روزهای سیاسی اجتماعی چند روز بعد ما داغ خواهد بود و چند ناجی کشور و مدعی رفع مشکلات اقتصادی که هنوز هم در مصدر کار در یکی از ارکان نظام هستند، رو در روی هم قرار می گیرند و به ناتوانی هم در تولید خدمت به مردم و مبارزه با فساد اداری و مبارزه با فساد اقتصادی در کورس رقابت می تازند !  فقر فهمی در بین ملت و مدعیان خدمت قطعاً به روان جامعه آسیب می‌زند.

هر کسی دانش آموخته بیکار است بشدت برای انتخاب بد می ترسد ! زیرا وخامت فضای کسب و کار کشور و فرار سرمایه‌گذاران ایرانی واجد این پیام است که فرصت باقیمانده اش مانند هشت سال گذشته سپری می شود و او به عنوان یک سرمایه ی انسانی قطعا می سوزد.

توصیه من این است که هر کسی که کارآفرین و سرمایه گذار است، یا کارگر ماهر و فنی است و یا دانش آموخته ی بیکار است ! هرگز از مدیران منضبط و مدبر نترسد ! زیرا قطعا یکی از باورهایشان، استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی است.

کمی عقب تر از دو دهه کنونی ! اگر به کسی می گفتیم رئیس ! بشدت ناراحت می شد ! اساساً مسئول خطاب شدن ! ژست جایگاه ها و سمت های دولتی بود ! یعنی به ترتیبی که عنوان مسئول مبیٌن پایبندی به رفع نیازمندی های مردم بود.

دیروز در بازار بر روی اقلام مصرفی فله ای، اتیکت نرخ های بسیاری از کالاها را به صورت یله داده با رشد فله ای دیدم ! که هیچ پایبندی به مردم جامعه ندارند ! و در انتظار حضور نافذ و پر قدرت نجومی بگیرها در خرید هستند ! بی تردید مقامات دچار فقر فهمی سختی معیشت مردم  هستند، در مدت تبلیغات خواهیم دید در حالیکه مسئله هشت سالِ قبلِ مردم لاینحل باقی ماند، کاندیداها در حل مسئله سوار بر موج ناتوانی مدیریت خواهند شد !

به هر حال اتیکت ها و مدیران ناتوان و نجومی بگیرها به روان جامعه صدمه جدی زده اند !

اگر ما بر اظهارات آقای کلانتری در مورد خشکسالی تمرکز کنیم که گفت ؛ ایران در حال محو شدن است؛ متخصصان کشور باید بابت سکوت خود برابر تاریخ پاسخگو باشند. او نه به عنوان رئیس سازمان محیط زیست، بلکه به عنوان وزیر کشاورزی و حتی فرا تر از آن یک سازمان مردم نهاد چونه خانه کشاورز ! او چه پاسخی نسبت به همین اظهاراتش به مردم دارد.؟

«سالانه ۲۰ میلیارد متر مکعب از منابع طبیعی و آب های زیر زمینی اضافه برداشت و منابع آب نیز غارت می‌شود که با این روند ۲۰ سال دیگر (۱۴۲۰) اطراف زاگرس دیگر اثری از کشاورزی نخواهد بود چون منابع آب را غارت می‌کنیم».

او می گوید این سرزمین هفت هزار سال سابقه زیست دارد و  نسل حاضر می‌خواهد با ابزاری که به دست آورده همه منابع را غارت کند ! اما مشخص نیست او از کدام نسل حاضر و از کدام تکنولوژی وارد شده سخن می گوید. نسل حاضر که افراز کننده و تفکیک کننده و تغییر کاربری دهنده ی اراضی زراعی و باغی کشور است. آیا او نسل خودش را ! نسل حاضر  خطاب می کند ؟ یا خودش را پیر و خبره ی کار می داند و نسل بعد از خودش را خطاب قرار داده است.

کلانتری ها با ندانم کاری ها چه غارت ها که نکرده اند، هنوز هم سعی می کنند، فرا فکنی بکنند !

بنده با تخصص و تجربه ی ۳۵ ساله در منابع طبیعی !  در نتیجه ی کشمکش های چگونگی مدیریت و بخشی نگری محض، اتلاف منابع را در منابع طبیعی جنگلی و مرتعی و بیابانی و کویر می بینم ! در حالیکه خبرهای حادثه حریق اخیر در کهگیلویه و بویر احمد حاکی از کمبود نیروی آنسانی است و برای هر ۱۰۰،۰۰۰ هکتار یک گروه کار یا گشت و کنترل حفاظتی وجود دارد و می گویند: ""مسئولان صدای مظلومیت جنگل و جنگلبان را نمی شنوند"" اما در همین منابع و مدیریت، حداقل برای کل دانش آموخته های بیکار در رشته ی منابع طبیعی و کشاورزی بدون نیاز به اعتبار دولتی فرصت کسب و کار دارد.

می توانم به ناجی چهار سال بعد تا هشت سال آینده کشور عرض کنم؛ مدیریتی که باید به طور طبیعی با استفاده از توان طبیعی با کمترین هزینه به سمت بازسازی و احیا و تجدید پدیری برود، با سازه های مصنوع توسط پیمانکاران غیر محلی و با نهالکاری های پرهزینه با فرایند تولید نهال در نهالستان های غیر منطبق از حیث اکولوژیکی با سطوح احیایی و با گونه های غیر بومی و با هزینه های هنگفت مراقبت و نگهداری می سازد و می کارد که از منظر متخصصین مرتبط، در مدیریت ناپایدار و در جریان اجرا بی ثبات است. بنابراین از آنها بپرسند:  الگوی مدیریتشان را از کدام قوطی عطار استخراج کرده اند، که ندای استراحت جنگل سر داده و به وضعیت رها شدن مدیریت ها و اتلاف منابع رسیده اند. 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم