آمار بازدیدکنندگان سایت

02663445
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
610
576
1885
26528
37151
2663445

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

سه مؤلفه ی هم افزا در قاچاق چوب

رفع اثر سوء سه مؤلفه با اهمیت و دخیل در تشدید قاچاق چوب، از مقابله و مبارزه و تحمیل خسارت به جامعه با اهمیت ...

 سه مؤلفه ی هم افزا در قاچاق چوب

 

 رفع اثر سوء سه مؤلفه با اهمیت و دخیل در تشدید قاچاق چوب، از مقابله و مبارزه و تحمیل خسارت به جامعه با اهمیت تر است. سه مؤلفه ایکه عوامل اجرایی کنترل کننده ی قاچاق و بخش قضایی و بخش نظارتی باید هر آن با تمسک به آن برای حفظ و بقای جنگل بیاندیشند !

به راستی چرا بودجه هزینه ای مقابله و مبارزه و خسارات وارده را تبدیل به بودجه سرمایه ای نمی کنیم تا اثر بخشی بیشتری در جامعه هدف داشته باشد و بستر مشارکت مردمی را فراهم کند ؟

سه مؤلفه ی هم افزای در هم پیچیده ی مرتبط با قاچاق چوب مانند؛ اصلاح قانون قاچاق و کالا و ارز - اجرای قانون موسوم به استراحت جنگل - افزایش نرخ فلاکت ! به تصمیمات نظام و دولت ربط دارد. بنابراین مبارزه با قاچاق چوب کلا مبارزه با خود یا مبارزه ی بی خود یا بی هدف و سردرگم است !

زمانیکه قانون قاچاق کالا و ارز در شرف اصلاح بود، انگیزه اصلاح و بحث های مجلس را باید دنبال کرد و جهت گیری های نظام را در مورد اصلاح قانون ارزیابی نمود. چرا برای ارزش ریالی مناط رای محاکم قرار داده شد و ارزش ریالی پایین کشفیات کالا و قاچاق تعزیر تلقی و محسوب شد و بازدارندگی تابع چه مواردی قرار گرفت ؟

❊ - آیا نظر مامورین کاشف که تحت نظر دادستان برای شناسایی و کشف و دستگیر کردن یک عامل در جرم مشهود، که اتفاقا سال ها تحت تعقیب بود، تا مشتی از نمونه خروار از او کشف کنند و نظرشان به عنوان ضابط به جرایم نامشهود مرتبط و مال از بین رفته ! در جنگل تعمیم دهند، ملاک عمل و منوط شده است ؟

❊ - آیا زمانیکه قانون استراحت جنگل تصویب و به اجرا گذاشته شد، اندیشه ای برای مبحث احتمال تشدید قاچاق چوب وجود داشت و ساز و کار قابل اجرا و انجامی برای جلوگیری از عرضه چوب و پاسخگویی به تقاضا در بازار چوب متضمن اعمال تمهیدات ایجاد شد ؟ اگر آن ساز و کارها نا کارآمد و یا عوامل اجرایی کارایی لازم را نداشتند، به تناسب ارزیابی عملکرد اقدام اصلاحی مناسب تهیه و تدوین و الحاق و به جریان اجرا گذاشته شد !

در رابطه با نرخ فلاکت که به دو عامل معیشت و بیکاری مرتبط است، در جامعه هدف یعنی ذینفعان در جنگلداری که در نتیجه توقف بهره برداری چوب از طرح های جنگلداری و تعطیلی طرح ها و بیکارشدن یا رکود کاری مکاری ها و پیمانکاران مختلف و رانندگان کامیون مرتبط و... اشتغال جایگزین و تمهیدات معیشتی پیش بینی و به اجرا گذاشته شد !.

ساختمان های مجلل در هر شهری با انواع ابزار و امکانات حفاظتی و نظارتی چون دیوار و درب و دوربین و نگهبان تحت نظرند ! اما جنگل های کشور بی در و دروازه و نگهبان و دوربین در دسترس !

کسانیکه به دزد ساختمان مجلل نسبت حرفه ای می دهند ! اگر به قاچاقچی چوب چنین نسبتی را بدهند، قطعا جسارت کرده و نسبت ناروایی داده اند !

قاچاقچی چوب حرفه ای نیست، مفلوکی بیکار و فقیر است که از سر اجبار به کار سخت و طاقت فرسا در محیط باز و توام با انواع خطر می خواهد کار کند و درآمدی ! او حتی به سبب ناتوانی مالی نمی تواند برای خود حاشیه امن بخرد ! و از اتهام بهره بردار غیر مجاز مبری شود !

اینک تاثیر سنگین تبعات سه مؤلفه بر روی هم انباشته شده را بر سر جنگل،به تامل و ملاحظه و تجزیه و تحلیل نیاز دارد ! می بینید که پرونده هاییکه در مقابله و مبارزه تشکیل می شود، نتیجه ی بازدارندگی ندارند !

استراحت جنگل فاقد برنامه برای مهار عوامل ناپایدار کننده جنگل در نیل به هدف حفاظتی است.

نرخ فلاکت در جامعه هدف «ذینفعان جنگل» که روند کاهش یابنده ای ندارد و انواع فرصت های شغلی که حتی اگر ایجاد شود و یا گزارش های آماری آن صحیح باشد، مرتبط با بخش های دولتی است، نه مرتبط با بخش غیر دولتی و در جامعه هدف !

ظاهراً نمایش توزیع فقر که خوره ای را به جان جنگل و جنگلبان و مردم در جامعه هدف انداخته است، نمایشی بی پایان است ! آیا تا نتیجه شوم نابودی جنگل ادامه خواهد داشت ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 5 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم