آمار بازدیدکنندگان سایت

02663470
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
635
576
1910
26553
37151
2663470

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

سنخیت بهره برداری چوبی و طرح های جامع جنگلداری - ۳

در یادداشت قسمت اول و دوم در پاسخ به سؤال جناب آقای دکتر شیروانی مشاور بین الملل جنگل در اتریش، با این عبارت "چه

 

سنخیت بهره برداری چوبی و طرح های جامع جنگلداری - ۳

قسمت سوم

در یادداشت قسمت اول و دوم در پاسخ به سؤال جناب آقای دکتر شیروانی مشاور بین الملل جنگل در اتریش، با این عبارت "چه سنخیتی بین برداشت چوب و طرح جامع جنگل وجود دارد" مطرح کرده بودند، به نکاتی اشاره کردم، اما در مورد ادامه ی سوال ایشان که؛

""چه رابطه ای بین این دو موضوع وجود دارد که برای رسیدن به یکی از آنها باید از مقدار دیگری کاسته شود. آیا در تمام نقاط جهان که سالیانه حداقل میزان رویش سالیانه برداشت می شود، جنگل های این کشورها کار کردهای اکوسیستمی ندارند ؟ چرا همه کارهای ما باید با اعمال همه انسان های جهان متفاوت باشد.  چرا  ما در ایران فکر می کنم که تنها ما تافته جدا از بافته در جهان هستیم  ؟ ""

در پاسخ با یک مقدمه ی کوتاه شروع می کنم که برای همه ی آحاد جامعه ی انسانی قابل درک است.

بهره برداری از جنگل های دارای سابقه ی کهن و مستمر بوده است. اما جامعه انسانی به تبع رشد جامعه و نیاز روزافزون و متنوع جنگل ها را یکسره قطع می کرده و عرصه جنگل را حتی به کشاورزی اختصاص می داند. اما در اجرای روش قطع یکسره و بهره برداری، تبدیل جنگل های اولیه کنورسیون اتفاق می افتاد، منابع علمی در دسترس نشان می دهد، جنگلداری از ابتدای قرن هیجده بتدریج در اروپا به تولید پرداخت و در اواخر قرن هیجده آموزش های آکادمیک شکل گرفت.

دو مسئله اصلی مشتمل بر الف؛ تامین نیاز چوبی  ب ؛ حفظ و بقای جنگل، به دو راهِ حل نیاز دارد. اما نمی توان بدون توجه به دو بحث اصلی دیگر جامعه مشتمل بر؛ انقراض جنگل ها که به انقراض نسل ها منتهی می شود، بر ارائه راه حل ها تامل نمود !.

جنگلداری کلاسیک در تهیه و اجرای طرح های جنگلداری با اهداف متنوع بود ،نه یک هدف یا یک محصول ! محصولات فرعی دارویی یا صنعتی - محصولات غیر چوبی شکار و صید و پارک جنگلی و نظایر آن نیز، هدف های با اهمیت طرح جنگلداری بودند. عملیات اصلاح ساختار جنگل در اجرای طرح های جنگلداری نشان داد، کارکردهای اکوسیستمی جنگل ایران به سرعت افزایش یافت و ضریب پایداری ساختار توده ی جنگلی بهبود بخشید.

همه ی سر در گمی ها را باید در انشقاق علم و مدیریت و تفکیک فعالیت و انتزاع عرصه و اعیان از هم، جستجو و کنکاش کرد. در همه نقاط جهان اختلاف دیدگاه و نظریه علمی و اجرایی را می توان مشاهده نمود. ولی در اغلب نقاط جهان به حفظ منافع ملی رجحان داده می شود و در ایران اغلب، حفظ منافع ملی در لابلای اختلاف نظر و بدهنجاری های ناشی از آن و تصمیمات نا درست از دست می رود.

هرگز نباید استفاده از ابزاری از واژه "توسعه" را فراموش نمود که مشتبه کننده ی امر "علم و عمل " بوده است. نظریه هایی به ظاهر علمی که کلا سلایق فردی بوده اند، در سیستم و فرایندهای آن طرح و برنامه را از مدار و محور خارج کرده و خود محوری را برای دستیابی به توسعه مدیریت رشد داده اند، تا جامعه در درک و تقابل با آن زمان و فرصت را از دست بدهد و منافع فردی و طیفی دقیقاً در همین زمان و فرصت از دست رفته جامعه تعریف و تاراج شود !

بسیار تاسف آور است که اذعان کنم که اگر همه کارهای ما با اعمال همه انسان های جهان متفاوت است و ما در خود را تافته جدا از بافته در جهان می بینیم  به این دلیل واضح است که  طرح ها و پروژه های کشور که باید تحت نظام فنی اجرایی تهیه و اجرا شود، فاقد برنامه ریزی از پایین به بالاست ! دیکته ای با برنامه ریزی از بالا به پایین تحت عنوان طرح و پروژه تدوین و تصویب و برای اجرا ابلاغ می شود ! در واقع هیچیک از طرح ها و پروژه ها مراحل  پدید آوری طرح ها و پروژه های سرمایه گذاری خود را برای رسیدن به بهترین راه حل تبدیل تقاضا به طرح ها و پروژه ها، به درستی طی نکرده است !  

شکل و ماهیت تهیه و اجرای طرح های جنگلداری فقط در نحوه ی تامین منابع ملی است. همه ی طرح ها و پروژه های کشور با تامین منابع مالی دولت تهیه و اجرا می شدند، اما تهیه و اجرای طرح های جنگلداری با منابع مالی حاصل از درآمد جنگل !

آیا می توان با انشاق علم و مدیریت و انتزاع عرصه و اعیان در قالب طرح ها و پروژه ها به با اندیشه جامع نگری به مدیریت پایدار جنگل ها رسید ؟. در حالیکه همه این موارد تار و پود بافتن هستند ! چگونه می توان تجلی تافتن را در بافته های به ظاهر علم به ظاهر توسعه به ظاهر جامع، پیدا نمود و آشکار و برجسته کرد ؟ .

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم