آمار بازدیدکنندگان سایت

02663496
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
661
576
1936
26579
37151
2663496

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

سنخیت بهره برداری چوبی و طرح های جامع جنگلداری - ۲

در یادداشت قسمت اول در پاسخ به سؤال جناب آقای دکتر شیروانی مشاور بین الملل جنگل در اتریش با این عبارت چه ...

 

سنخیت بهره برداری چوبی و طرح های جامع جنگلداری - ۲

قسمت دوم

در یادداشت قسمت اول در پاسخ به سؤال جناب آقای دکتر شیروانی مشاور بین الملل جنگل در اتریش با این عبارت چه سنخیتی بین برداشت چوب و طرح جامع جنگل وجود دارد مطرح کرده بودند، اشاره کردم که  اصلاح ساختار جنگل یک هدف عالی در پایداری جنگل است و هیچ ربطی به طرح جامع و یا جامع نگری در چند منظوره کردن بهره برداری جهت کاهش بهره برداری چوبی ندارد !

اساسا عین بی توجهی در رعایت قانون و دانش جنگلداری است که دو هدف اصلاح و بهره برداری را با یک زیر هدف مشتبه و خلط نمود تنوع بهره برداری یا چگونگی بهره برداری زیر هدف محسوب می شود اگر حفظ - احیا - توسعه - أصلاح - بهره برداری اهداف کلی محسوب شوند، تنوع بهره بردی می تواند هدف عینی قلمداد شود هر چند که اغلب مفاد قانون ملی شدن جنگل ها قانون حفاظت و بهره برداری و ایین نامه اجرایی قانون ملی شدن جنگل ها در مورد بهره برداری چوبی است

متاسفانه در سازمان جنگل ها اشخاصی عهده دار مسئولیت لوایح قانونی بودند که هیچگاه در بخش اجرا سابقه کاری نداشته اند و فرصت های موجود در دولت نهم و دهم و مجلس هفتم و هشتم از دست رفت !

لایحه جامع منابع طبیعی اگر تصویب می شد، می توانستیم در مورد بهره برداری محصولات غیر چوبی با استناد به قانون بنویسیم ! اما اینک همه متخصصین مجرب نمی توانند فراتر از شیوه نامه یا دستورالعمل اجرایی استناد کنند که چگونه باید در رابطه با مستحصلات غیر چوبی به درآمد رسید و در تراز مالی درج نمود.

از سوی دیگر باید در پاسخ جناب آقای دکتر شیروانی باب دیگری از بحث را باز کنم و باستحضار ایشان برسانم که همه متخصصان جنگل قائل به این هستند که جنگل ها ملی و اموال عمومی و حتی میراث طبیعی است. بنابراین اگر عموم مردم نسبت به بهره برداری چوبی حساسیت نشان داده و مخالف باشند، وظیفه متخصصان ادامه دادن راه خودشان بر حسب قانون نیست ! بلکه باید در تبعیت از عمومی مردم رفتار پسندیده خود را در بهره برداری چوبی معطوف به جلب نظر عموم نمایند، بدین ترتیب هر متخصصی وظیفه اش تبیین هدف اصلاح ساختار جنگل است و باید با آموزه های ترویجی عموم مردم را آگاه کند که عموم مردم مالک چه جنگلی به عنوان اموال عمومی هستند و در دستیابی به هدف حفظ و احیا چه مشکلاتی و آسیب هایی وجود دارد ؟

از جمله آسیب های سابقه ی اجرای پنجاه ساله جنگلداری کلاسیک در شمال ایران، آسیب اجتماع محور نبودن طرح جنگلداری از تهیه تا تصویب و اجراست. هیچ سابقه ای که دلالت داشته باشد ذینفعان در تهیه طرح دخالت داشتند و طرح تهیه شده در حضور آنها بررسی و تصویب شد و آنها در فرایند اجرا مشارکت مؤثر داشته اند، وجود ندارد و البته مستندات و نتایج پژوهش هایی که دلالت نماید، ذینفعان متاثر از تهیه و اجرای طرح جنگلداری با تحول و توسعه مواجه نبوده اند وجود دارد.

از این رو طرح های جنگلداری را اگر علمی عملی و دانش بنیان می دانیم و آسیب شناخته شده جنگلداری کلاسک اجتماع محور نبودن است، باید با بهینه سازی مدیریت بتوانیم پل یا راهی بینابین آنها باز کنیم که دو هدف کلی اصلاح ساختار جنگل و بهره برداری چوبی را به گمان امکان برداشت محصول غیرچوبی کنار بگذارد و جنگل ها به لحاظ از هم گسیختگی در اقتصاد جنگل، به حال خود رها شود و افکار عمومی با وهم و گمان ها به سمتی برود که به اضمحلال بنیان های اقتصادی متعلق به او منتهی می شود.

جامع نگری در چند سطح قابل طرح و بحث است.  نگرش جامع به جنگل به عنوان یکی از منابع طبیعی و خدادادی ایجاب می کند

-  در سطح قانون نویسی

- در سطح استقرار و بسط مدیریت

- در سطح توسعه مشارکت

 دانش بنیان و اجتماع محور مسئله پیچیده ی جامعه را به بحث بگذارند و حل کنند.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم