آمار بازدیدکنندگان سایت

02663500
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
665
576
1940
26583
37151
2663500

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

سنخیت بهره برداری چوبی و طرح های جامع جنگلداری

جناب آقای دکتر شیروانی مشاور بین المللی جنگل در کشور اتریش، سوالاتی را پرسیدند که به سبب سنخیت جامع نگری،

 

سنخیت بهره برداری چوبی و طرح های جامع جنگلداری

 

جناب آقای دکتر شیروانی مشاور بین المللی جنگل در کشور اتریش، سوالاتی را پرسیدند که به سبب سنخیت جامع نگری، پاسخ جناب دکتر را با کسب اجازه از ایشان از حالت خصوصی فی مابین خارج و برای پاسخ به جامعه ایرانی دلسوز به وضعیت جنگل ها و جنگلبانی کشور تنظیم می کنم. 

«« با سلام از اینکه ممکن است سوال من موضوع صحبت را عوض کند معذرت می خواهم.  اما اخیرا  و انهم به تکرار مشابه جمله زیر را در سایت های مختلف و حتی در برخی از جراید می خوانیم؛

واقعیت امر این است که توان تولیدی اکوسیستم جنگل صرفا در تولید چوب خلاصه نمی‌گردد و اکوسیستم جنگلی که به مثابه پایدارترین و متعادل‌ترین اکوسیستم‌های جهان است از توان و استعدادهای متنوعی برخوردار است که ضمن حفظ پایداری و تعادل این اکوسیستم از نعمات آن به طرق مختلف برخوردار می شود.

طرح‌های جامع جنگلداری چند منظوره با همین نیت و با هدف کاهش برداشت چوب از جنگل و جایگزینی سایر منابع تولیدی اکوسیستم جنگلی شروع و تهیه گردیده و نخستین نمونه آن در حوزه آبخیز شماره 30 رامسر به مورد عمل در آمده است.

می خواستم سوال کنم ، آیا کسی می تواند لطفا توضیح دهد که چه سنخیتی بین برداشت چوب و طرح جامع جنگل وجود دارد که برای اجرای طرح جامع و بهره برداری بهتر از توان اکولوژیکی و سایر استعدادهای جنگل و غیره باید میزان برداشت چوب از جنگل را کم کرد ؟ »»

سوالاتی دیگری نیز مطرح کردند و در فرصت بعدی به آن می پردازم

برای حوزه آبخیز ۳۰ رامسر مطالعه طرح جامع انجام شد، اما هیچگاه اجرا نشد و هر متخصصی که مدعی باشد؛

« طرح‌های جامع جنگلداری چند منظوره با همین نیت و با هدف کاهش برداشت چوب از جنگل و جایگزینی سایر منابع تولیدی اکوسیستم جنگلی شروع و تهیه گردیده » اساساً در بین تکلیفات قانونی مختلفِ ناشی از « رعایت قوانین جاری کشور و همراهی با معاهدات بین المللی و پروتکل ها - توسعه و بهینه سازی مدیریت و حکمرانی - توسعه مشارکت در تهیه و اجرای طرح ها - استفاده از توان و سرمایه بخش غیر دولتی، از ریل خارج و راهش را گم کرده است.

بر او لازم است در این حوزه آبخیز فقط بر موضوع ایجاد تاسیسات پرورش ماهی تامل و تمرکز کند و بگوید درآمد حاصل از تاسیسات پرورش ماهی به جنگل بر می گردد و مشارکتِ سه دستگاه اجرایی چون امور آب را که حق آبه می گیرد و شیلات را که متولی امور پرورش آبزیان  است و تعاونی روستایی را که عهده دار است را مثبت ارزیابی کند و سپس بر طبل چنان جامع نگری و توسعه مشارکت بکوبد.

نتیجه ی مطالعه و اجرای چنان جامع نگری حال هر متخصص جنگلی را به هم می زند، مخصوصا اگر بدانند تاسیسات پرورش ماهی نه مشخص است که متعلق به جنگل است و یا متعلق به تعاونی ! از جنگل منتزع شده است، یا در حوزه آبخیز تحت مدیریت یکپارچه است.

کس نخوارد پشت من جز ناخن انگشت من !

واقعیت این است که چنان مدعیان نگرش طرح جامع جنگلداری که بعدها حتی، بهره برداری چوبی را ممنوع و برای خود خط قرمز تعیین کرده اند. در بین هدف های قانون ملی شدن جنگل ها مشتمل بر؛ حفظ - احیا - توسعه -  اصلاح - بهره برداری، هدف اصلاح را گم کرده اند. هدف اصلاح نیز مرتبط با اصلاح ساختار جنگل تبیین و مقرر و استنباط می شود !

 البته تفسیر قانون با قانونگذار است. اما دخالت و نقش دانش جنگلداری و تخصص جنگلبان ها در تبیین و تقریر قانون را نمی توان نادیده گرفت، مخصوصاً در مورد ملی شدن جنگل ها ! که ابتدا دولت شاهنشاهی ملی شدن جنگل ها را در تاریخ ۲۷/۱۰/۴۱ تصویب کرد و در ماده ۱۴ وزارت کشاورزی را مکلف کرد که مجوز قانوني اين تصويب‌نامه قانوني را پس از گشايش مجلسين تحصيل نمايد که مجلس در تاریخ ۹/۱۱/۴۱ آن را تصویب فزمایشی کرد. اما قطعا حتی دستور شاهنشاهی را هم باید توام و مبتنی بر نظر مشورتی از متخصصان جنگل ارزیابی کرد.

بنابراین اصلاح یکی از هدف های پنجگانه، در واقع اصلاح ساختار جنگل بوده و یک تکلیف قانونی است، به مانند تکلیف قانونی بهره براری ! که مشخصا منظور شاهنشاه مخلوع بهره برداری چوبی و نه حتی محصولات فرعی که از ارزش چندانی برخوردار نبوده است، همچنانکه اغلب مواد قانون ملی شدن جنگل ها مرتبط با بهره برادری چوبی مقرر شده است.

اصلاح ساختار جنگل که یک هدف عالی در پایداری جنگل است، هیچ ربطی به کاهش بهره برداری چوبی ندارد ! همچنانکه افزایش بهره برداری دهه ی هفتاد نیز، نه فقط بر اساس برداشت در واحد سطح ، بلکه توام با افزایش محدوده ی جنگل های تحت پوشش طرح ! و البته بدون تجزیه تحلیل آماری و تفریق برداشت های خارج از طرح و آفت زده ملج خشک سرپا و شکسته افتاده - سیل آورده و... همچنین چوب های جنگلی حاصل از باغات و محاوط، از آمار کل ! که کلا به صورت خام تا کنون ارائه شده است.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم