آمار بازدیدکنندگان سایت

02663490
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
655
576
1930
26573
37151
2663490

آی‌پی شما: 3.239.233.139
امروز: ساعت

دانش جنگلداری با ایده تنفس مصادره شد.

 

 

دانش جنگلداری با ایده تنفس مصادره شد.

بسیار تاسف آور است که در یک کشوری کهن و دارای پیشینه ی پنجاه ساله در فعالیت جنگلدرای، مدیریت علمی و عملی در قالب طرح هاییکه با اقتصاد درونزای خود، بدون نیاز به اعتبار دولتی، عوامل تخریب جنگل را نه به زور و نه به تزویر، بلکه با ملاحظات اجتماعی اقتصادی کنترل کرد، تعطیل و این منابع با اهمیت به حال خود رها شود. جنگلداری می تواند در مواردی حتی افتخار کند، قاچاقچی چوب را جذب و با به خدمت گرفتنش در کارهای هر طرح جنگلداری، او را در جایگاه قرقبانی دلسوز با حقوقی مستمر بازنشسته کرده است.

در نتیجه اجرای ایده تنفس جنگل می توان قربانیان متعددی را نام برد، ! قرقبانان از جمله قربانیان ایده تنفس جنگل هستند. اساساً از جمله خدمات از دست رفته و قربانی شده به جنگل های محدوده طرح کار قرقبانی است. قرقبانان و جنگل های محدوده ی طرح جنگلداری، قربانی این وضعیت بد هستند ! 

هر مدیر و بازرس و استاد و پژوهشگر و کارشناسی که حتی اگر خارج از برنامه ی کاری در یک طرح جنگلداری حضور می یافت، حضور و معیت قرقبان طرح جنگلداری برای او کفایت می کرد. آنگاه که پرسشی مطرح می کرد و یا به نکته ای اشاره می کرد، آدرس ها برای بازدید و بررسی و نیازها برای حضور در عرصه و ابزار لازم برای کار و اقامت موقت مهیا می شد.

قرقبانان جنگل؛ یک هماهنگ کننده ی قوی در پشتیبانی و یک قطب نما در قامت راهنمای جنگل !

دانشکده ها و اساتید باید بر روی پرورشِ سرمایه انسانی، بیش از آموزشِ سرمایه انسانی، سرمایه گذاری کنند و از قرقبانان طرح ها به عنوان عصاره ای از ثمره ی تلاش ناظران مختلف طرح های جنگلداری در طرح ها، برای افزایش توان علمی و فنی و  اجرایی تولید سرمایه انسانی هدفگذاری کنند.

جنگلداری تعطیل شده و دانشکده های کوچک شده و صندلی های خالی از دانشجو، نتیجه ی تمرکز بر کمیت و غفلت از پرورش تولید سرمایه انسانی و کیفیت فدای کمیت شده است. دانش جنگلداری به این دلیل در کشور مصادره شد که توان تقابل به تدریج تنزل پیدا کرد و برای نیروها اجرای استراحت جنگل علی السویه بود و خوشبینانه به تخصیص اعتبارات دولتی می نگریستند و هرگز انتظار چنین نتیجه ای برای اجرای استراحت جنگل نداشتند.

جنگل های ناحیه رویشی هیرکانی با اهیمت ترین منابع طبیعی میراث طبیعی و ملی کشور است. شمال کشور مهد جنگلبانی و بستر علمی عملی دانش جنگلداری کشور است. نمادهای دانش جنگلداری کشور در شمال کشور، مانند دانشکده ها - آموزشگاه تربیت جنگلبان - دانش تهیه و تصویب طرح های جنگلداری و معاونت امور جنگل، که با تلاش مستمر جنگلبانان خادم به جنگل های هیرکانی، بتدریج از دهه چهل ایجاد شد، اما در دهه نود بتدریج ضعیف و از بین رفت. در این روزهای اخیر تابلوی ساختمان شماره دو، به جای تابلوی معاونت امور جنگل های کشور نشست تا...

به باور من توان گفت مهد دانش جنگلبانی و جنگلداری علمی اجرایی، شمال کشور است و بنیانی مرصوص دارد و بغض پنهان نمی تواند این بنیان را سست کند. تردیدی ندارم؛ دانش جنگلداری کشور دوباره جوانه خواهد زد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم