آمار بازدیدکنندگان سایت

02659944
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
61
1343
7120
23027
37151
2659944

آی‌پی شما: 3.232.96.22
امروز: ساعت

درختان با آسیب های زمینه ای، جنگل ها را به خطر می اندازند

ایکاش می توانستیم جهت ترویج دانش جنگلداری با بیان ساده و فصیح تر و البته با دامنه ی گسترده تری به انتشار 

 

درختان با آسیب های زمینه ای، جنگل ها را به خطر می اندازند

 

ایکاش می توانستیم جهت ترویج دانش جنگلداری با بیان ساده و فصیح تر و البته با دامنه ی گسترده تری به انتشار آنچه که برای آحاد جامعه ایرانی مفید تر است همت گماریم.

 پاندمی کرونا درس بزرگی به جامعه داد، افکار عمومی نسبت به این درس اموخت عنایت بیشتری داشته باشد.

مبتلایان به پاندمی کرونا که دارای بیماری زمینه ای هستند، با شدت بیشتری با خطر مرگ مواجهند. این نتیجه تحقیقات جامعه ی پزشکی نسبت به پاندمی کروناست، در حالیکه تا کنون واکسن مؤثر و داروی مناسب برای کنترل و درمان کشف نشد و بسیاری از سرداران سلامت، حتی در این راه جان شیرینشان را از دست داده اند.

مدیریت دانش بنیان جنگلداری از دهه هفتاد در ضمن پایش و ارزیابی کمی کیفی دوره ای، بر روی درختان آسیب دیده جنگل متمرکز شد و با ۱۴ نوع آسیب شناخته شده بر روی گونه های مختلف درختان جنگلی مطالعه کرد و نتایج مطالعات که شاید در مدیریت الله بختکی کنونی جنگل، به جز ارزش کتابخانه ای به درد نخور محسوب شود، در حوادث حریق و تشدید خسارت نمایان می گردد، که علی القاعده باید در مدیریت علمی عملی جنگلداری برای عملیات بهداشتی جهت گیری می کرد، که البته با توقف بهره برداری به بوته فراموشی سپرده شد.

همه ما اخبار مربوط به حریق جنگل توسکاستان را دنبال می کردیم و گفته می شد که حریق به سمت جنگل سرخدار نفوذ کرده و به همیت یکی از نیروی های عملیاتی، تصویری از تنه درخت توخالی در حال سوختن سرخدار منتشر شد.

مدیریت دانش بنیان جنگلداری با الفاظ بازی نمی کرد، علمی عملی بود، یعنی اگر گونه ی سرخدار در واحد مدیریت و در ترکیب توده ی جنگلی، به عنوان گونه همراه یا پرستار یا ذخیره گاهی و... با ارزش محسوب می شد، از طریق مؤلفه ی "افزایش درجه آمیختگی" و حفظ سلامت آنها، برای زایش و تجدیدپذیری برنامه ریزی می کرد و با عباراتی مانند « تهیه نقشه مناطق حساس به حریق » افکار عمومی را به بازی نمی داد، که هیچ یک از مناطق حساس به حریق جنگل در فصل حریق برنامه ی کنترل ریسک حریق در حال اجرا نداشته باشد. جنگلداری مدیریت علمی عملی بود و همیشه در تلاشی گسترده و پر دامنه به حفاظت چند جانبه توجه داشت.

در این روزها کسی از شبکه های اجتماعی برای تنویر افکار عمومی ننگاشت که عملیات اطفای حریق دارای نقشه اجرایی بود و توسط یک مهندس جنگل و جنگل شناس مدیریت شد که طی آن بلا فاصله کانون حادثه حریق توسط یک مهندس جنگل برسی و نقشه حفاظت از توده های طبیعی جوان حساس به حریق و گونه های همراه و ذخیره گاهی و پایه های الیت از هر گونه بر روی نقشه مشخص و برای انجام عملیات اطفای حریق راهبری و فرماندهی گردید. دامنه ی انتشار خبرها عمدتا حول محور تاخیر ارسال هلی کوپتر - حضور نیروهای مردمی با دست خالی - اطفای حریق با ابزار سنتی - تشدید خسارت با مدیریت ضعیف و امثال آن را می توان در رسانه ها دنبال نمود.

همانطور که سلامت جامعه نسبت به پاندمی کرونا مرهون توجه به خانه نشینی و رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک و... می باشد، حفاظت چند جانبه برای سلامت و بقای جنگل، حمایت از نهال های جوان و درختان آسیب دیده و در معرض خطر است و عملیات مهار آتش معطوف به ایجاد آتش بر طبق نقشه در پیرامون سطوح دارای نهال های جوان و درختان همراه و آسیب دیده و پایه های الیت از گونه های اصلی تیپ جنگلی است.

جنگل ها را باید دانش بنیان مدیریت کرد و از مدیریت های سلیقه و الله بختکی دور نگاه داشت و نباید افکار عمومی را با حرف های هجو و نظرات غیر عملی و امیدهای واهی و وهم و گمان های مبتنی بر ایده فریب داد.

جامعه جنگلی فاقد قدرت تکلم، احتیاج بیشتری به حمایت همه جانبه از جامعه انسانی دارای قدرت تکلم دارد، قدر قلم را در ترویج دانش جنگل بدانیم ! ایکاش می توانستیم بهتر از این ادای دین کنیم.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم