آمار بازدیدکنندگان سایت

02659189
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
649
1508
6365
22272
37151
2659189

آی‌پی شما: 3.239.40.250
امروز: ساعت

جنگلی با آینده مبهم در وقف و تنفس !

جنگل آق مشهد بد سرانجامی دارد ! وجه تسمیه آق مشهد را نمی دانم ! اما آق در گویش ترکمانی

 

جنگلی با آینده مبهم در وقف و تنفس !

 

جنگل آق مشهد بد سرانجامی دارد ! وجه تسمیه آق مشهد را نمی دانم ! اما آق در گویش ترکمانی به معنای سفید و اق مشهد بیشه سفید، روستایی از دهستان سلیمان تنگه در بخش کلیجان رستاق است.

آق مشهد جنگل است. همه ایرانی ها می توانند بر جنگلی بودن آق مشهد شهادت دهند ! مساحت ۵۱۰۰ هکتاری آق مشهد تحت پوشش طرح جنگلداری و دارای سابقه ی اجرای طرح بود و به موجب قانون برنامه پنجساله ششم قرارداد سری ۷ آق مشهد نیز با شرکت چوب و کاغذ و مازندران فسخ و طرح جنگلداری تعطیل و اکنون که به عنوان میراث جهانی ثبت جهانی در حال استراحت است، تحت اجرای قرارداد حفاظتی است.

از معنای بارز تفاهم نامه ایجاد زبان مشترک جهت فهمیدن حرف همدیگر است ! اما نمی دانم چرا بر اساس تفاهم نامه سازمان اوقاف نمی تواند بفهمد روستای آق مشهد ۴۷۰ هکتار اراضی زراعی مستثنی دارد و جنگل آق مشهد ملی است ! وقتی سازمان جنگل ها نیز نمی تواند حرف سازمان اوقاف را بفهمد که آن سازمان می تواند با این شعبه و آن شعبده کردن ها، شعبده کرده و به عنوان نماینده مالکیت، تقاضای بهره برداری به مجری قانون تنفس برای جنگل هایی بدهد که از قضا به موجب قانون دیگری قراردادش فسخ شد و علی القاعده در حال تنفس است ! چرا از تفاهم نامه سخن می گویند ؟

دنیای عجیبی شده است !‌  

از خودمان بپرسیم باید از چه مرجعی بپرسیم که جنگل وقف پذیر نیست !

با این حال چگونه می توان نسبت به مبارزه با فساد اقتصادی و زمینخواری و جنگل خواری در کشور به نتیجه دادخواهی ها در محاکم مختلف خوش بین بود که با وجود حکم صریح فقهی در مورد وقف، نمی توان پس از حدود ۱۷ سال چنان ادعای واهی را رد نمود و به قطعیت و تثبیت حد و مرز جنگل و رفع تداخلات موازی رسید !

به ایراد چهارگانه شورای محترم نگهبان نسبت به نحوه ی اجرای ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداری تمرکز کنیم !

هیچ تصرفی توسط هیچ کسانی که از رژیم گذشته اقدام به تصرف و احیا در این منابع مذکور و مبحوث عنه کرده باشند «مساحت ۵۱۰۰ هکتاری جنگل آق مشهد» وجود ندارد، یعنی شرایط به گونه ایست که اگر به موجب ماده ۵۴ قانون رفع مداخلات موازی به چند کارشناس ذیصلاح ارجاح بدهند، برای مقامات قضایی دلسوز تبیین می نمایند تا آنها به احراز برسند !

چگونه در حالیکه هیچ زارع صاحب اراضی نسقی و مالکین و صاحبان باغات و تأسیسات، در این محدوده جنگلی مورد بحث نمی توان پیدا کرد، می توان به نظر جنگلدار ابهام ایجاد نمود و ادعا کرد که نه بیش از حد نصاب و عرف بلکه واقف مالک قانونی ۵۱۰۰ هکتار جنگل بود و بی ملاحظه به مفاد قانون ملی شدن جنگل ها، اعتراض کنیم که سند آن جنگل باطل نشد و واقف جنگل را وقف خاص کرد و مردم باید نسبت به اعتراض سازمان اوقاف، اعتراض نداشته باشند و آقدامات آنها را منطبق با قانون بدانند و هیچ ابهامی ایجاد نکنند !

خبر انتقاد از زمین خواری اشخاصی با ظاهر کاملاً قانونی زیر را بخوانید

واگذاری ۵۶۰۰ هکتار از جنگل‌های ساری باعنوان وقف به یک شخص  از همه چیز گفته الا رفع ابهامات حقوقی !

این خبر منتشر شده سال ۹۵ را بخوانید  جنگل هیرکانی آق‌مشهد نجات یافت .! و اکنون که با خبر زیر مواجه می شوید، بیاندیشید ! تلاش اوقاف برای بهره‌برداری از جنگل‌های شمال  که هیچ دفاع موثری در پرونده ی جنگل آق مشهد نشده است و هیچ تفاهمی بین دو سازمان در کار نیست !

نتیجه مبارزه با جنگلخواری زمینخواری در همین پرونده آق مشهد مشخص است و نشان می دهد که جنگل برای حفاظت به جنگلبان کارآزموده نیاز دارد و به نظر هیچ حقوق دانی در دفاع از این نوع پرونده ها نیازی ندارد ! 

ایکاش دلسوزان جنگل بتوانند به جای اثبات خود سکوت اوقاف در پرونده جنگل آق مشهد را بشکنند و در پی نجات جنگل باشند !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم