آمار بازدیدکنندگان سایت

02386883
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
361
2794
3155
17612
38308
2386883

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

چماق و هویج برای اجرای الگوی کشت

وزیر جهاد کشاورزی:اگر اراده کنیم می‌توانیم بگوییم که کشاورز در کجا چه چیزی باید بکارد / الگوی کشت 

 

چماق و هویج برای اجرای الگوی کشت

 

وزیر جهاد کشاورزی: اگر اراده کنیم می‌توانیم بگوییم که کشاورز در کجا چه چیزی باید بکارد / الگوی کشت را مهرماه ابلاغ می‌کنیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی: برای الگوی کشت به کشاورزان مشوق می دهیم / الگوی کشت از پاییز و با کمک تشکل‌ها و کشاورزان عملیاتی می‌شود

الگوی چماق و هویج الگوی کشت نیست، قطعا حاصل یک برنامه ریزی از بالا به پایینِ دیکته ای از جنس اعمال حاکمیت است و فاقد ملاحظات برنامه ریزی از پایین به بالا برای استقرار حکمرانی است. از این رو به نتیجه اجرای آن دلخوش نباشیم.

الگوی چماق و هویج، الگوی کشت نیست ! زیرا کشت در اراضی متعلق به اشخاص انجام می شود و اشخاص کارمندان وزارت جهاد کشاورزی نیستند و بنابراین به لحاظ حقوقی، شرایط اجرای مقررات چماقی وجود ندارد. از سوی دیگر شرایط اعمال مقررات هویجی نیز برای اجرای الگوی کشت فراهم نیست و هر بار که سخن از اعطاء مشوق به میان امد هرگز به درستی به سر انجام نرسید و باید اذعان نمود که اعطاء مشوق تابعی از شرایط اقتصادی و رونق است و نمی تواند استمرار یابد و به سرانجام مبارکی منتهی شود.

همانطور که شرایطی برای ارائه الگوی کشت به افکار عمومی وجود ندارد، شرایطی نیز برای اجرای الگوی کشت وجود نخواهد داشت. اساسا ایجاد شرایط به تهیه برنامه عملیاتی نیاز دارد و برنامه عملیاتی نمی تواند در پشت درهای بسته تهیه شود،

معاون محترم وزیر گفته اند؛ " کشاورزی یک بنگاه اقتصادی است بنابراین بهره‌وری بسیار مهم است و از مهم‌ترین اطلاعاتی که الگوی کشت در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد جانمایی محصولات است.برنامه عملیاتی باید تحت نظام فنی اجرایی کشور باشد "  اکنون باید این پرسش را مطرح نمود که چگونه می توان به یک زارع گفت در یک قطعه زمین دارای ارزش ملکی بیش از سه میلیون تومان، چه بکارد غیر از ساختمان غیر مجاز ! که اقتصادی بوده و بهره وری داشته باشد.

مادامیکه برنامه جامعی تهیه نشود و اطمینان ایجاد نشود که حمایت از تولید به شوخی شبیه نیست، یک برنامه بلند مدتِ چند جانبه است و استمرار تولید توام با منافع بلند مدتِ پایدار است زمین از جرگه تولید خارج و تحت فرایند تبدیل و تحول انتزاعی افراز و تفکیک و تغییر کاربری قرار می گیرد.

قبلا وزیر جهاد کشاورزی گفته بود؛ الگوی کشت دو لایه کلان دارد. اولین لایه، لایه فنی است یعنی آنها باید تشخیص دهند که کشاورزان در کجا چه بکارند تا حداقل افت عملکرد را داشته باشتد و در مورد لایه دوم گفتند؛ لایه دوم الگوی کشت بحث سیاست‌گذاری است که باید از مجلس شورای اسلامی، دولت و قوه قضاییه برای تعیین الزامات قانونی این کار کمک بگیریم.

می توان با ملاحظه به عوامل تولید «زمین - کار - مدیریت - سرمایه » از بی خاصیت بودن اراذه وزارتخانه و الگوی کشت سخن گفت که متولی هیچ تعلقی به هیچ یک از عوامل تولید ندارد و اگر نتواند املا و انشای عبارت «حمایت از تولید و تولید کننده» را درست بیاموزد، هرگز نمی تواند به احاد جامعه این اطمینان را بدهد که می تواند شرایط اجرای الگوی کشت را فراهم کند.

با این امید که تدبیر به کمک این وزارت خانه بیاید و بهتر از قبل کشاورزان را در برنامه خود ببیند، البته نه با هویج و نه با چماق ! بلکه با واقعیت های موجود جامعه با تجربه در رکود اقتصادی و علاقمند به تحرک و رونق !

حقیقت با اهمیت ترین باور در دنیای فانی است. وعده های غیر قابل تحقق، بستر دروغگویی و کتمان واقعیت ها در کسب حقایق است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم