آمار بازدیدکنندگان سایت

02386879
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
357
2794
3151
17608
38308
2386879

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

در تقلیل آلاینده ها اثر بخشی صندوق ملی محیط زیست دیده نمی شود

دولت یازدهم و دوازدهم بر روی طبل ارتقا جایگاه محیط زیست کشور کوبید و وعده های متعددی چون احیای دریاچه ارومیه - کنترل

 

در تقلیل آلاینده ها اثر بخشی صندوق ملی محیط زیست دیده نمی شود

دولت یازدهم و دوازدهم بر روی طبل ارتقا جایگاه محیط زیست کشور کوبید و وعده های متعددی چون احیای دریاچه ارومیه - کنترل ریزگردها - تقلیل آلاینده ها و... را داد و حتی به بهانه توقف بهره برداری تجاری از جنگل های هیرکانی، حتی طرح های جنگلداری را تعطیل کرد ! به راستی آیا سخنرانی و صدور دستور و تعیین ضوابط و تصویب قانون را باید، ایفای به عهد دولت محسوب نمود ؟. یا ایفای به عهد را به برنامه و بودجه و ابلاغ و تخصیص و تفریغ بودجه موکول کرد !  

 آیا برخی ابزارها مانند تشکیل صندوق ملی محیط زیست را باید حسن تدبیر قلمداد نمود ؟، یا تصمیم بخشی و انتزاعی و البته بر حسب مطالبات اجتماعی !.

اکنون به برکت ترویج صنعت سبز در دولت یازدهم و دوازدهم، به قدری جنگل های کشور سر سبز است، که اگر بوی نامطبوع زباله به مشام نرسد، جنگل ها زباله دانی در دل خود را پنهان نگاه می دارد و به دولت کمک می کند تا ادعا کنند، منطبق با هدفگذاری ها و وعده ها، دستاوردهای محیرالعقولی در نتیجه تشکیل صندوق ملی محیط زیست داشته اند.

کشورهای مختلفی که برای فروش و انتقال تکنولوژی در پسا برجام صف کشیده بودند، یکی پس از دیگری با گذاشتن هزینه های سنگین حق مشاوره روی دست شهرداری ها، نتوانستند از دیوار تحریم بالا رفته و خود را به زباله دانی ها برسانند. اینک جنگل ها در حالی غرق در زباله هستند که در این دوران پساکرونایی نیز حتی در دفع زباله شهری و همچنین جلوگیری از زباله ریزی در دل جنگل ها، هیچ راه عقلانی ندارند.

همه نظاره گر اثرات فقر اداری - فقر مدیریتی - فقر برنامه ای - فقر بودجه ای - فقر فرهنگی - فقر سیاسی اجتماعی و... در رابطه با تخریب جنگل های کشور هستند، مخصوصا با جنگل های هیرکانی ! 

به اعتبار تنظیم تفاهم نامه ها برای صندوق ملی محیط زیست در دریافت کمک ها از صندوق های بین المللی، تهیه و اجرای طرح های جنگلداری در ناحیه رویشی هیرکانی را تعطیل نمودند،تا برخی کشورها هر یک سه میلیون دلار کمک مالی بدهند و یا با استفاده از توسعه صنعت اکوتوریسم و در عین حال حفظ محیط زیست در کشور شغل و درآمد زایی ایجاد کنند.

 شاید نظراتی مطرح باشد که زباله ریزی در جنگل ها مانند تعلیف دام تخریب گسترده ای ندارد و به زعم آنها تخریب لکه ای اهمیت ندارد ! . تقاضا می کنم در حل مسئله زباله جدی باشید و از صندوق ملی محیط زیست گزارش کنید، البته نه از بدو تشکیل ! بلکه در همین دولت حامی محیط زیستی ! که اگر جنگل های هیرکانی را با اهمیت می داند و زباله ریزی در آن را، یکی از انواع تخریب ها و تغییر کاربری ها و منشا آلودگی های بلافصل در ذخایر آبی ! در این رابطه بفرمایید : در ناحیه رویشی هیرکانی و در اجرای بند ب ماده ۶۸ قانون برنامه چهارم، یعنی در راستای هدف منظور شده در بند ن «براي‌ تقليل‌ آلاينده‌هاي‌ وارد به‌ محيط‌ زيست»‌ آیا تشکیل صندوق حتی در مورد یکی از زباله دانی های موجود در دل جنگل های هیرکانی، اثر بخشی داشته است ؟.

دلسوزان جنگل ! افتاده ها در حفاظت و حمایت از جنگل ها، لطفا دست هایتان را روی زانو بگذارید و با همت خود بلند شوید ! یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی دروزایی است !

دنیای دیگری پیش روی اقتصاد ملی تحت تحریم و اقتصاد پساکرونایی است ! بیداری خوب است. وابستگی به هر صورت با استقلال تعارض دارد.  اقتصاد مسئله اول کشور است !

حل مسئله جنگل سهل ممتنع است. سهل است، چون جنگل ثروت ملی است و ظرفیت های گوناگون دارد ! ممتنع است، چون تصمیم قانونی دایر به توقف بهره برداری تجاری است، اما با اجرای نادرست قانون به تعطیلی طرح های جنگلداری انجامید و حتی بهره برداری غیر تجاری نیز ندارد و به فروپاشی نظام نظارتی جنگل منتهی شد.

قانون بودجه سنواتی سال ۹۹ را بخوانید !

حتی به موجب این قانون به طور مشخص باید نتیجه اجرای بند ن تبصره ۶ یعنی ۳۵٪ از درآمد تبصره یک ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده  را دنبال کرد که این درامدها صرف هزینه های جاری صندوق می شود، یا با تصمیماتی بر  تقلیل آلاینده های محیط زیست اثر بخش است.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم