آمار بازدیدکنندگان سایت

02386721
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
199
2794
2993
17450
38308
2386721

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

طرح جامع پیشگیری و اطفاء حریق، ابتر ماند

برنامه های پخش شده از سیمای جمهوری اسلامی و همچنین اخبار مختلف از حدود ۱۲۰ حادثه حریق در سال جاری نشان ...

 

طرح جامع پیشگیری و اطفاء حریق، ابتر ماند


برنامه های پخش شده از سیمای جمهوری اسلامی و همچنین اخبار مختلف از حدود ۱۲۰ حادثه حریق در سال جاری نشان می دهد ! بند .ج. ماده ۳۸ قانون برنامه پنجساله ششم جیم شده است و ارکان نظام هیچ حساسیتی نسبت به انجام یا عدم انجام « تهیه و اجرای طرح جامع پیشگیری و اطفای حریق در عرصه‌ تحت مدیریت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری » در راستای توسعه در برنامه پنجساله ندارند.

بنابراین باید از دولت و سپس از شخص وزیر و همچنین رئیس سازمان پرسید، خاصیت این بند از ماده ۳۸ قانون برنامه چیست و با بند .ف. همان قانون چه فرقی می کند ؟ چرا همانقدر که وزیر در روز معارفه معاونش، به اجرای بند .ف. تاکید می کند، به اجرای بند .ج. اصرار و تاکید ندارد ؟

وظیفه ام تحلیل وضعیت مدیریت جاری در جنگل های کشور است، برخی دوستان که بر فحوی و تم بحث ها تمرکز ندارند، فکر می کنند از ایرادهای معمولا متداول و مشهود انتقاد می شود ! واقعا اینگونه نیست، حقیر به نکاتی از تکالیف و اختیارات قانونی اشاره می کنم که بتواند مصداق انتقال تجربه قرار گیرد و از جنبه آموزشی ترویجی و توسعه مدیریت و بستر توانمندسازی اهمیت داشته و تمرکز بر آن برای بهبود مدیریت مفید باشد.

اگر از واژه ناتوانی در بسیاری از یادداشت ها استفاده می کنم، منظورم کم توجهی به توانمندسازی چندجانبه نظیر «نحوه استخدام - آموزش بدو خدمت - آموزش ضمن خدمت - حقوق و مزایا و جبران خدمت» جنگلبانان است که حداقل دو دهه است که فاقد اولویت شده و به تکلیف درجه چندمی سازمان تبدیل گردیده است، اگر توانمندسازی در اولویت سازمان باشد، یقینا تهیه و اجرای طرح جامع پیشگیری و اطفاء حریق هر عرصه به یکی از کارهای عادی و معمولی دفاتر ستادی تبدیل می شود و نیازی به انتشار آگهی مناقصه و انتخاب مشاور برای مطالعه و تهیه طرح جامعه نیست و کمبود بودجه سبب تعلل دفتر ستادی مرتبط نمی شود و افکار عمومی می تواند پاسخ انتظارات خود را دریافت کند.

وظیفه دفاتر ستادی دریافت بودجه و توزیع بودجه و ابلاغ و نظارت بر پیشرفت فیزیکی آن نیست ! هر یک از کارشناسان دفاتر که در ساختار عرضی قرار می گیرند، یعنی در حاشیه امن و اتاق فکر مشغول مطالعه و برنامه ریزی هستند، آنها با رعایت سلسله مراتبی باید برای اقدام اجرایی در ساختار طولی تشکیلات سازمان « اداره کل در استان ها - ادارات شهرستان - واحدمنابع طبیعی»، قادر به هدایت و نظارت تهیه و اجرای طرح های مرتبط با حوزه وظایف دفتر خود باشند !

اگر در ارکان نظام که هر یک مسئول اجرای برنامه پنجساله ششم توسعه هستند، نمی توانند هیچ عملکردی را برای سه سال گذشته اجرای این قانون گزارش کنند،  پس چرا نمی پذیرند؛ اجرای بند ف ماده ۳۸ در طول اجرای برنامه پنجساله ششم. سبب شده است مدیریت علمی عملی در جنگل مختل متوقف و تعطیل شود ؟

چرا نمی پذیرند سازمان جنگل ها و سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان مدیریت بحران و سازمان هلال احمر و سازمان بی برنامه و بی بودجه در اجرای بند ج ماده ۳۸ این قانون جیم شده اند !

هر عرصه جنگلی باید طرح جامع پیشگیری و اطفای حریق داشته باشد که در آن طرح اقدامات فنی پیشگیری و هزینه های آن - اقدامات فنی کشف و شناسایی حریق و هزینه های آن - اقدامات مرتبط با اطفای حریق و هزینه های آن در چهار نوع حریق محتمل سطحی - تنه ای - تاجی - زیر زمینی تعیین و برآورد شده است !

استفاده از توان بخش غیر دولتی و مخصوصا جوامع محلی برای کاهش و مدریت هزینه ها و کسب فایده ملی بیشتر است. با ظرفیت سازی در جوامع محلی و در پس هر اتفاق و حادثه حریق، همیار منابع طبیعی که آموزش لازم را دیده است می تواند در هر یک از سه سطح پیشگیری - یا کشف و شناسایی - یا عملیات اطفای حریق در صورتیکه فراخوانده شود شرکت کند. حضور غیر ضرور به افزایش خسارت و هزینه منتهی می شود.

مدام نگویید صعب العبور است ! مناطق حادثه دیده را می شود در تصاویر ماهواره ای دید ! وقتی اختلاف ارتفا محدوده حادثه دیده کمتر از ۵۰۰ متر است، چگونه می گویید منطقه صعب العبور است، لااقل بگویید نیروهای ما اداری هستند و برای چنین عملیاتی آموزش ندیدند و امادگی جسمانی ندارند!

حفظ و حمایت از جنگل ها با کارکنانی اداری و آموزش ندیده امکان پذیر نیست نمی شود مخاطرات طبیعی را بدون کاهش مواد قابل اشتعال از طریق بهره برداری - بدون ایجاد آتش بر از طریق عملیات فنی - بدون ایجاد برج دیده بانی برای کشف و شناسایی  - بدون آمادگی در روزهای خاص در مناطق حساس انجام داد و برطرف نمود.

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 16 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم