آمار بازدیدکنندگان سایت

02386892
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
370
2794
3164
17621
38308
2386892

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

تابو شکنی در جنگلبانی

جنگلداری مدیریت دانش بنیان جنگل است. جنگلبانی کشور در اجرای ملی کردن جنگل ها در زون جنگلی با مستثنیاتی...

 

 تابو شکنی در جنگلبانی

 

جنگلداری مدیریت دانش بنیان جنگل است. جنگلبانی کشور در اجرای ملی کردن جنگل ها در زون جنگلی با مستثنیاتی مواجه بود و جنگل ها با رعایت حقوق ملکی اشخاص و همچنین حق عرف ملی شد، اما مفاد ماده ۳۳ قانون حفاظت و بهره برداری مصوب ۴۶ برای ما این نکته را تصریح می کند که تعارض دام و جنگل مورد ناشناخته ای نبوده است.

جنگلبانان در چارچوب مدیریت علمی عملی، یعنی آفرینش طرح جنگلداری حتی در طرح های اولیه، به رفع تعارض دام و جنگل پرداختند، یعنی نه تنها تابو سازی نکردند، بلکه تابوی حق عرف دیگران در ادامه فعالیت دامداری سنتی جنگل محدوده طرح را شکستند.

جنگلبانان بزرگ و دلسوزان جنگل های کشور !  که برای برون رفت از وضعیت کنونی و مخاطره آمیز جنگل ها تلاش و تبادل نظر و گاهی قهر و حتی بی ملاحظه به مدیران سابق یا شاغل در مدیریت جنگل، نسبت های ناروا می دهید، بدانید و آگاه باشید؛ عنوان فصل پنجم قانون حفاظت و بهره برداری، بیانگر اعطاء اختیارات وسیع قانونگذار به متولی جنگل در رفع تعارض دام و جنگل و زراعت محاط محسوب می شود، اختیارات تبدیل و واگذاری و ابزار قانونی خرید و تهاتر و عوض و معوض، جنگلبانان را در انجام این رسالت با اهمیت مصمم کرده بود، اما اگر عملکردها ناتمام و تعارض باقیمانده است بر آسیب مداخله موازی و فساد اقتصادی و زمینخواری تمرکز کنید. مخصوصا بدانید که همه آن اتفاقات نامبارک در زمانی اتفاق افتاد که سازمان جنگل ها به وزارت منابع طبیعی ارتقا یافته بود.

مشکل از کوره و سندان و چکش نیست، مشکل را باید در توان و نیٌت آهنگر جستجو کنید، که در آهنگری اهلیت نداشت.

تغییر نظام مالکیت بسیار با اهمیت است. جنگلبان به بقای اتش زیر خاکستر باور دارد و پایبند است، جنگلبان لاجرم باید جهت جلوگیری از مشتعل شدن آتش زیر خاکستر، از طریق استفاده از ابزارهای قانونی برای هرگونه رفع تعارض اقدام کند و بهترین ظرف رفع تعارض تغییر نظام بهره برداری سنتی در جنگل است و به لحاظ اینکه در قالب بهینه سازی مدیریت، بین اجتماع محور نمودن تهیه طرح های جنگلداری « در طرح جایگزین» و توانمندسازی جوامع محلی مغایرتی نمی بیند، می تواند فرایند تهیه طرح را با رویکرد اجتماعی، تحت تبعیت از مدیریت دانش بنیان و تحول و توسعه مدیریت یعنی «حکمرانی مطلوب» مدیریت نماید.

قطعیت اسناد مالکیت منابع جنگلی کشور، تابع طی تشریفات کامل مقررات ملی شدن جنگل هاست. اما همیشه با اقدام به اجمال توام بوده و مخدوش شده است و اکنون نیز پس از حدود شصت سال، حتی با صدور اسناد کاداستر، خدشه پذیر باقی مانده است !

جنگل ها به دلیل عدم سرمایه گذاری مناسب، با بحران های مختلف مواجه شده اند. انتظار این جنگلبان کوچک از جنگلبانان بزرک و اساتید برجسته این است که در رهنمودها بر فقر عدم تحرک در حوزه مدیریت جنگل تمرکز نماید.

مطمئن باشید در مطالعات هر حوضه آبخیر بر اساس هر استانداردی، لاجرم مدیریت جنگل باید به زون بندی و تعیین پهنه تن بدهند، یادتان باشد همن واژه تن دادن تابو شکنی و تعامل است  که سیاست جنگل نشین به همراه دام در جنگل را می پذیرد و حتی در راستای تحقق حذف دام و جنگل، برای کنترل دام کتول نیز برنامه حمایت و توانمند سازی می نویسد !    

جنگلبان باید تابو شکن بماند و با اموزه های دقیق و روزآمد، ظرف تابوسازی دو دهه اخیر جنگلداری را بشکند، باید از یک سو فشار و از سوی دیگر مقاومت را مدیریت نماید. به مانند فشار بر پوسته تخم مرغ ! که اگر با فشار درونی مقاومت پوسته شکسته شود، از تخم مرغ جوجه متولد می شود، به عبارتی سهم جنگل زایش و تجدیدپذیری در سه جنبه ی اجتماعی - اقتصادی - اکولوژیکی است، اما اگر شکستن پوسته ناشی از فشار بیرون باشد، سهم جنگل بیش از یک نیم رو نخواهد بود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 23 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم