آمار بازدیدکنندگان سایت

02386781
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
259
2794
3053
17510
38308
2386781

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

زنبور و شهد گل در سایر کارکردهای جنگل

۳۱ اردیبهشت روز جهانی زنبور عسل بر زنبورداران کشور هزاران سرمایه گذار و کارآفرین در زنجیره های پرورش ، نگهداری و تکثیر زنبور عسل

 

زنبور و شهد گل در سایر کارکردهای جنگل

۳۱ اردیبهشت روز جهانی زنبور عسل بر زنبورداران کشور هزاران سرمایه گذار و کارآفرین در زنجیره های پرورش ، نگهداری و تکثیر زنبور عسل و تولید عسل مبارکباد.

به تبع زنبور عسل پرکار زنبور داران نیز سخت کوش و پر تلاش هستند، هر چند که میزان تولید در ایران یک سوم میزان تولید جهانی است و در دنیا از هر کندو بین ۲۲ تا ۲۵ کیلو، اما در ایران بین هفت تا ۱۰ کیلو عسل تولید می شود. ولی ایران جزو 5 کشور برتر تولید عسل در دنیا است و این فعالیت در ایران ۸۰ هزار پرورش دهنده و ۷،۵ میلیون کندو ۳۰۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و یک میلیون اشتغال غیر مستقیم دارد.

اما این پرسش مطرح است چرا با وصف اینکه زنبور و زنبورداری به شهد گل و گیاه منابع طبیعی وابسته است، منابع طبیعی در هزینه های مرتبط با حفاظت و احیا در مدیریت بدان وابسته نیست و هیچ درآمدی ندارد.

حقوق حفظ محیط زیستی از یک سو و ابده مندی در مدیریت که در دهه کنونی به تنفس جنگل موسوم ده است از سوی دیگر ! اما واقعیت های غیر قابل کتمان این است که چگونه مدیریت منابع طبیعی کشور از لحاظ درآمد نتوانسته از سایر کارکردها غیر چوبی، درآمد کسب کند.

شبکه دستگاه های مختلف مانند صدا و سیما - برق - مخابرات - گاز - نفت و... که هر یک شرکت خصوصی یا خصولتی خودمانی هستند، میلیاردها تومان درآمد کسب می کنند، اما هرگز برای استفاده از شبکه جاده و عرصه اختصاص یافته مال الاجاره پرداخت نمی کنند.

چه خوب است که در منابع طبیعی برای رونق این فعالیت بیش تر ظرفیت سازی شود و این رشته فعالیت از دامپروری رونق بش تری داشته باشد و صادراتش در بازار جهانی بدرخشد، البته نه مانند امثال که میزان صادرات آن صفر گزارش شده است.

شاید بی ربط با این بحث نباشد که شبکه جاده طرح جنگلداری دارای توزیعی برای چنین خدماتی نیست، همچنین رویکرد مدیریت علمی عملی جنگلداری نیز تا کنون واجد چنین ملاحظاتی نبوده است که بر حسب امکان سنجی در تراس های دارای جهت جنوب شرقی تا جنوب غربی، برنامه مدیریت را با ملاحظه توسعه صنعت زنبورداری تنظیم و با گونه های درختی و درختچه ای گلدار مناسب این صنعت احیا و حتی الامکان از حصارکشی پرهیز کند !

یکی از نیازهای توسعه و پرورش زنبورداری تامین کندوی عسل است. کندو عموما با چوب های سبک و مقاوم باید درست شود. جنگلداری هیچگاه در خدمت و توسعه این فعالیت نبوده است. اکنون توقف و تعطیلی طرح ها نیز سبب افزایش قیمت چوب و افزایش قیمت کندو شده است و پرورش دهنده زنبور هر کندو را ۱۵۰ هزارتومان باید بخرد. رویکرد جنگلداری اجتماع محور می تواند بستر رونق سایر کارکردها را فراهم کند.

با وصف اینکه عسل طبیعی بازار بسیار مناسبی دارد و این رشته فعالیت دارای اتحادیه و تشکیلات در کشور است، اما نتوانسته با برند سازی مناسب، عسل های تقلبی را از عسل طبیعی تفکیک نماید و عسل مرغوب دارای برند مطمئن به دست مصرف کننده برسد.

بنابراین دو ناتوانی بر روی رونق این فعالیت سایه انداخته است، نه منابع طبیعی از این فعالیت درآمد دارد و نه برای توسعه این فعالیت برنامه دارد ! همچنین وجود عسل تقلبی در بازار رونق این فعالیت را تخطئه می کند.

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 14 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم