آمار بازدیدکنندگان سایت

02386924
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
402
2794
3196
17653
38308
2386924

آی‌پی شما: 18.232.188.89
امروز: ساعت

اشک مجدد کشاورز از پیاز

چشم کشاورزی به ناتوانی در حمایت از تولید، اشک آلود شده است و دو وزیر در دو وزارتخانه قادر به پاک کردن اشک چشم 

 

اشک مجدد کشاورز از پیاز

چشم کشاورزان به ناتوانی در حمایت از تولید، اشک آلود شده است و دو وزیر در دو وزارتخانه قادر به پاک کردن اشک چشم کشاورزان جنوب کرمان نشدند

اینکه گفته می شود وزارت وزیر جدید جهاد کشاورزی، که حاصل مرضی الطرفینی دو طیف قدرت در دولت است و به خودی خود، امر مذمومی است، سخنی رواست و کتمانش به کسب فایده ملی کمک نمی کند.

اکنون هر یک از لابی قدرت دنبال نفوذ هر چه بیشتر خود است. از ابتدا پیش بینی می شد که خاوازی یا باید با رشته مرضی الطرفینی، به سمت انتصاباتی برود که لابی ها می گویند و اجرای برنامه وعده داده خودش به فعالان بخش کشاورزی را رها کند که راه عبثی است و یا باید رشته مرضی الطرفینی را پنبه کند و مغضوب شود که در این صورت در ادامه راه خود بدون پشتوانه می شود.

اما چه تاسف آور است که کشاورزان کشور به امید حمایت متولی بخش کشاورزی، خاک ورزی می کنند ! آنها و مخصوصا صنف های بخش کشاورزی بدانند، هیچ تحولی در کار نیست ! شرایط همان است که بود. شاید با کمبود منابع مالی شرایط تضمین خرید محصولات اساسی بدتر از قبل تصور شود و در تضمین خرید محصولات غیر اساسی حتی هیچ اقدامی نشود و شرایط تولید در حد سد جوع و دیمی ادامه یابد.

وقتی اطلاعات مربوط به سطح هر نوع کشت در هر استان الابختکی است، تاثیر ریسک های طبیعی بر فرایند تولید فاقد اطلاعات متقن است، نه امکان برنامه ریزی صادارات پایدار وجود دارد و نه تنظیم بازار داخلی ! گاهی قیمت پیاز و گوجه و.. در شبکه توزیع، نه اینکه به دَوَد، بلکه چهار نعل می تازد و جیب مصرف کننده نیز به قدر کافی، یونجه برای آن اسب چموش ندارد، گاهی قیمت چون خر لنگ است و کشاورز را زمین گیر می کند و اشکش سرازیر می شود، مشخص می شود هنوز حلقه مفقوده پیدا نشده است.

توت فرنگی کیلویی ۲۶۰۰۰ تومان و اخبار تولید روی دست مانده آن، که می گویند خوراک دام شده است، نوعا به کشمکش های بین دو وزارتخانه نیز ربط پیدا می کند و این روزها که طناب کشی لابی ها در انتصابات درون وزراتی بازارش گرم است، هرگز نمی تواند به جهش تولید و حمایت از تولید و تولید کننده بپردازد.

جهش تولید به حمایت از تولید و همچنین با تولید کننده، رابطه تنگاتنگی دارد. اما حمایت از تولید تنها با اجرای الگوی کشت میسر است، زیرا بستر نفوذ دانش را فراهم می کند و اطلاعات ذیقمتِ؛ چه نوع تولید در کجا را تولید می نماید.

کشت قراردادی یک پیشنهادی بود که در سال ۸۹ به مرکز پژوهش های وزارتخانه دادم ! اما آنها هرگز پاسخ درستی ندادند و گویا کسی که کارشناس رسیدگی بود،به تصحیح املایی و انشایی همت گماشت، اما در دو سال بعد مشخص شد طرف ناشی نبود، کپی بردار بود و کلمه کشت قراردادی را کپی کرد، اما از برنامه عملیاتی آن سر در نیاورد. معاونت تحقیقات کشت قراردادی را در دستور کار قرار داد، کشور را برای اجرای الگوی کشت پهنه بندی کرد، نقشه جامع علمی بخش کشاورزی تولید و تصویب نمود. اما همه ی آن پنبه های رشته شده، هرگز به طناب مقاومی برای کشیدن بار حمایت از کشاورزان تبدیل نشد.

البته که خودشان می دانند چرا نمی توانند برنامه عملیاتی تهیه و از کشاورزان حمایت کنند !

دانش آموختگان بخش کشاورزی سرمایه های انسانی بخش را در این دهه اخیر پیر و بی انگیزه کردند، نفوذ دانش ابتر ماند، نقشه جامع علمی در قفسه کتابخانه ها - کشاورز مستاصل در مراحل تولید - همه دنبال هم برای دستیابی به توانمندی ! اما عوامل تولید بدون ملاحظات افزایش بهره وری در حلقه مصرف - توانمندی در تولید توانمندی در عرضه به بازار داخلی توانمندی در صادرات !

دو وزارتخانه در دولت حتی نمی توانند از توان دلالان در قدرت خرید در راستای صادرات برای کسب فایده ملی استفاده کنند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم