آمار بازدیدکنندگان سایت

02546368
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1572
1275
8027
26945
38094
2546368

آی‌پی شما: 3.219.217.107
امروز: ساعت

سختی های اجرای الگوی کشت

الگوی کشت به مانند الگوی مدیریت در ایران زمین است، سراسر ادعا و دیگر هیچ ! اراضی زراعی آبی حریم و...

 

سختی های اجرای الگوی کشت

 

الگوی کشت به مانند الگوی مدیریت در ایران زمین است، سراسر ادعا و دیگر هیچ ! اراضی زراعی آبی حریم و حاشیه شهرها و روستاها به سرعت در فرایند ساخت و سازهای غیر مجاز افراز و تفکیک و تغییر کاربری قرار می گیرد و متولی بخش کشاورزی با مدیریت دیمی بر روی اراضی زراعی دیم متمرکز است.

هر چند که در این روزهای تلخ ناشی از ابتلای کرونا ویروس، دولت و ملت درگیر تمهیدات پیشگیری در مناطق پرجمعیت هستند، در مناطق روستایی با تراکم جمعیت بسیار پایین «کمتر از ده نفر» شرایط کنترل می تواند به گونه دیگری بیان شود.

 یعنی قطعا کشت و کار در حال انجام است، اما از اجرای الگوی کشت خبری نیست ! هنوز خبرهای روی میز وزارتی به عرصه کشت و کار نیامده است.

همه از سختی های اجرای الگوی کشت می گویند؛ حق دارند !‌ در قالب یک روال متداول الگوی کشت را به یک مسئله بسیار پیچیده تبدیل کرده اند.

به لحاظ اینکه عبارت الگوی کشت از تاریخ تصویب قانون افزایش بهره وری وارد فرهنگ واژگان کشاورزی شد. هنوز برنامه ریزان روی مفهوم و دامنه آن متمرکزند !

دبیر نظام صنفی کشاورزی استان کرمانشاه در واکنش به اظهارات عباس کشاورز در خصوص آماده بودن طرح اجرای الگوی کشت اظهار داشته اند؛ «اجرای الگوی کاشت نیاز به تحقیقات میدانی دارد» و بسیاری دیگر از صاحب نظران که در مواردی چون: حداكثر كردن بازده و عملکرد - كاهش مصرف آب -کاهش مصرف كود شيميايي- کاهش ريسك توليد - افزايش درآمد و دانش بنیان نمودن فعالیت های کشاورزی - افزايش فرصت های اشتغال را هدفگذاری می کنند.

اما باید توجه داشت که اگر در مورد اجرای الگوی کشت بحث می شود، ابتدا باید به جنبه قانونی و سپس یافته علمی حاصل از تحقیقات میدانی توجه کرد. قانونگذار در برنامه حمایتی دولت را در رابطه با محصولات اساسی کشاورزی مکلف به تضمین خرید و در رابطه با محصولات غیر اساسی مکلف به اجرای الگوی کشت نمود.

اما همه کشاورزان و فعالان در نظام صنفی کشاورزی در این قسمت از بحث که آیا اساساً «الگوی کشت» چیست و چگونه با رعایت آن می توان از حامل های حمایتی دولت، «اگر چیزی باشد» برخوردار شوند، باید به وحدت نظر برسند.

دبیر نظام صنفی کشاورزی استان کرمانشاه گفتند:  «اگر اجرای موفق الگوی کشت به این راحتی و در چند کلام قصار و بی پایه و غیرکارشناسانه صورت می گرفت، وزرای توانمند قبل از وی آن را انجام می دادند. الگوی کشت به این راحتی اجرا نمی شود».

البته ایشان درست می گویند که به این راحتی نیست و سخت است و سخت بود که تا کنون اجرا نشد و به اجرا گذاشتن برنامه ی فعلی که گفته اند« الگوی کشت آماده اجراست»  قطعاً سخت خواهد بود، اما در عین حال نباید خیلی سخت گرفت و برنامه ای که تهیه شد، ولی تا کنون رونمایی نشد را از همان ابتدا تحت عنوان کلمات قصار - بی پایه و غیرکارشناسی و... معرفی کرد !

به نظرم وزارت جهاد کشاورزی می تواند با همین ایده پهنه بندی که نقشه ی ۱۰،۰۰۰ پهنه را تهیه کرده است، اجرای الگوی کشت را با چند گام اجرا کند.

 در  گام اول به تولید اطلاعات آماری پردقت برای هر فصل زراعی برای هر محصول و هویت فعالان بخش بپردازد.

در گام دوم  بخش دانشگاه و تحقیقات را وارد این میدان عملیاتی کرده و همه کنفرانس ها و رساله ها را برای هر پهنه و در هر پهنه هدفمند پیاده سازی کند.

در گام سوم تمهیداتی معمول کند تا هر فعالیتی بر اساس طرح و تصویب طرح در مجامع علمی تحقیقاتی و کلا دانش بنیان و دارای اقتصاد درونزا شود.

در گام چهارم ارزیابی و ارزشیابی عملکردها را در دستور کار قرار دهد و مهندسی ارزش فرایندهای تولید نموده و در راستای کاهش هزینه ها و افزایش و بهبود نتایج حاصله تمهیدات لازم را معمول کند.

می توان به جنبه های دیگری توجه نمود و در گام ها با رویکرد مناسب دیگری به بسط و توسعه بحث پرداخت، اما نباید سخت گرفت و اجرای الگوی کشت را پیچیده تر کرد. «ان مع العسر یسری»

شرایط کشور و مدیریت در وزارت جهاد کشاورزی به گونه ای نیست که بتوان با ضرس قاطعی گفت ؛ اکنون در این فصل چه محصولی زیر کشت رفته و در پایان فصل برای چه میزان تولید در واحد سطح، هزینه تمام شده چه مبالغی است و با ملحوظ نمودن سود کشاور، باید با چه قیمتی در بازار عرضه شود. هیچگاه کشاورز مطمئن نیست در پایان فصل، هنگام برداشت محصول شاهد خرمنی از یک فعالیت اقتصادی دارای سود مناسب است و کشش بازار به او نشان می دهد که حتی مصرف کنندگان از کیفیت محصول و قیمت رضایت دارند.

اسکندری – خلیلیان - حجتی – کشاورز ، یک به یک آمدند و در عین اهتمام  در دستیابی به چنین اقدام مبارکی، به هیچ جا نرسیدند و چشم ها به خاوازی دوخته شد، آیا او می تواند الگوی کشت را اجرا  ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم