آمار بازدیدکنندگان سایت

02260152
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1127
1069
8024
3475
30030
2260152

آی‌پی شما: 35.175.121.230
امروز: ساعت

ساز ناسازگاری

در حالیکه سازگاری گونه های گیاهی با محیط طبیعی یکی از بنیانی ترین مؤلفه در مدیریت منابع طبیعی

 

ساز ناسازگاری

در حالیکه سازگاری گونه های گیاهی با محیط طبیعی یکی از بنیانی ترین مؤلفه در مدیریت منابع طبیعی است و در رونق خواستگاه جنگل شناسی نزدیک به طبیعت نیز موثر بوده است. در حفاظت از جنگل ساز نا سازگاری عمدتا در حوزه اصرار به انجامِ علی الرس امور حاکمیتی توسط عوامل حکومتی نمایان می شود و قادر به شکستن ساختار کارها و تبدیل آن به امور تصدیگری و اجرای کاربست توسعه مشارکت مردمی نیستند.

در حالیکه در کشور حتی برای امور نظارتی، استفاده از عامل چهارم برای نظارت بر پروژه های ملی سال های مدیدی تجربه شده است.  

در فاز کاری احیا و توسعه نیز ساز ناسازگاری عدیده است. استفاده از دانش و یافته های حاصل از باغ های اکولوژی کلا فراموش شده است، زمان کاشت بذر و نهال هم مخدوش گردیده است. گویی که آغوش طبیعیت در همه فصول به سوی خواسته های بی حد و حصر انسان ها باز است و طبیعت می تواند بار مسئولیت زایش و استقرار و پرورش هر بذر و نهالی را به عهده بگیرد.

سازگاری در احیا را می توان اجمالا با تهیه بذر مناسب از درخت پایه مادری مناسب و تولید نهال در زمینی مناسب «نهالستان» و اماده کردن نهال مناسب برای کاشت و حمل نهال از نهالستان به عرصه کاشت تحت شرایط مناسب و کاشت نهال در فصل مناسب و انتخاب گونه نهال مناسب برای یک شرایط اکولوژبکی مناسب و مجموعا مراقبت و نگهداری شروع و خاتمه داد !

ناسازگاری ها را هم می توان به طور خلاصه اینگونه  اشاره نمود با کاشت نهالی که منشا تولید نا مشخصی دارد و با زمان کاشت و عرصه کاشت و شرایط اکولوژیکی انطباقی ندارد. ناسازگاری نه در توسعه جنگل معمول و متداول و تحت برنامه سازمان، بلکه بیشتر در توسعه نهال کاری هاییکه مشخص نیست برای مهار بیابان زایی یا زراعت چوب و یا توسعه فضای سبز انجام شده است و یا اقدامی موهوم به این امید که حتی اگر نهال ها سبز شود، می شود چنان سطوحی را در زمره تعریف جنگل قرار داد، تجزیه و تحلیل نمود.

با اشاره مختصر از سازهای ناسازگاری در اهداف حفظ احیا و توسعه جنگل، اینکه به ساز نا سازگاری اصلاح ساختار جنگل می رسیم !

در اصلاح ساختار جنگل ساز ناسازگاری در حدود بیش از سه دهه اخیر کوک شده است. یکی از عمده ترین اسیب های احتمالی این است که : با به سن برداشت رسیدن درختان حاصل از تک کشتی در جنگل های تبدیل شده قاره اروپا پس از جنگ جهانی دوم و بر ملا شدن آسیب جدی این نوع درختکاری ها بر عرصه جنگلی و درک مفهوم ناپایداری و درک واژه توسعه از جنبه های مختلف هر ساله بر جسته تر از گذشته شد.

تلاش برای حفظ جنگل های اولیه در دهه های گذشته، اکنون در این دهه خود به یک تراژدی تبدیل شده است و اروپاییان را به دایه دلسوزتر از مادر برای حفظ جنگل های ما تبدیل نموده است. محرز است که آنها مجبور به قطع درختان حاصل از تک کشتی هستند و به بازار عرضه و مصرف نیاز دارند و برخی کشورها بازار مصرف هدفند !

به هر  حال ساز ناسازگاری در اصلاح ساختار به حدی در مدیریت جنگل های ایران، مخصوصا در ناحیه رویشی هیرکانی گوش خراش است که با وصف اذعانِ اغلب متخصصین امور جنگل، که بخشی از جنگل های حاشیه آبادی های همجوار و یا محاط در جنگل مخروبه است ، با این حال حتی اختیار اصلاح ساختار جنگل های مخروبه نیز از متولی جنگل سلب شده است.  

چگونه می توان هفته مبارک منابع طبیعی را درک نمود و از ساز ناسازگاری هاییکه از طریق مدیریت غیر حرفه ای بر چنین منابع با ارزشی تحمیل می شود، بی تفاوت و عاری از واکنش گذشت ! گذشتن و اشاره نکردن به معنای سازگاری با چنین سرنوشت محکوم برای جنگل های کشور است.

اجازه می خواهم عرض کنم؛ نمی گذرم و استدعا کنم شما هم نگذرید! بگذارید متخصصین نسل آینده کشور در مورد شما قضاوت کنند که کسانی سال ها نهال هایی را بر خلاف نظر شما متخصصین مجرب در مدیریت جنگل، در طبیعت کاشتند  ! اما نه در مدیریت ریشه دواند و مستقر شد و نه در طبیعت ! و چه اقدام بی هدف و عبثی ! که سرمایه ملی کشور را به یغما برد !

اجازه دهید از ساز ناسازگاری در بهره برداری نگوییم و ننویسم و به همین جمله بسنده کنم که دولت ادعا می کند مجری سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است ! اما به بهانه استراحت، چراغ اقتصادی را فوت می کند، تا بخوابد !

یکصد چراغ دارد و بی راهه می رود ❊❊❊❊  بگذار بیفتد بیند سزای خویش

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 22 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم