آمار بازدیدکنندگان سایت

02260030
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1005
1069
7902
3353
30030
2260030

آی‌پی شما: 35.175.121.230
امروز: ساعت

مهندسی در جنگل !

مهندس بن بست ها را می شکند، یعنی تسلیم بن بست ها نمی شود.! چند سالی است که مدیریت جنگل

 

مهندسی در جنگل !

مهندس بن بست ها را می شکند، یعنی تسلیم بن بست ها نمی شود.! چند سالی است که مدیریت جنگل با غلبه احساس بر عقل مواجه شد و لرزه بر بنیان مهندسی جنگل انداخت، هر چند متاثر از اجرای ایده مندی، مهندسان با تجربه در مدیریت علمی عملی جنگل غالبا منفعل شده اند و در جاشیه اند و مترصد فرصت بازنشستگی ! اما رسالت مهندسین جوان این است که بن بست ها را بشکنند، تا چنین روزهایی برای مهندسی و مردم میمون و مبارک شود.

 مصادف با چنین روزی دولت یک شخصیت علمی را به عنوان وزیر جهاد کشاورزی پیشنهاد داد، آیا او می تواند جنگلداری و مهندسی را احیا و فعالیت ها را دانش بنیان به جریان بیاندازد ؟

یقین داشته باشید که هرگز با نگاه سنتی، بحران‌های اقتصادی کشور حل نمی‌شود، بلکه تکرار آزمون و خطایی است که به عمق بحران می‌افزاید ! تنها راه خروج از بن بست های کنونی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد و حرکت در مسیر استقرار و پیاده سازی اقتصاد درونزا و دانش‌بنیان کردن هر فعالیت است.

در هر حال هیچ اثری از فعالیت جنگلداری دارای اقتصاد درون زا نیست و وهم و گمان بر مهندسی جنگل غلبه کرد وهم هایی چون قرارداد دهساله «مجریان طرح ها مگر جنگل ها را پس می دهند» اما پس از فسخ قرارداد مستاصل شدند که با این جنگل ها و دارایی های تملکی طرح های جنگلداری چه کنند ؟ آنها تصمیم گرفتند بر خلاف ایده های خود که می گفتند «مجریان طرح ها می برند و می برند» با همان ها قرارداد حفاظتی منعقد کنند ! یا در مورد بهره برداری شدید از جنگل « بعدها که مشخص شد به ازای هر هکتار از محدوده طرح جنگلداری کمتر نیم مترمکعب برداشت می شود» گفتند این مقدار حجم برداشت که هیچ تاثیری بر روی صنعت ندارد ! اطاله کلام نکنم وهم ها عدیده اند.

اما وهم دیگری که به مفهوم استراحت جنگل، بیشرین خسارت را وارد نمود، مسئله اعتبار دولتی است « می گفتند با اهمیت جنگل دولت درصدی از درامد نفت را به نگهداری جنگل اختصاص دهد» من گفتم به برنامه صیانت و عملکرد دستگاه های متعهد در برنامه صیانت نگاه کنند ! اگر معتقدند که عملکرد مدیریت جنگل به ارزیابی نیاز دارد، عملکرد دولت در مورد جنگل نیز نیاز به ارزیابی دارد !. اکنون حتی می بینیم که کُمیت فعالیت های حفاظت جنگل که متکی به بودجه دولتی بود می لنگد !

مهندس باید مصادف با روز مهندسی این چنین خبرها را بخواند ! البته خبر قطع ۲۰۰۰ اصله درخت #توسکا - #شفت – #گیلان در فضای مجازی هر کسی را تا نتیجه صحت و سقم این خبر آزرده خاطر می کند، اما شاید کام عاشق طبیعت تا آشکار شدن واقعیت ها شیرین باشد. یعنی شاید وهم و گمان را بر مهندسی ترجیح می دهند.

ایرانیان باید در رابطه با مهندسی در جنگل جدی باشند ! یا باید مهندسی در جنگل را به بوته فراموشی بسپارند ! یا به مبانی مهندسی عنایت کنند !

جلگه گیلان پر بارش ترین و سبزترین نقطه کشور است و هر یک از ایرانیان می تواند با محصور کردن یک قطعه زمین ۱۰۰۰ متری یک تجربه ای جدی در زندگی خود - استمرار تولید- توان تجدید پذیری و... کسب کند ! یعنی قطعا بعد از ۵ سال در همان قطعه زمین ۱۰۰۰ متری محصور شده ی دور از دسترس اشخاص، مالک یک توسکا زاری و بعد از دهسال مالک جنگل توسکا خواهد بود. اما در همین استان گیلان سال ها قبل درختی را تشییع کردند و در آن روز حرف های خوبی زدند ! اما اکنون با ادامه همان تشییع ها و اجرای ایده ها می بینند که مهندسی جنگل و اقتصاد استان و فعالیت کارخانه چوکا را به چالش انداخته اند !

روز مهندسی بر مهندسان بن بست شکن بخش جنگل مبارکباد، پیشنهاد می کنم به یمن این روز از نقل مهندسی عبور و به عقل مهندسی رجوع کنند و اقتصاد را به عنوان اولین مسئله کشور بدانند و اقتصاد درون زای مدیریت جنگل را که تحت مدیریت مبتنی بر تهیه و تصویب و اجرای طرح جنگلداری بود، بازمهندسی و احیا و بازسازی نمایند و از وهم و تصور که نقیض رفتار مهندسی است فاصله بگیرند.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 13 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم