آمار بازدیدکنندگان سایت

02376653
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
654
1256
1910
7382
38308
2376653

آی‌پی شما: 3.236.97.49
امروز: ساعت

نتیجه تعطیلی طرح های جنگلداری

 

 

نتیجه تعطیلی طرح های جنگلداری

نخوری، می خورند ! گفته اند: گردشگری سدها تا پایان سال کلید می‌خورد. در حالی این خبر منتشر شد که کمیت دولت در بهینه سازی مدیریت جنگل لنگ زد و به بهانه توقف بهره برداری تجاری از جنگل ها، طرح های جنگلداری نیز تعطیل کرد.

پس از گذشت سه سال از توقف بهره برداری، مردم با نماد رها سازی مدیریت جنگل مواجه شدند، اکنون کسی از اساتید دانشگاه یا بخش تحقیقات یا بخش اجرا، به شرایط موجود اسف بار مدیریت بدون بودجه بر جنگل ها، راضی نیست.

اما دولت صدای نا رضایتی ها را هیچگاه نشنید، تا حداقل بودجه نگهداری جنگل های تحت پوشش طرح های تعطیل شده را بدهد یا دست از توهم بردارد و رفتاری توام با تدبیر داشته باشد و مشخص گردد صبح دیگری پیش رو دارد و چشم خواب آلوده اش را می شوید یا گوشش را به نظرات اساتید دانشگاه بدهکار می نماید.

به طور واضح مردم حق دارند از تفاوت دو نوع بهره برداری « درعرصه - دراعیان جنگل ها» را مقایسه کنند و بدانند که؛

بهره برداری از اعیان جنگل ها در طرح جنگلداری با قراردادهای دهساله «هر چند خیلی مخرببه زعم بعضی ها» ! حداقل مساحت عرصه جنگل«أموال عمومی» را کاهش نمی داد و برای نسل های اتی همین مساحت را باقی می گذاشت، اما با بهره برداری از منابع آبی در محدوده ۱۳۳۰ سد کشور، به موجب قراردادهای بر خلاف قانون دستگاه بهره بردار در عرصه های منابع طبیعی« آب منطقه ای»حداقل مساحتی را که به انحاء مختلفاز حیطه نمایندگی مالکیت و مدیریت منابع طبیعی  خارج می کند، بیش از یک میلیون هکتار از مساحت اراضی «غالبا جنگلی» خواهد بود.

آمار تعداد سدهای کشور به تفکیک دستگاه اجرایی در مراحل مختلف

دستگاه اجرایی

مطالعاتی

اجرایی

بهره برداری

مجموع

توسعه منابع آب و نیروی ایران

۲۴

۱۱

۷

۴۲

جهاد کشاورزی

۵۷

۶

۲۹۸

۳۶۱

مجموع

۵۳۷

۱۴۶

۶۴۷

۱,۳۳۰

افکار عمومی از سد سازی ها نا راضی است ! اما با گردشگری در محدوده سد، دولت اش را با جاش می خورد. از این رو برای هر کسی که به حفظ منافع ملی در منابع ملی شده ی کشور چشم دوخته «دولتی ها اقتصاد دانان فعالان اجتماعی» تامل بررسی حجم سرمایه گذاری دولت در بخش منابع طبیعی و بالاخص جنگل لازم است !

 باید حجم سرمایه گذاری در بخش منابع طبیعی را با حجم سرمایه گذاری در بخش گردشگری – حجم سرمایه گذاری در بخش سد سازی مقایسه کنند و راستی آزمایی اهمیت دادن به حفظ و حمایت از جنگل ها در مدیریت کشور مشخص شود، که جنگل ها به نحو دیگری تخریب می شدند و دولت برای حل مسئله صورت مسئله با تعطیلی طرح ها پاک کرد و همه در حیرت أوضاع نابه سامان در رها شدن عوامل تخریب جنگل ها به حال خود ! افسوس و حسرت هیچ سودی برای مردم ندارد ! نخوری می خورند !

علم تخصص تجربه در منابع با ارزشی چون جنگل که موهبت الهی است و توان تجدیدپذیری دارد و سازمانیکه رسالت و ماموریتش را در اجرای قانون حفاظت و بهره برداری با اهداف کلی حفظ احیا و اصلاح و توسعه و بهربرداری و هدف راهبردی استمرار تولید به جریان انداخته و با بهره برداری ۳۶ میلیون مترمکعبی در طول ۵۰ و اندی سال و تولید حجم سرپا در سطوح احیا به حجم بیش از ۴۰ میلیون متر مکعب، دارای عملکرد ارزشمند در تولید دارایی های تملکی است، اقتصاد درونزای جنگل را رها کرده است !  و شرایط به نحوی است که اساتید مرتبط با این تخصص و فعالیت و متخصصان بخش اجرا حسرت بخورند !

تا بود چنین بود !

در اینجا گردشگری سدها تا پایان سال کلید می‌خورد را بخوانید ! شاید بین بهره برداری از عرصه جنگلی و بهره برداری از اعیان جنگلی فرقی قائل شدید – یا – بین قرارداد اجاره بر خلاف قانون دستگاه بهره بردار « وزارت نیرو» وزارت گردشگری و میراث فرهنگی» و قرارداد اجاره دستگاه اجرایی دارای سمت نماینده مالکیت در أموال عمومی منابع طبیعی فرقی قائل شدید و با اعلام نظر شما ! با جنگل خواری مخالفت شود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 29 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم