آمار بازدیدکنندگان سایت

02508178
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1028
1152
2180
26849
57505
2508178

آی‌پی شما: 34.234.223.162
امروز: ساعت

منابع طبیعی چه فایده ملی دارد ؟

با نیم نگاهی به وضعیت و مدیریت منابع طبیعی کشورمان در خواهیم یافت که مقامات کشور با یک واقعیت محض خود کرده را تدبیر

 

منابع طبیعی چه فایده ملی دارد ؟

با نیم نگاهی به وضعیت و مدیریت منابع طبیعی کشورمان در خواهیم یافت که مقامات کشور با یک واقعیت محض خود کرده را تدبیر نیست، مواجهند ! که ماهیتا منابع طبیعی کشور بعنوان سرمایه ملی، با رها کردن طرح و برنامه های اجرایی دارای سابقه چندین ساله خود، با اعمال سلایق فردی و فشل شدن در مدیریت فقط سرافکندگی ملی برای مردم در پی دارد !

اگر منابع طبیعی کشور به باور آحاد جامعه بزرگترین سرمایه ملی کشور محسوب می شود، چرا نمی توان در گزارشات اقتصادی کشور نقش و سهمی از این سرمایه خدادادی را در اقتصاد ملی ملاحظه کرد!

گویا منایع طبیعی کشور در دوران رکود و تحریم نه تنها سرمایه نیست،

بلکه وزر و وبال اقتصاد ملی و مقامات کشور است !

یک خبر بسیار واضح و بدیهی از یک جلسه تشکیل شده در سازمان برنامه و بودجه با حضور معاون رئيس جمهور و سرپرست وزارت جهاد کشاورزی که متعاقب تصمیمات این جلسه گفته اند؛ تا پایان سال کلیه مطالبات کارکنان طرح پرداخت می شود.

احتمالا از یادشان رفته و یا نمی دانند که طرح جنگلداری را تعطیل کرده اند ! قرار بود با توقف بهره برداری تجاری به جنگل های طرح استراحت بدهند ! نباید جاده و ساختمان را مستهلک  کنند !

گویا تکلیف قانونی نگهداری دارایی های طرح جنگلداری را به دست تاریخ سپرده اند. انگار تمام دارایی های طرح های جنگلداری تعطیل شده یک تعداد کارکنان طرح هستند و جنگل و جنگلکاری و جاده و ساختمان و ... نگهداری نمی خواهند، خبر طوری تنظیم می شود که انگار دولت مجری قانون بودجه سالیانه نیست و با موافقت در پرداخت حقوق کارکنان طرح شق القمر کرده است.

چرا فقط از بخش منابع طبیعی کشور اخبار فقر و محرومیت جنگل نشینان - قاچاق چوب و سایر فراورده های غیر چوبی - آتش سوزی - کوره های غیر مجاز تولید ذغال - جنگل خواری - کوه خواری و... تن مردم جامعه مان را می لرزاند و ذینفعان حتی از طریق انتفاع این باصطلاح سرمایه ملی منتفع نمی شوند !

چه کسی از غیر متخصص ها یا متخصص های غیر مرتبط با جنگل و مجموعه منابع طبیعی و یا متخصص های مرتبط فاقد تجربه در اجرای برنامه های اجرایی نظیر طرح جنگلداری، برای منابع طبیعی کشور تصمیم می سازد و مقامات کشور تصمیم می گیرند، تصمیمی که سراسر هزینه بر است و فاقد فایده ملی است.

اگر جنگلخواری بد است، زمان خواری بسیار بدتر است !

زمان بی تکرار در گذر است و استراحت جنگل سه سال گذشت «دستمان خالی است و خرما بر نخیل» در این سه سال جنگل هرگز راحت نبود تا به سمت استراحت برود ! موافق و مخالف ایده تنفس تا کنون در طول این سه سال از اخبار بد گفتند و هیچ کسی از صبح جنگل استراحت کرده را به تصویر نکشید و تجسمی از آن بیان نکرد !

از این دلسوزی برای جنگل به سمت یک خود سوزی جنگل می رویم چرا ؟

منابع طبیعی - سرمایه ملی - فایده ملی به مسئله پیچیده کشور تبدیل شد، در حالیکه مقامات کشور حتی ضرب المثل ناب ایرانی «سکه سیاه برای روز سیاه» را فراموش کرده اند، آیا برای چنین مسئله پیچیده ای می توان انتظار تدبیر مدیریتی داشت تا حفظ این سرمایه ملی به وزر و وبال تبدیل نشود ؟

ده میلیون هکتار جنگل در طول ماه جاری در کشور استرالیا ناباورانه سوخت و مجموعه ای از تنوع زیستی گیاهی و جانوری حفاظت شده - در شرف انقراض را به سمت انقراض سوق داد ! در یکی از پست های اینستاگرام یکی از فالوئر های گرامی در کامنتی مرقوم فرمود، چرا ناتو برای إطفاء حریق به کمک استرالیا نمی رود ؟ خواستم اشاره کنم که خباثت اخلاقی استکباری در جهان، دهکده جهانی آرمانی را اکنون به طویله ای تبدیل کرده است ! انجام چنان اقدام پسندیده ای از طریق ناتو بعید است !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم