آمار بازدیدکنندگان سایت

02508182
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1032
1152
2184
26853
57505
2508182

آی‌پی شما: 34.234.223.162
امروز: ساعت

بودجه زندان ارقام دخل و خرج است !

بودجه زندان ارقام دخل و خرج است !

به بهانه ی دیروز و امروز، روز تقدیم لایحه بودجه ۱۳۹۹ !

 

بودجه زندان ارقام دخل و خرج است !

به بهانه ی دیروز و امروز، روز تقدیم لایحه بودجه ۱۳۹۹ ! 

این نکته با اهمیت است که بدانیم، بودجه چون بیابانی خشک است و زندان ارقام پیدا و پنهان مجموعه پیش بینی های دخل و خرج ناشی از وهم و گمان است ! درست شبیه زندانیان کشور که نه تعدادشان مشخص است و نه هزینه هایشان و قرار است که تنبیه شوند، اما حتی افراد فقیر جامعه هزینه های تنّبه مجرمان را پرداخت می کنند !

وقوف بر اینگونه فرایندهای مسئولانه تا غیر مسئولانه غیر قابل کتمان در بودجه و بودجه ریزی سبب می شود که به تنظیم و تصویب بودجه ریزی عملیاتی تاکید و اصرار داشته باشیم و بودجه ریزی کنونی را کلا مبهم و غیر منصفانه یا به دور از  عدالت انصاف بدانیم !

اکنون باید به مالیات مستقیم یعنی تنها پیش بینی درآمدِ بی کم و کاستِ دولت در لایحه بودجه عمومی اشاره کنم و دیگر منابع درآمدی دولت که در هالهِ ابهام «پیش بینی» محض قرار می گیرند ! و این نکته را توصیه کنم که : لازم است به درآمدهای در بودجه سالیانه کشور نیم نگاهی بیاندازید !

با چنین تاملی متوجه می شوید، حتی افراد زیر خط فقر جامعه به عنوان پرداخت کننده مالیات مستقیم سهم و نقش  دارند و این نکته قابل کتمانی نیست !

شاید بودجه عمومی کشور مجموعه ی دخل و خرجِ باری به هر جهت بنماید، به عنوان مثال :

هزینه های سوخت و استهلاک و دستمزد راننده یک دستگاه کامیون کشنده متعلق به یک دستگاه اجرایی را در نظر بگیرید که از مرکز محموله ای را به غرب یا شرق و جنوب برده است ! دستگاهی دیگر انتقال محموله ای از همان نقاط را در دستور کار دارد ! هیچکدام به هم هیچ ربطی ندارند، در حالیکه ارقام هزینه هر یک از دستگاه ها در بودجه سالیانه مندرج است !

به سهم هزینه نگهداری زندانیان و ساخت زندان برگریدید ! از مفاسد اقتصادی کشور که حتی برخی زندان ها را لاکچری کرده و یا انبوهی از زندانی هاییکه خارج از عرف و قانون، که با انباشت زندانی خود، زندانبان ها را مستاصل کرده اند !

به یک جنبه از ماهیت بودجه ریزی عملیاتی باید توجه نمود که با کمترین هزینه بیشترین خدمت تولید می شود ! درک این نکته کمک می کند که گسستگی برخی از خرج ها در ارقام بودجه به سمت پیوستگی و هدفمند نمودن و یا اثر بخشی خرج یا هزینه در تولید خدمت تمرکز بیشتری معطوف شود.

هرگز قابل هضم نیست که سرانه هزینه آموزش هر دانش‌آموز رقمی معادل ۲ میلیون و ۷۰۰‌ هزار تومان باشد و هزینه تنبیه برای هر زندانی روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان و سالانه بیش از ۳۶ میلیون ۵۰۰ هزار تومان باشد !

تصور کنید ! در یک اقدام غیر مسئولانه در نحوه ی هزینه کردهای ارقام بودجه ! هزینه های تنبیه افراد مجرم به افراد قانونمند ولو فقیر جامعه تحمیل می شوند !

جامعه ایکه مقاماتش قادر به تنظیم بودجه و منطقی کردن هزینه ها با قیمت تمام شده نیستند و به هزینه آموزش کمتر از هزینه تنبیه رجحان می دهند ا

بودجه سالیانه چون بیابان خشک است ! بیابان هایی که قرار است با اعتبار ۶۶۰ میلیاردی احیا شود، مانند بودجه سالیانه ای که قرار است با پیش بینی درآمدهایی تابآوری داشته و کسری نیاورد ! حتی اگر احیای بیابان ها با عملیات دقیق و دانش بنیان اثر بخش تلقی شود، چرا بودجه ریزی عملیاتی امکانپذیر تلقی نشود ؟ و حدود ۲۲۰ هزار زندانی کشور، به موجب احکام قضایی محکوم به احیای بیابان های کشور نشوند و هزینه های نگهداری زندان ها، صرف عمران و احیای منابع طبیعی بیابانی نشود ؟

چرا مردم هزینه های تنبیهی ۸۰۰۰ میلیارد تومانی جامعه را پرداخت کنند و مقامات کشور قادر به حل مسئله کاهش هزینه ها و منطقی و عملیاتی نمودن هزینه ها برای بیشترین حجم تولید خدمت به مردم نشوند ؟

ریاست قوه قضاییه فرمودند «فساد با شاخصه عدالت گستری نظام سازگار نیست فساد ظلم به مردم و نظام است و امر مردودی است» چرا مقامات مدعی عدالت اجتماعی کشور باید به دریافت مالیات مستقیم از افراد زیر خط فقر جامعه و ساخت زندان های لاکچری در قلب شهرها راضی باشند ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 15 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم