آمار بازدیدکنندگان سایت

02139588
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
28
1899
3617
11705
30535
2139588

آی‌پی شما: 3.231.229.89
امروز: ساعت

فساد اقتصادی ناشی از ضعف بوروکراسی است.

نگوییم بوروکراسی اداری موجب فساد اقتصادی می شود، فساد اقتصادی کشور ناشی از تالی فاسد ناتوانی های

 

فساد اقتصادی ناشی از ضعف بوروکراسی است.

نگوییم بوروکراسی اداری موجب فساد اقتصادی می شود، فساد اقتصادی کشور ناشی از تالی فاسد ناتوانی های نظام اداری در کشور است که ماهیت بوروکراسی خود را به تبع اعمال سلایق یا اجرای ایده ها بتدریج از دست داده است. نکته با اهمیت این است که رئیس محترم قوه قضاییه کشور سخنی بدین مضمون می گویند: که هیچ کارآفرین و سرمایه گذاری آماده پرداخت رشوه نیست، اما بوروکراسی اداری و سخت کردن کارها منجر به پرداخت رشوه می شود.

ترجمه و اقتباس «قوانين اداري» از دیگر كشورهاي کاری مرسوم و متداول در همه کشورهای جهان است، همچنانکه بومی سازی بر مبنای «تولید دانش» در یافته ها و نتایج پژوهشی به عنوان امری مکمل متداول است.

اما در ایران کافی است هر پژوهشگری فقط بر روی بانکداری اسلامی تمرکز کند که با اقتباس از نظام بانکی از کشورهای مختلف جهان به اجرا گذاشته و پس از انقلاب اسلامی با ممنوعیت ربا در بانکداری، تحت عنوان بانکداری بدون ربا سود ۲۴ و گاه تا ۳۰ درصد می گیرد و آن را ربا نمی داند، در حالیکه اغلب بانک های در کشورهای توسعه یافته در جهان سودی معادل تسهیلات قرض الحسنه در بانک های کشور ایران را دریافت می کنند.

قطعاً فساد اقتصادی را باید چوب لای چرخ تولید داخلی دانست و مبارزه با فساد اقتصادی را هموار کردن راه تولید و رونق تولید داخلی تلقی نمود !

در مقوله فساد جنگل خواری - زمینخواری نیز باید این نکته را یادآوری کرد که استخدام کارکنان منابع طبیعی مانند دیگر مستخدمین دولت وقت مزدی است و اتفاقات و وقایع تصرفات من غیر حق جنگل خواران دور از چشم و کلا غیر از اوقات اداری انجام می شود، اما جامعه در رابطه با حفاظت از منابع طبیعی مطالبات خدمت شبانه روزی «کارمزدی» را انتظار دارد، از بوروکراسی شاید همان تعریف عامیانه اش را استنباط می کنند.

در هر حال نقشه راه دستیابی به اهدافی مبارکی چون بانکداری بدون ربا انجام دقیق انواع عقود اسلامی است نه قرارداد تشریفاتی صرف و یا حفاظت از منابع طبیعی، مستلزم توجه به استخدام مستخدمین کارآمد برای سه زمان از شبانه روز و توانمندسازی کارکنان در نظام اداری کشور است، نه استخدام متداول و معمول !. بنابراین باید بتوانند تعریف درستی از واژه بروکراسی «به معنی دفتر کار میز خدمت، بعلاوه انجام حاکمیت» داشته باشند.

سه تعریف برای واژه بروکراسی در جامعه رایج است. در علوم سیاسی به حکومت ادارى در جامعه شناسی به عقلانی کردن فعالیت جمعی و در برداشت و محاورات عامیانه «به قوانین پیچیده و سخت و رفتار خشک غیر منعطف و مرموز مجریان» نسبت داده می شود. شاید از این تعریف عامیانه پیکر امانوئل كانت در قبر بلرزد.

بوروكراسي از ديدگاه كانت رفتار اداری قاعده‌مند محسوب مي‌شود كه در آن شرح وظايف و اختيارات هر فرد مشخص است و روند تحقق هر عمل و رفتاري در هر ارگان و سازمانی از ابتدا تا انتهای تولید هر خدمت مدون ‌باشد، چگونه عوام به چنین رفتار نظامند اداری «فساد اداری» می گویند !

قانون مدیریت خدمات کشوری توانست تا حدودی دو بعد از ابعاد بوروکراسی را در قالب واژه چابک سازی دولت با دو واژه امور تصدیگری و امور حاکمیتی به سمت بومی سازی سوق دهد، اما با اعمال سلایق در دولت نهم و دهم پاره پاره شد.

فساد ناشی از بوروکراسی اداری نیست، نتیجه ناکارآمدی سیستم ها و روش ها در ارائه خدمت است. که در دفاتر پیشخوان از مراجعه کننده کد ملی می خواهند و در سامانه چک می کنند، اما شاید اسناد هویتی برای آنها قابل دسترسی نیست و یا روش های کار را طوری برای آنها نوشتند که تصویر اسناد هویتی مراجعه کننده را به صورت فیزیکی پیوست ضمیمه مدارک تقاضا می کنند.

در بندهای ماده ۲ آیین نامه پيشگيري و مبارزه با رشوه در دستگاه هاي اجرائي مصوب سال ۸۳ می توان این فرازها را مرور کرد. «شفاف سازي مراحل انجام خدمات» - «اطلاع رساني مناسب به مردم» - «اصلاح و كوتاه نمودن روش هاي انجام خدمات» -« توسعه فناوري اداري»،

کدام دستگاه اجرایی در تولید و کاربست این فرازها موفق بوده است، توانایی لازم برای اصلاح روش های انجام خدمات شاید به کلی از دست رفته است.

نفی بوروکراسی یعنی نفی نظام اداری کلاسیک ! سلامت اداری پیوسته تابعی از بوروکراسی اداری بوده و اساسا باید بوروکراسی اداری را، بستر و شالوده انجام فعالیت های دانش بنیان و ارائه خدمات استاندارد دولتی به مردم دانست ! و مانع از ایجاد گپ و شکاف و یا استفاده از هر گونه ایده و سلیقه در نظام اداری شد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم