آمار بازدیدکنندگان سایت

02139699
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
139
1899
3728
11816
30535
2139699

آی‌پی شما: 3.231.229.89
امروز: ساعت

زراعت در زون جنگل، منشا بحران جنگل زدایی

هر کسی می تواند بگوید در زون جنگل زمین زراعی نداریم، اما اگر او جنگلبان باشد قطعا بر اساس قانون و سوابق اجرایی ملی شدن جنگل ها اظهار نظر

 

زراعت در زون جنگل، منشا بحران جنگل زدایی

 

هر کسی می تواند بگوید در زون جنگل زمین زراعی نداریم، اما اگر او جنگلبان باشد قطعا بر اساس قانون و سوابق اجرایی ملی شدن جنگل ها اظهار نظر می کند و اذعان به وجود زراعت در زون جنگل خواهد کرد، اما اگر کسی بگویند زراعت متداول و معمول در جنگل مشکلی ندارد، او قطعا از حفاظت جنگل بر اساس سیاست جنگل هیچ درس آموختی ندارد.

نمی توان به زراعت های یک ساله نیازمند به شخم در زون جنگل و مرتع ادامه داد !

شتر سواری دولا دولا نمی شود، نظام جمهوری اسلامی یا با جنگل خواری و زمینخواری برنامه ی مقابله دارد، یا دو گانه عمل می کند و فعل تجاوز و تخریب در جنگل و مرتع را، کماکان احیای اراضی می نامد و به تصمیم مشخصی نرسیده است.

حوادث و بلایای طبیعی در چهلمین سال انقلاب به مردم و مقامات آموخت، تبدیل جنگل ها و مراتع به باغ و زمین، با پیامد فرسایش خاک، قطعا خسارت بار است و اصرار به ادامه زراعت در اراضی محاط در جنگل و مرتع، هرگز نمی تواند فعالیتی اقتصادی تلقی شود.

مقامات کشور این حق ندارند که به تعارض ها در انواع فعالیت ها و مدیریت ها دامن بزنند، آنها نزدیک به طبیعت عمل کنند و مانند عرصه ناهموار جنگل، راه تبدیل جنگل و تغییر کاربری را نا هموار کنند. همه کشورهای توسعه یافته به لحاظ تعارض در مدیریت ادامه فعالیت زراعی را علاوه بر مشکلات عدیده حفاظتی فاقد توجیه اقتصادی و مذموم می دانند !

در سنوات اخیر همه کشورها رویکرد تبدیل و تغییر کاربری جنگل ها و مراتع، فعالیتی مذموم و فاقد توجیه اقتصادی تلقی می کنند، اما در کشور ایران هنوز چنین أراده ای برای تعیین تکلیف در دولت نیست ! قطعا باید با ملاحظه دو نگرش تخصصی اقلیم خشک و نیمه خشک ایران و همچنین کوهستانی بودن جنگل ها و مراتع، کلاً برای کشت های یک ساله غیر اقتصادی و مذموم و مخرب محسوب شود.

ایران کشوری وسیع و دارای پیشینه دامداری است، همه کشورها دارای چنین پیشینه ای هستند، اما برخی کشورها پیشینه های سنتی خود را«یعنی همان کشاورزی معیشتی را»با تحول و توسعه مواجه کردند و اکنون به عنوان تولید کننده های بزرگی در امور دام و دامپروری در جهان ایفای نقش می کنند.

یعنی حتی آنها کار شاقی که آنها انجام داده اند، بلکه تصمیمی مبتنی بر الگوی کشت گرفتند و برای تامین و تولید علوفه از دامداری و زراعت عبور کردند و دامپروری می کنند ! یعنی کاهش هزینه و کاهش سختی ها و مشکلات معیشتی ! آنها توانستند توانمندی را متبلور کنند ! یعنی توانستند خود را از فعالیت دامداری معیشتی به فعالیت اقتصادی ارتقا دهند.

جنگلبان ها نمی توانند انکار کنند که مردم ما در مراتع کشور سطوح علوفه چینی داشتند ! مقامات دولتی ما هم انکار نکنند ! گاهی محاط در زراعت و گاهی محاط در زون مراتع ! اما جنگلداران ما در فرایند ملی کردن، سطوح علوفه چینی را ملی کرده اند ! یعنی بار معنوی مالکیت در اجرای ملی کردن مشتبه شد ! زیرا مالکیت بر توسعه مدیریت سایه سنگینی انداخت و به نحو مؤثری، امر را بر فعالان این بخش و ناظران در مراتع مشتبه شد !

اگر به توسعه مدیریت اهمیت دهیم، در هر سامانه مرتعی می توان سطوح مناسبی برای علوفه چینی یا به طور اخص برداشت گیاهان دارویی را برای سطوحی تعیین و مشخص کرد. شاید ما هیچگاه نتوانستیم از توانمندسازی درک درستی داشته باشیم که به توسعه مدیریت اهمیت ندادیم و به همین سبب سایه سنگین مالکیت را با دستورالعمل های لا یتغیر بر فعالیت دامداری تحمیل کردیم، تا نظام بهره برداری در مراتع نتواند در قالب طرح مرتعداری اصلاح شود !

در فعالیت زراعی محاط در زون جنگل نیز می توان به همین شکل از طریق توسعه مدیریت، با تمهیداتی در یک برنامه عملیاتی هدفگذاری متنوعی کرد ! تا مالکین و متصرفین اراضی محاط فروشنده اراضی محاط نباشند و ساختمان های خوش نشینی چون قارچ در دل جنگل سبز نشوند !

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 20 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم