آمار بازدیدکنندگان سایت

02139667
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
107
1899
3696
11784
30535
2139667

آی‌پی شما: 3.231.229.89
امروز: ساعت

توقف بهره برداری از جنگل ها نه علمی بود و نه منطبق با نقشه جامع علمی !

نقشه جامع علمی کشور طی ۱۶ جلسه بررسی و در ششصد و هفتاد و نهمین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب شد. اما بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه ششم الحاقی

 

 

توقف بهره برداری از جنگل ها نه علمی بود و نه منطبق با نقشه جامع علمی !

نقشه جامع علمی کشور طی ۱۶ جلسه بررسی و در ششصد و هفتاد و نهمین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب شد. اما بند ف ماده ۳۸ قانون برنامه ششم الحاقی به لایحه برنامه ششم تلقی می شود، که راجع به جنگل و اجرای یک ایده فاقد پژوهش است و متولی جنگل هیچ اعتقادی به آن ندارد.

واقعیات تصنعی و رفرمیک در برنامه گرایی کشور را در این پرانتز نوشتم « برنامه توسعه پنج ساله را ژست توسعه و عامل تخریب توسعه کشور بدانید» در چارچوب نظری و عملی توسعه قطعا باید دانش بنیان باشد و در کشور ما مانند انتقال آب از دریای خزر و توقف بهره برداری از جنگل قطعا بر خلاف علم و دانش اجرایی دنبال می شود.

اولویت های علم و فناوری کشور در فصل سوم نقشه اینگونه بیان شده است. « استخراج اولويت هاي علم و فناوري كشور در سند حاضر حاصل تركيب رويكردهاي مزيت محوري، نياز محوري، مرز شكنانه و آينده ‌نگري است. بر اين اساس و به منظور تحقق اولويت ها، نوع پشتيباني از آنها بسته به وضع موجود علوم و فناوری های مرتبط و نوع توسعة كمي و تحول و ارتقاي كيفي مورد نظر در طيف وسيعي از پشتيبانی های فكري، مالي، قانوني، منابع انساني و مديريتي متغير خواهد بود.»

اولویت نیز « به ترتیب در سه سطح الف، ب و ج تبيين شدهاند.

در اولويت هاي ج می خوانیم :

در فناوری: اپتوالکترونیک – کاتالیست ها ... - احیا و بهرهبرداری  مراتع و جنگل ها - فناوری های بومی؛

در علوم پايه و كاربردي: جبر و ریاضیات غیرخطی - ... - تولید ارقام و گونههای مناسب با بهرهبرداری از تنوع زیستی - بهینه سازی الگوی کشت منطقهای - ... ؛

در سلامت :  ...

منظور از اين نوع دستهبندي اینگونه بیان شده است: « تفاوت شكل و ميزان تخصيص منابع اعم از مالي و انساني و توجه ويژة مديران و مسئولان است، به اين معنا که حصول اطمينان از رشد و شکوفايي در برخي از اولويت ها نيازمند توجه، هدايت و پشتيباني در سطوح کلان مديريتي کشور است و در برخي ديگر رشد و توسعه با پشتیبانی مديريتهاي مياني و تخصيص غيرمتمرکز منابع حاصل خواهد شد.»

در فصل پنجم در مورد نظام اجرا، نظارت، ارزيابي و به­روز رساني نقشة جامع علمي کشور می خوانیم :

اتخاذ تدابير لازم در لايه های مختلف نظام علم و فناوري و ترسيم صحيح و شفاف گردش فعاليت‌ها و تعاملات در بين اجزاي نظام، ضامن اجراي نقشه و ارتقاي بهرهوري کشور در اين زمينه است...

.... «ستاد راهبری اجرای نقشۀ جامع علمی کشور با همکاری دستگاه های ذیربط موظف است گزارش وضع موجود علم و فناوري كشور را بر اساس شاخص هاي نقشة جامع علمي كشور طي يكسال تدوين كند. علاوه بر آن اين ستاد گزارش ارزيابي وضع موجود علم و فناوري كشور را هر ساله بر اساس آخرين شاخص ها تدوين ميكند و به شوراي عالي انقلاب فرهنگي تسليم خواهد كرد.»

چگونه می توان یک اقدام اجرایی بر خلاف نقشه علمی کشور را، علمی تلقی نمود ؟ همه می بینند حتی توهم تنفس جنگل ، واژه استراحت جنگل را مشتبه کرد و پس از توقف بهره برداری مجاز از جنگل عملا ً احیا و توسعه در جنگل نیز مختل و به دارایی های تولید شده پنجاه ساله چوب حراج زده شد.

اکنون که همگان واقف به بهره برداری غیر مجاز بیش از حد بهره برداری مجاز قبل از اجرای قانون موسوم به استراحت جنگل هستند و ناتوانی در تامین بودجه حفاظت و نگهداری و مراقبت از طرح های متوقف شده ! را می بینند، چگونه دست ها را روی دست می گذارند و وضعیت نا به سامان جنگل ها را بر أساس چاچوب نقشه علمی کشور گزارش نمی کنند؟

در تلاش برای نجات اقتصاد ملی از وابستگی به درآمد نفتی، باید دوری جستن از درآمدهای نفتی در رفتارمقامات نمایان باشد و بتوانند تابو پروری های ناشی از توهم را بشکنند و اجازه دهند فعالیت ها در جنگل دانش بنیان و توام با احتیاط و دوری از هر گونه شتاب همگام با طبیعت، بطئی و تعارض زدا و حمایتی در سه محور « رفع مشکل معیشتی جنگل نشینان ذینفع - تنوع زیستی گیاهی – تنوع زیستی جانوری» ادامه یابد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 30 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم