آمار بازدیدکنندگان سایت

02139627
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
67
1899
3656
11744
30535
2139627

آی‌پی شما: 3.231.229.89
امروز: ساعت

جنگل خواری وزارت نیرو در پیرامون منابع و تأسیسات آبی

دست دولتی ها نباید به دیوار منابع طبیعی برسد. مداخلات موازی برخی دستگاه ها که یکه تاز میدان تخریب منابع جنگلی و مرتعی هستند، بیانگر خواب سنگین

 

جنگل خواری وزارت نیرو در پیرامون منابع و تأسیسات آبی

دست دولتی ها نباید به دیوار منابع طبیعی برسد. مداخلات موازی برخی دستگاه ها که یکه تاز میدان تخریب منابع جنگلی و مرتعی هستند، بیانگر خواب سنگین وزارتخانه جهاد کشاورزی است. مجری قوانین مختلف در رابطه با منابع طبیعی وزارت جهاد کشاورزی است اما دفتر نظام فنی اجرایی با پیشنهاد وزارت نیرو و بدون حضور نماینده وزارت جهاد، راهنماي مطالعات تعيين حريم سواحل درياها، درياچه ها، تالاب ها و خورها را تدوین و تصویب می کند و اکنون عزم جدی توسعه گردشگری پیرامون تاسیسات آبی مطرح است و متولی منابع طبیعی در غفلت !

روزگار سیاه امروزی پارک های جنگلی کشور حاصل تصمیمات مقاماتی است که بدون ملاحظه به نقطه نظرات کارشناسی بخش منابع طبیعی برای واگذاری ها تصمیم می گیرند. در واقع مبارزه با جنگلخواری به شوخی شبیه است.

در سه دهه اخیر همه عرصه جنگلی اختصاص یافته به فعالیت گردشگری، نحت شدیدترین نوع تخریب و جنگلخواری قرار گرفته است. اثری از پارک های جنگلی و میراث به یادگار مانده تاسیس کنندگان پارک جنگلی، چون مرحوم مهندس آشتیانی در نور - سی سنگان - میرزا کوچک خان و دیگر پارک های جنگلی باقی نمانده است و هر یک با همین نوع اخبار موثق « عزم جدی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و وزارت نیرو بر توسعه فعالیت گردشگری در پیرامون منابع و تأسیسات آبی » در معرض خطر قرار گرفتند !

تفاهم نامه سه جانبه نیست ! اجرای تفاهم نامه دو جانبه بین دو وزارتخانه گردشگری و وزارت نیرو، در ارتباط با توسعه گردشگری آبی فقط می تواند پیامد تخریب داشته باشد و در جهت توسعه گردشگری پایدار، نتواند هیچ نقشی در ارتقاء منافع ملی ایفا کند.

بیش از ۱۳۳۰ سد تحت امطالعه – اجرا – بهره برداری در کشور وجود دارد. همچنانکه در ظرفیت گردشگری تاسیسات آبی کشور تردیدی وجود دارد، در ملی بودن آب نیز تردید وجود ندارد ! اما مقامات این دو دستگاه اجرایی باید بدانند که آب در زمره اموال عمومی منقول و اعیان منابع طبیعی است، یعنی غیر منقول است و عرصه نیست !

تمام عرصه منابع طبیعی کشور اعم از جنگل و سایر منابع طبیعی به نمایندگی سازمان جنگل های کشور تحت مالکیت دولت است. قانونگذار در هیچ یک از متون و منابع قانونی سده اخیر به دیگر دستگاه های اجرایی سمت نمایندگی دریافت سند اموال عمومی ملی را نداده است.

دستگاه های نظارتی بر این نکات باید تامل کنند و نگویند مساحت جنگل ها کاهش یافته و یا جنگلخواری شد و متولی جنگل هیچ اقدامی نکرد ! جنگلخواری شاخ و دم ندارد !

تقاضای آب منطقه ای در رابطه با سد سازی ها در کشور با هدف کنترل سیلاب ها و ذخیره و تنظیم آب بوده و با مساحتی که تحت دریاچه سد قرار می گیرد مورد موافقت سازمان جنگل ها جنگل ها قرار گرفته است، بنابراین با وصف اینکه  توسعه گردشگری به تاسیسات گردشگری نیاز دارد و عرصه جنگلی یا مرتعی پیرامون سدها، فاقد مطالعه و زیر ساخت ها در توسعه گردشگری است.

سدها عمدتا تاسیسات انسان ساخت پنج دهه اخیر هستند و هیچ کسی در این سدها و پیرامون آن حق عرف در بهره برداری تفرجی و گردشگری ندارد، بنابراین با این ملاحظه که هر گونه بهره برداری محلی و منطقه ای نه حق عرف محلی است نه حق شهروندی ! بهره برداری های تفرجی ماذون به اذن نمایندگی مالکیت منابع طبیعی نبوده و بر خلاف قانون است.

منابع طبیعی تجدیدپذیر بوده و متعلق به همه نسل هاست و تاسیسات انسان ساختی چون سدها که عمر محدودی دارند، نباید از طریق انتقال سند با حقوق نسل های بعدی تعارض داشته باشد. چگونه برای عرصه تحت احداث سد، که نمی توان و نباید برای آن سند انتقال صادر نمود، برای اجرای طرح های گردشگری می توان قرارداد اجاره با غیر تنظیم نمود !

تفاهم نامه دو جانبه برای توسعه گردشگری آبی ناقض حقوق ملی است و در حالیکه هیچ تاسیسات گردشگری در محدوده سدها نیست، یعنی زیر ساخت ها برای گردشگری مهیا نشده است و هر گونه اقدامی بر خلاف قانون و زمینخواری و جنگل خواری است.

همه اتفاقات زمینخواری و جنگل خواری به واسطه تب توسعه گردشگری در کشور اتفاق افتاد و اما توسعه این صنعت تحقق نیافت و خوش نشینی و حیات خلوت متمولین را روی دست نظام گذاشت. اینک تصور این است که مبارزه با زمینخواران و جنگلخواران دریا خواران در حدی جدی نیست که در آنها بیم و واهمه ایجاد کند !

 

 

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 19 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم