آمار بازدیدکنندگان سایت

02139601
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
41
1899
3630
11718
30535
2139601

آی‌پی شما: 3.231.229.89
امروز: ساعت

چه زود چشمه تدبیر در توسعه روستایی خشکید !

توسعه روستایی قطعاً توسعه باغ و زمین نیست که بدنبال انتقال آب حتی از دریای خزر به قیمت تخریب جنگل و مرتع هستند ! چگونه...

 

چه زود چشمه تدبیر در توسعه روستایی خشکید !

 توسعه روستایی قطعاً توسعه باغ و زمین نیست که بدنبال انتقال آب حتی از دریای خزر به قیمت تخریب جنگل و مرتع هستند ! چگونه بدون توسعه مدیریت می توانند به توسعه روستایی برسند ! هرگز نمی توان بدون توسعه مدیریت به توسعه روستایی رسید !

می گویند: «پرداخت وام‌ به روستاییان فقط آنها را بدهکار کرد»[1] آنگاه که سخن از «اغاز توسعه روستایی عشایری کشور»[2] بود پیش بینی چنین نتیجه ای برایمان دور از ذهن نبود که طی یادداشتی نوشتم «این توسعه روستایی مصداق پول پاشیدن است.»[3]

می دانستم بدون تدوین و تصویب برنامه عملیاتی برای توسعه روستایی، به سمت اقدامات اجرایی فاقد هدفگذاری خواهند رفت و کشور را با دو نوع تولید یعنی «تولید بدهکار بانکی و تولید محصولات فساد پذیر یا بدون مشتری» مواجه می کنند. !

قرار بود از رفتار پوپولیستی و وابستگی به درآمد نفتی فارغ شوند و در چهارچوب سیاست های اقتصاد مقاومتی به تدبیر عمل کنند ! با تشدید تحریم خیلی زود چشمه صندوق توسعه ملی خشکید ! اما چرا مردم از چشمه تدبیر و امید هیچ جوششی را مخصوصا در توسعه روستا ندیدند !

در آن مقطع زمانی معاون محترم توسعه روستایی ریاست جمهوری از جدیدترین برنامه ابلاغ اعتبارات و روش اجرایی بودجه یک و نیم میلیارد دلاری می گفت، که در آن سهم هر استان و هر بخش ا«کشاورزی، صنعت، معدن، گردشگری، کارآفرینی دانش بنیان و صنایع دستی» مشخص شده است.

کشوری که هر گاه پای صحبت هر مقام استانی و یا نمایندگان مجلسش بنشینید، آنها به نوعی استان و شهرستان خود را، قطب صنعت و کشاورزی و گردشگری و... تعریف می کنند ! چگونه در حالیکه همه استان های کشور ما قطبند ! نوک عقربک قطب نمای توسعه یافتگی جهان، هیچگاه در هیچ زمینه ای به سمت هیچ یک از شهرستان ها و استان های کشور ما نشانه نمی رود.

چه تاسف بار است برای کشوری چون ایران با اهمیت ژئوپلتیکی متفاوت تر از هر کشور دیگر در جهان که پانزده کشور مستقل در پیرامون خود دارد و با هفت درصد از جمعیت جهان و هفده درصد از سطح خشکی راه مستقیم زمینی یا هوایی یا دریایی یا هر سه را دارد، اما با شرایط اقتصادی بسیار بسیار دور از انتظار مشکل معیشتی و بیکاری مفرط و رکود مواجه است.

آقای رضوی در خبر «اغاز توسعه روستایی عشایری کشور»  گفت؛ « در برنامه ششم توسعه سالانه به طور متوسط ۳۸۴ هزار شغل برای مناطق روستایی و عشایری ایجاد خواهد شد که در این باره، اشتغال ۲۸۰ هزار تا ۳۰۰ هزار نفر را برای امسال برنامه ریزی کردیم، ضمن اینکه در اجرای ماده ۲۷ صد هزار تسهیلگر را برای کار روستاها ساماندهی خواهیم کرد همچنین برای توسعه روستاها در برنامه ششم توسعه سالانه در ۵ هزار روستا برنامه های توسعه ای اجرا خواهد شد.»

اکنون باید از ایشان گزارش نظارتی مطالبه نمود و پرسید : اسامی ۵ هزار روستا را بدهند و بگویند تسهیلگران چه نقشی در توسعه این روستاها ایفا کرده اند و پیشرفت فیزیکی طرح توسعه روستایی عشایری را برای ارزیابی گزارش کنند ! شاید کاری شده ، اما مردم نمی دانند !

توسعه روستایی نیازمند تدوین یک برنامه عملیاتی برای هر روستا است که طی آن بر حسب ظرفیت های هر روستا، در راستای افزایش بهره وری و اجرای الگوی کشت و توانمندسازی دو جانبه و توسعه صنفی در جامعه هدف، در قالب نظام فنی اجرایی هر فعالیتی طرح محور و دانش بنیان تحت اجرای مجری طرح و نظارت ناظر قرار گیرد، یعنی دولت دستگاه اجرایی را حکمران می کند تا با شکستن ساختار کارها، بتوانند با سپردن کار به تنظیم گران، کمیت و کیفیت کار و فعالیت را توسعه دهند.

تهیه و تدوین چنین برنامه های عملیاتی و اجرای آنها بدون نیاز به اعتبار دولتی بیش از ۲۰۰ هزار فرصت شغلی خواهد داشت و نظارت در سطح کاشت داشت برداشت افزایش یافته و تا بازار رسانی را تحت نظارت قرار می دهد و حمایت متولی ابعاد تازه تری می یابد.

توسعه روستایی بدون توجه به ملاحظات اجتماعی اقتصادی کشور، هرگز دارای توجیه اقتصادی نخواهد بود و در این نوع توسعه روستایی پول پاشی، آثار اعطاء تسهیلات بانکی فقط با افزایش تعداد بدهکاران بانکی کشور نمایان می شود.

 

 

 [1] - http://dehghannews.ir/?p=52290

[2] - http://iana.ir/fa/news/50969/

[3] - http://www.b-angorej.ir/index.php/2016-02-06-19-32-43/789-2018-02-13-15-47-03

 

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 26 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم