آمار بازدیدکنندگان سایت

02139540
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1879
1690
3569
11657
30535
2139540

آی‌پی شما: 3.231.229.89
امروز: ساعت

آنها كه در كار جنگل اهليت نداشتند، به ايده تنفس جنگل باور داشتند !

اكنون كسانيكه مي گويند نبايد قاچاق چوب را به تنفس جنگل پيوند زد، قطعا همان شخصیت هايي هستند كه در كار مرتبط

 

آنها كه در كار جنگل اهليت نداشتند، به ايده تنفس جنگل  باور داشتند !

اكنون كسانيكه مي گويند نبايد قاچاق چوب را به تنفس جنگل پيوند زد، قطعا همان شخصیت هايي هستند كه در كار مرتبط با جنگل اهليت ندارند !

اگر امثال ما بتوانيم آموزه هاي پزشكي را در كلاس درس تدريس كنيم، آنها هم مي توانستند در مورد جنگل و تنفس و قاچاق چوب، اظهارنظر قرين به واقع بيان كنند.

هیچ مدرسه ای بالاتر از تجربه نیست، افسوس که شهریه ای به گرانی عمر انسان دارد. آنها حتی نمی خواهند تفاوت های توسعه را بدانند که در اول دبستان نظام آموزش ایران «بابا آب داد، بابا نان داد» را درس می دهند، اما در کشور انگلیس «می توانم بخوانم و بنویسم» را و در کشور ژاپن «من باید بدانم» را !

نمی دانم چرا از این همه افول و واپسگرایی و فشل شدن بخش اجرایی و نظارتی و بروز فساد، پس از اصرار بر ایده تنفس و تصویب و اجرای قانون تنفس و اجرای دستور بر خلاف قانون توقف بهره برداری و فسخ قرارداد پیش از موعد و ناتوانی در ارائه طرح جایگزین دارای اقتصاد درون زا و ظهور بهره برداری غیر مجاز در زیر پوست فقر و بیکاری و اعتیاد جامعه درس نمی گیرند ؟

اساسا سه گزاره سبب انجام فعل جرم قاچاق چوب مي شود

- فقر مالي تهيه كننده ی چوب غیر مجاز

- وجود تقاضا در بازار مصرف چوب

- ساير که اعم از انحصار فراورده های جنگلی است و تجري ناشی از رفتار حاکمیتی غیر موثر

بی تفاوت بودن به جزئیات و شکل گیری این سه گزاره خود، بستر انحراف از نادرستی هر استدلال و نقد و بررسی می شود. از این رو دانشمندان كشور باید بسیار بیشتر در مورد علل بروز قاچاق دسته بندی عاملین قاچاق – بازار مختلف مصرف چوب قاچاق – مبادی ورودی و خروجی قاچاق و.. همچنین نگاه قانونگذار و تغییرات مبنایی و تنزل مفهومی از قاچاق به تعزیر در حوزه منابع طبیعی بدانند پتانسيل زراعت چوب كشور به دو دليل شرح زیر از دست رفت:

- دليل اول عدم وجود پتانسیل زراعت چوب اداري و اجتماعي است كه جامعه در حل این مسئله، حتي با وجود جنازه توخالی و سرخشک شده درختان ۳۵ ساله صنوبر در شفارود، حتي با وجود تجربه كشاورزان همجوار حتي با وجود دستور وزير و تقاضاي نماينده و اراده سازمان نتوانست از وضعیت استیصال خارج شود و به سمت اقتدار گام بردارد.

- دليل دوم مفهوم عملیات زراعت است، زراعت چوب در اراضي ديم ! مي شود جل الخالق ! بنابراین زراعت چوب در اراضي آبي قابل طرح و بحث است كه با وصف محدودیت اراضی آبی کشور و تهدید جدی تغییر کاربری در این اراضی مساعد و همچنین ضرورت تامین امنيت غذايي، خود به خود از امکانسنجی مي افتد و حتی در ورطه اتخاذ تصميمات حاكميتي قرار مي گيرد و يا عمدتا با نگرش صرفه اقتصادي و چگونگي تحصیل درآمد ساليانه زارع در دوره برداشت خط مي خورد.

آيا واقعاً در کارشناسی تقاضاي بازار مصرف کشور به چوب مورد نياز صنايع مبلمان - ابزار و آلات موسيقي هيزم و ذغال كبابي و قلياني و وافوري را نمي بينيد ؟

آيا واقعا در کارشناسی بحث علل بروز قاچاق به این نتیجه نرسیدند که چوب حاصل از زراعت چوب نمي تواند كالاي جايگزين مستحصلات جنگلي تصور شود ؟

آيا در جامعه هدف و مورد مطالعه آنها فقر و ركود اقتصادي عوامل ذینفع در جنگل وجود نداشته و آنها ندیدند ؟

آيا در جامعه هدف و مورد مطالعه آنها بيكاري عوامل كاري اعم از اره موتورچي مالدار و كارگر فني و ساده محسوس نبوده و یا وجود نداشته است ؟

كسانيكه معتقدند؛ نبايد قاچاق چوب را به تنفس جنگل پيوند زد ! بفرمايند در كدام جنگل كشور عهده دار مسئوليت حفاظت جنگل بوده اند.

مراعای خواست عمومی جامعه در عدم قطع درختان جنگل لازم است ! همچنانکه حفظ اقتصاد درونزای طرح ها با ادامه بهره برداری از بستر جنگل لازم است !

اگر در انجام تکلیف قانونی بسیار ضروری و حیاتی در ارائه طرح جایگزین طرح جنگلداری، ناتوانی علمی و عملی پنج ساله ای سایه انداخته است ! عین سر در گمی است که نخواهند بپذیرند؛ ناتوانی ها در کنترل قاچاق و پرداخت حقوق کارکنان و حفظ و نگهداری دارایی تولید شده پنجاه ساله طرح ها، حاصل همین عدم توجه به جزئیات و شکل گیری گزاره های دخیل در مدیریت جنگل های شمال و اقدام بسیار بد در نحوه اجرای قانون تنفس جنگل بوده است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم