آمار بازدیدکنندگان سایت

02337520
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1039
5518
7791
6557
34798
2337520

آی‌پی شما: 34.204.193.85
امروز: ساعت

به بهانه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری !

ایران که جزء برترین هاست و از قضا در صنعت گردشگری هم جزء ده کشور برتر جهان است

 

به بهانه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری !

 

ایران که جزء برترین هاست و از قضا در صنعت گردشگری هم جزء ده کشور برتر جهان است. البته این برتری نه از جنبه های برخورداری از سهم اقتصاد جهانی این صنعت ! بلکه از حیث مواهب طبیعی که دارای گرمترین نقطه جهان و خنک ترین مناطق کوهستانی است و در عین حال آثار تاریخی متنوع کهنی دارد که هم از حیث مدنی و هم از حیث دینی و مذهبی ارزشمند می باشند، اما هیچگاه نتوانسته به تناسب سهم خود از ظرفیت ها، فرصت مناسب اقتصادی برای کشور بسازد، عمدتا همه فرصت ها را از دست می دهد و ظرفیت ها را تخریب می کند.

در حالیکه اقتصاد ملی بشدت وابسته به نفت است و ادامه این وضع زیبنده نیست ! مدیریت کلان کشور نه در پی رفع موانع، بلکه با تشکیل وزارتخانه در راستای ایجاد موانع بیشتر گام برداشت، تعجب آور است که دولت خود در غوز بالا غوز کردن پیشتاز بوده است، گویا سوال و استیضاح و الزام به تعامل وزیر با نمایندگان مجلس، موانع عدم تحقق سیاست های کلی نظام بوده است !.

از تاراج آثار تاریخی در موزه های کشور که بگذیریم، از تاراج منابع طبیعی به طریق انجام سافاری و آفرود و بومگردی نمی توان گذشت، زیرا در توسعه صنعت گردشگری همه ظرفیت های تاریخی و مذهبی با مواهب طبیعی رابطه تنگاتنگی دارد.

در حالیکه اکثر گردشگران در اقصی نقاط جهان در انواع گردشگری به روابط سالم اجتماعی و امنیت و آسایش و سلامت و بهداشت اهمیت می دهند، ظرفیت های گردشگری ایران با انواع آلودگی صوتی و محیطی متفاوت به سمت شلوغی و سلب ملازمات اولیه تفرج سوق می یابد.

توسعه صنعت گردشگری چند ساله اخیر هم در هتل سازی برای اخذ تسهیلات، خصولتی بود یعنی غیر تخصصی ادامه یافت و همچنین باید باور داشت که گردشگران خارجی در ایران مشکل حجاب و... دارند ! اما مقامات کشور هم باید این تامل را داشته باشند و به همان نحویکه در روابط سیاسی، تحمل برخی ملاحظات را ضروری می دانند، باید در روابط اجتماعی اقتصادی جامعه نیز برخی ملاحظات را ملحوظ نظر قرار دهند.

اگر در ملحوظ نمودن برخی ملاحظات تامل کنیم آنگاه نمی توان انکار کرد که ۱۵ کشور مستقل، ظرفیتی هستند که با ۷ درصد جمعیت جهان و ۱۵ درصد خاک کره زمین در پیرامون این کشور همسایه دیوار به دیوارند و عمدتا با این ملاحظه که به برخی عقاید دینی مقیدند، می توانند رعایت شئونات اجتماعی را مراعات کنند.

اما مشکل کشور ما در راستای توسعه اجتماعی اقتصادی و... عمدتا توسعه مالکیت است، نه توسعه مدیریت ! به نحویکه هر یک از دستگاه های اجرایی به دنبال گرفتن زمین به بهانه اجرای طرح و برای گرفتن تسهیلات بانکی به بهانه ترهین و وثیقه بدنبال انتقال مالکیت قبل از اجرای طرح هستند !

در یادداشت قبلی با عنوان «منابع طبیعی عمدتا خارج از اختیار نمایندگی مالکیت است.» اشاره کردم که شاید سازمانیکه بر أساس قانون نمایندگی مالکیت منابع طبیعی کشور را دارد، نداند چه مساحتی تحت اختیار اوست.

ساخت و سازهای غیر مجاز و توسعه بافت روستاها و تغییر کاربری اراضی زراعی کوهستانها سبب شد، همه فعالان اجتماعی فکر کنند ! جنگل ها تخریب و تجاوز و به شکل غیر قانونی ساخته می شود، در حالیکه اگر تصاویر ماهواره ای یا عکس های هوایی را ملاحظه کنند، خواهند دید عرصه زراعی دیم بوده است.

در هر حال شرایط کنونی استان های شمالی به نحوی مخرب ییلاق نشینی را به جای توسعه صنعت گردشگری برگزیده است ! ویو یا حریم بصری دریا رودخانه کوه و سایر جلوه های طبیعی، حتی به زور و تزویر و یا عرف ! به تصرف ویلا داران درآمده است.

در فعالیت های اقتصادی همه کشورها و رقابت سالم، دامپینک یک سیاست مجاز است. مقامات کشور به سرویس ها و خدمات و نرخ تورهای مختلف نگاه کنند، ارزان و با کیفیت ! در ایران به نرخ ها نگاه کنند !

بازار ما در روزهای کاری برای مشتری زار می زند و در روزهای تعطیل و تابستان، تهرانی بازار است و قیمت ها نجومی ! نمی دانم چرا جلب به واسطه انجام امور انتظامی، در جامعه ما مشتبه شده ! جذب بدون جلب امکان پذیر نیست جلب همان تبلیغ و بازاریابی است و جذب اجرای تعهد مترتب !

کشوری که نتواند در طول چهل سال در بهترین و زیبا ترین سواحل بزرگترین دریاچه جهان، شناگاه سالم در اختیار گردشگران بگذارد و مردمش در پشت پرده ها در آب کدر و الوده شنا کنند، همه دستگاه های اداری و انتظامی عضو ستاد باشند، اما مالک سواحل و حریم دریا را در بازی سالم سازی دریا مشارکت ندهند !

تشکیل وزارتخانه و پیشنهاد وزیر و رای اعتماد مجلس، چه بار بر روی زمین مانده از فرایند توسعه صنعت گردشگری کشور را بر می دارد !

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 21 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم