آمار بازدیدکنندگان سایت

02337494
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
1013
5518
7765
6531
34798
2337494

آی‌پی شما: 34.204.193.85
امروز: ساعت

دولت فقیر و حق ابن السبیل !

هیچ تضمینی نیست که بتوان جنگل را با ذینفعان فقیر و جنگلبانان فقیر تر از ذینفعان حفاظت نمود !

دولت فقیر و حق ابن السبیل !

 

هیچ تضمینی نیست که بتوان جنگل را با ذینفعان فقیر و جنگلبانان فقیر تر از ذینفعان حفاظت نمود ! ایکاش می شد امید از دست نداد و به بقای جنگل و استمرار حیات دلخوش کرد.

دولت مشکل معیشتی جنگل نشینان و وابستگان معیشتی به جنگل را جدی نمی گیرد ! مراجع عظام تقلید باید دولت را قانع کنند که این نسل انسانی را، ذینفعانی در مصداق ابن السبیل محسوب کند ! و حق ابن السبیل را بپردازد.

فقر زاییده فکر انسان فقیر است !

باید برای وضعیت جنگل ها تاسف خورد که در مقطعی که دشمن استکباری مردم و دولت این کشور را تحریم کرده است، بشدت تحت فقر مدیریتی قرار گرفته و درگیر خود تحریمی دامن زننده فقر است و نیروهای حفاظتی فقیری برای کنترل قاچاق بدنبال قاچاقچیان فقیر اره موتورچی های فقیر و مکاری های فقیر تر از خود می دوند و کفش پاره می کنند و آنچه که انجام می دهند، هرگز به حفاظت جنگل منتهی نمی شود، به مانند یک کلاف سر در گم است و مدیران به اصرار درگیر چنین مدیریتی هستند و می خواهند، تا ته این راه که منتهای آن به ترکستان یا نا کجا آباد است بروند !

من بعد شک کنید که بگویند،جنگل سرمایه خدادادی است ! مگر می شود چنین سرمایه ای را خدا فقط برای نسل های آینده خلق کرده باشد و دقیقا زمانی عوام الناس یادشان آمد که این سرمایه متعلق به نسل های آینده است، که از قضا این نسل به مانند ابن السبیل می ماند و ناشی از تحریم بسیار گرسنه و تشته و محتاج و مستاصل است.

من هرگز فکر نمی کنم افراد دخیل در تصمیم گیری مرتبط با استراحت جنگل، با ملاحظه محورهای پنجگانه «درون زایی - برون گرایی - مشارکت محوری - عدالت محوری - دانش بنیان شدن» سیاست های اقتصاد مقاومتی بر روی فعالیت ها در طرح های جنگلداری تمرکز داشته باشند !

پس از چندین سال بحث و سه سال اجرای قانون برنامه ناتوسعه ششم ! می گویند ١١٠ پيمانكار جنگل ها را به تاراج بردند !

واقعیت این است که سازمان جنگل ها رد اجرای طرح جنگلداری رد جنگل های هیرکانی١١٠ قرارداد اجراي طرح داشت و در اجراي ١١٠ قرارداد ٥٢ مجري طرح !

١١ مجري طرح دولتي بود و ١٢ مجري تعاوني هاي جنگل نشين بوده اند، با وصف اينكه قراردادها فسخ شد، اما اين ٤٠ مجري هنوز روي يال و كول دولت و مردم سوارند. تنها ١٢ مجري بخش خصوصي در اجراي طرح فعاليت داشتند که بعضی حتی آش را با جاش گذاشتند برای ایده مندان تنفس ! بروید ببینید سازمان متولی در این طرح ها تا چه حدی مستاصل است.

ضمنا تمام مجريان خصوصي در چهل سال گذشته پس از انقلاب در چارچوب قانون برگزاري مناقصات از طريق آگهي مزايده انتخاب شدند و هيچ مجري بخش خصوصي خارج از اين قاعده نتوانست مجری هیچ طرحی بشود و اما تمام مجریان دولتی با ضریب پایه بهره مالکانه طرح گرفتند و هنوز هم رانت خود را از دولت و مجلس می گیرند !

اگر اين ريزه كاري ها را مي دانستند، هرگز تصميم نادرست قانون استراحت جنگل را نمی گرفتند که كميتشان تا ناف در لجنزار تنفس گير كند .

نمايندگان شمال از خود شايستگي نشان دهند، مانند نمايندگان زاكرس نشين عمل كنند كه لااقل براي هيچ نتيجه قابل ارائه اي به ملت، در رابطه با مباحث خشكيدگي درياچه اروميه - خشكيدگي بلوط - كنترل ريز گرد - حريق - سيل بيش از ٤٠٠٠ ميليارد تومان در سه سال اخير اعتبار گرفتند و نمايندگان شمال حتي نتوانستند، ٨٠ ميليارد تومان مصوبه خودشان را براي اهميتي كه به استراحت جنگل دادند، از دولت بگيرند و حتي التماس هم مي كنند، رئيس سازمان جنگل ها با آنها بازي استيضاحي وزير راه مي اندازد

ايكاش اين بنيان براندازهاي جنگل هيركاني مي دانستند، دست به چه كاري زده اند ! اکنون که می دانند جنگل هیرکانی به فنا رفت بدنبال احیای باغ هیرکانی هستند و هرکاری می کنند !!!

کسانیکه به رغم تلاش اقتصاد دانان کشور در جهت کاهش وابستگی اقتصاد به درآمد نفتی، اقتصاد درونزای جنگل را بر هم زده و بدون ارائه برنامه جایگزین مصوب، اختلال در روند اجرایی طرح جنگلداری را به اقتصاد و مدیریت جنگل تحمیل کرده اند و تمام دارایی های سرمایه ای پنجاه ساله را در معرض تاراج قرار داده اند و چوب حراج به داشته مدیریت علمی عملی جنگل زده اند، بدانند اشتباه کردند و در مدیریت جنگل اهلیت نداشتند و اشتباه آنها نتیجه غیر قابل جبرانی برای جنگل های هیرکانی دارد.

جنگ اقتصادی با افکار ژورنالیستی و رفتار پوپولیستی سازگار نیست ! مقامات دولت و مجلس بگویند بند ف ماده 38 قانون برنامه ششم توسعه موسوم به قانون استراحت جنگل، کدام یک از محورهای پنجگانه اقتصاد مقاومتی را دنبال می کند و این نسل انسانی از عوامل ذینفع در جنگل و جنگل نشین دارای وابستگی معیشت و همچنین بیش از دو هزار نفر کارکنان حفاظتی که اکنون مجموعاً ابن السبیل تلقی می شوند، چه راه چاره ای باید اندیشید   ؟

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.

كاربران آنلاين

ما 11 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم